Jak zaplanować urlop w górach?

wyprawa-w-gory5

Wielu z nas przyznaje się do lubienia gór i górskich szlaków, ale z drugiej strony jest mnóstwo osób, które o zasadach chodzenia po górach nie mają za dużego pojęcia. Świadczy o tym dobitnie ilość interwencji rokrocznie podejmowanych przez TOPR – ludzie ignorują ostrzeżenia pogodowe i lawinowe, idą w góry nieprzygotowani, nie mają kondycji, mają złe buty. To tylko niektóre przykłady. Poniżej opisuję, co zrobić, aby Wasze wakacje w górach były udane – i naj najbardziej bezpieczne.

Miejsce na wypoczynek

Generalnie zasada jest taka, by nie porywać się z motyką na Słońce. Jeśli więc ostatnie lata spędziłeś w biurze lub nad morzem i dobrze wiesz, że nie masz idealnej ani nawet dobrej kondycji, nie wyjeżdżaj nagle w wysokie Tatry. W Polsce jest naprawdę wiele łagodnych i łatwiejszych pod względem wspinaczki czy wędrówki pasm –Beskidy, Pieniny, Gorce czy Bieszczady. Pamiętaj jednak, że nawet te niskie i zalesione „górki” to wciąż góry, czyli tereny trudne, często dzikie, charakteryzujące się własnymi warunkami pogodowymi. Nigdy tego nie lekceważ!

Doborowe towarzystwo

Druga kluczowa sprawa to osoby, z którymi wybierzesz się na górskie wakacje. Radzę uważać na ludzi z przypadku, także tych poznanych w sieci – chyba że mają tam naprawdę dobrą opinię i można ich uznać za doświadczonych wspinaczy. Dobierz dobrze ekipę pod względem sprawności i temperamentu – te dwie cechy są dużo ważniejsze niż płeć, wiek czy poziom wykształcenia. Unikaj osób przechwalających się, opowiadających, że Beskidy to „żadne góry”, generalnie wszystkich osób z kompleksami czy też potrzebą udowadniania swej wyższości. To nie są dobrzy towarzysze wyprawy!

Typ i wysokość gór

Gdzie pojechać? To proste – tam, gdzie czujesz się na siłach, gdzie masz względnie blisko, i gdzie lubisz bywać. Nie tylko Tatry czy Karkonosze są piękne. Zawsze polecam wszystkim początkującym oraz niedzielnym wspinaczom Góry Świętokrzyskie i Bieszczady ze względu na ich w miarę nie naruszoną jeszcze ekosferę. Jednak godny polecenia dla takich osób jest też Beskid Niski, Beskid Żywiecki i Beskidy w ogóle. Jeśli lubisz nieco większe wysokości, zastanów się też nad Sudetami – najstarszymi górami w Polsce – i Tatrami od strony Słowackiej.

Hotel, namiot czy kwatery?

Część osób nie wyobraża sobie mieszkania na wakacjach gdzie indziej niż w hotelu. Inni muszą mieć koniecznie namiot i menażkę. Jeśli jedziecie w większym gronie, trzeba będzie wypracować jakiś kompromis. Takim złotym środkiem mogą być tanie domy noclegowe i schroniska, które są już jednak coraz trudniejsze do spotkania. Jednak jest jeszcze jedna ciekawa i niezbyt droga w porównaniu z hotelem opcja – domki do wynajęcia. Wynajem domu w górach to nie tylko niższy koszt, ale i gwarancja pełnej niezależności i prawdziwego górskiego klimatu. Jak to wygląda w praktyce? Po prostu wykupujesz kilka noclegów i przez pewien czas czujesz się jak u siebie w domu. Przykłady takich kwater możesz obejrzeć np. na stroniehttp://domzwidokiem.com. Szczególnie polecam tego rodzaju noclegi w Beskidach – sprawdź koniecznie ofertę na stronach takich miast jak Żywiec, Bielsko, Piwniczna zdrój czy Wadowice.Co zabrać w góry?

Obowiązkowe wyposażenie to wygodne buty i kurtka – najlepiej przeciwdeszczowa. Gorąco polecam też profesjonalną odzież sportową, czyli goretex, polary i bieliznę termo aktywną. Przydadzą się też batoniki energetyczne i dużo wody. Reszta – śpiwór, namiot i kijki – to już wyposażenie opcjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Gdzie jechać na weekend? Wypróbuj wycieczki promowe do Skandynawii!

Jeszcze do niedawna wycieczki do Skandynawii nie cieszyły się zbytnią popularnością. Tereny, które wielu osobom kojarzyły się przede wszystkim z chłodem, mało ciekawymi zabytkami i wygórowanymi cenami, bardziej odstraszały, niż przyciągały turystów. Rosnąca popularność wycieczek promowych do Skandynawii umożliwiła odkrycie tych terenów na nowo. Dzięki tanim promom do Szwecji, można niewielkim nakładem kosztów podziwiać urokliwe (więcej…)