Karta EKUZ nie wystarczy!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to bardzo wygodna i komfortowa opcja na bezpieczne podróżowanie po Europie. Wszyscy, którzy opłacają składki do Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i najbliżsi członkowie rodzin mogą korzystać z przywilejów, jakie daje EKUZ. Są nimi m.in. dostęp do opieki medycznej w państwach UE. Jednak jak każda ogólnodostępna opcja, tak i ta ma pewne ograniczenia.

Nie tylko osoby, które odprowadzają składki zdrowotne mogą wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taki dokument przysługuje również kobietom w ciąży, które mają obywatelstwo polskie, dzieciom i młodzieży, które nie ukończyły jeszcze pełnoletności, jak i osoby objęte odpowiednią decyzją wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Jak korzystać z EKUZ?

W momencie zachorowania, każdy kto wcześniej wyrobił sobie kartę EKUZ może się nią posługiwać na terenie państw, które należą do Unii Europejskiej, jak do EFTY. Jednakże trzeba pamiętać, że każdy kraj ma zupełnie inne zasady wedle których finansuje usługi związane z niesieniem pomocy medycznej lub udzieleniu pomocy, dlatego „cennik” jaki nas obowiązuje będzie taki sam, jak obywateli danego państwa. Dla przykładu – we Francji najpierw opłacimy opiekę medyczną z własnej kieszeni, a dopiero w Polsce otrzymamy zwrot (jeżeli jesteśmy posiadaczami EKUZ).

Warto zauważyć, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest jednak dokumentem idealnym. Nawet jeżeli za pewne usługi medyczne w Polsce nie ponosimy kosztów, nie zwalnia nas to z opłat w państwach europejskich, pomimo posiadania karty EKUZ. Do najpopularniejszych opłat, które trzeba będzie ponosić z własnej kieszeni można zaliczyć koszt transportu medycznego do Polski, akcje ratunkowe w górach, pomoc dentystyczna, szczepienia, leki czy nawet nocleg w szpitalu. Dlatego posiadając taki dokument i tak warto zakupić dodatkową polisę turystyczną. Różne opcje jak i konkretne oferty możesz znaleźć w porównywarce Rankomat.pl.

Dodatkowe 50 złotych uchroni Cię przed niezaplanowanym kosztem leczenia

Jak wiadomo, przezorny zawsze ubezpieczony i to samo dotyczy wyjazdów wakacyjnych. Choć karta EKUZ powinna być wystarczającym dokumentem, który zapewnia nam dostęp do opieki medycznej, to w momencie groźnych następstw wypadków, chorób możemy płacić z własnej kieszeni. Sprawdzając ubezpieczenia na wyjazd w kalkulatorze Rankomat.pl można zauważyć, że cena polisy może wynosić już od 57zł – w zależności od miejsca docelowego pobytu czy zakresu ochrony.

Dodatkowa polisa naturalnie może okazać się zbędna, jednak zawsze lepiej posiadać wyjście awaryjne w momencie zagrożenia. Taki koszt jest niczym w porównaniu z opłatą za dobę spędzoną we francuskim szpitalu czy akcją poszukiwawczą w Alpach po stronie Szwajcarii.

 






Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.