Kierunek – Grecja

Ateny

Grecja od wielu lat pozostaje jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Z jednej strony ze względu na śródziemnomorski klimat jaki w Grecji panuje, który sprawia, że kraj ten można odwiedzać przez cały rok – lato jest słoneczne, suche i gorące, zimy zaś łagodne i ciepłe. Z drugiej strony atrakcyjność turystyczna Grecji jest niezaprzeczalna. Bo przecież w jakim innym zakątku świata jest tyle do zobaczenia. Na każdym kroku znajdziemy ślady starożytnej historii Grecji, miejsca związane z mitologią i przepiękną architekturę.

Grecja zabytkiem stoi

Cyceron, rzymski poeta i filozof, mówił o Atenach „Gdziekolwiek tutaj wstąpicie, to wszędzie spotkacie się ze wspomnieniem przeszłości”. Te słowa można odnieść do całej Grecji. Mówiąc o zabytkach nie można nie wspomnieć o bogatej historii Grecji. Starożytna Grecja bowiem uważna jest za kolebkę cywilizacji. Miejsce gdzie narodziła się filozofia i demokracja, politologia, literatura i teatr. Miejsce skąd pochodzą najwięksi myśliciele starożytności, jak Sokrates, Platon, Arystoteles, Pitagoras, Tales z Miletu i wielu innych. Tutaj narodziła się idea Igrzysk Olimpijskich. Bliski Wschód i Egipt wywarły wpływ na powstanie mitów greckich, które znalazły wyraz w poezji, dramacie i sztukach plastycznych. Ziemia obfita w marmur i glinę, umożliwiła wznoszenie świątyń oraz tworzenie rzeźb i ceramiki, głównych źródeł wiedzy na temat antycznej kultury Grecji. Wysoko rozwinięty handel umożliwiał nie tylko wymianę towarów ale i ideii z innymi ludami śródziemnomorskimi. To wszystko sprawiło, że Greckie wybrzeża stały się pierwszym miejscem w Europie gdzie wykształciły się zaawansowane cywilizacje – kultura minojska, cykladzka i mykeńska. Świadectwo tej spuścizny stanowi 17 obiektów wpisanych do Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Świątynia Apollina Epikuriosa w Bassaj, Stanowisko archeologiczne w Delfach, Akropol ateński, Góra Athos, Stanowisko archeologiczne w Epidauros, Wczesnochrześcijańskie i bizantyńskie zabytki w Salonikach, Średniowieczne miasto Rodos, Klasztory Meteory, Twierdza i miasto bizantyjskie w Mistrze, Stanowisko archeologiczne w Olimpii, Klasztory Dafni w Attyce, Osios Loukas w Beocji i Nea Moni na Chios, Wyspa Delos, Pythagorion i Herajon na wyspie Samos, Stanowiska archeologiczne w Werginie, Stanowiska archeologiczne w Mykenach i Tirynsie, Zabytkowe centrum (chora) z klasztorem św. Jana Teologa i Grotą Apokalipsy na wyspie Patmos, Stare miasto w Korfu i wiele wiele innych.

Wakacje na własną rękę czy z biurem podróży?

Kraj położony na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego, Kreteńskiego, Jońskiego oraz śródziemnego. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp. Najważniejsze to Kreta, Cyklady, i Wyspy Jońskie. Do Grecji można dotrzeć na wiele sposobów: własnym samochodem, samolotem czy też autobusem. Rozwinięta sieć promów umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się między wyspami. Biura podróży mają w swych ofertach wiele sposobów na udany urlop w Grecji. Oferują atrakcyjne kurorty z mnóstwem dodatkowych atrakcji. Wycieczki fakultatywne do miejsc ciekawych historycznie lub pięknych krajobrazowo. Wycieczki rowerowe, pływanie kajakiem po malowniczej lagunie czy poznawanie tajników kuchni greckiej i doskonałości tutejszych win. Piaszczyste słoneczne plaży z atrakcjami dla aktywnych. Możemy również sami zaplanować niezapomniane wakacje. Nie można też zapomnieć, że Grecja jest piękna i egzotyczna. Niespotykana w Polsce ilość słońca i błękitnego nieba, wypalone do białości ściany, roślinność strefy Morza Śródziemnego i gaje oliwne. Najwięcej zobaczymy podróżując samochodem z jednej z licznych wypożyczalni. Grecja to również raj dla nurków. Nawet jeśli nie posiadasz sprzętu i nie potrafisz nurkować zawsze można spróbować. Wszystko można wypożyczyć. Pod krystalicznie czystą wodą czekają podmorskie jaskinie, skaliste rafy z kolorowymi rybami, delfiny, homary… Niezależnie od tego jaki sposób podróży wybierzemy, warto pojechać do Grecji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Bukareszt – co warto zobaczyć w stolicy Rumunii?

Miejsca, które koniecznie zobaczyć w stolicy Rumunii, to: Pałac Królewski, cerkiew Stavropoleos, aleję Calea Victorei, deptak Strada Lipscani, Curtea Vecie wzniesiony przez Włada Palownika oraz budowle z czasów socrealizmu w tym pałac Ceaușescu. To tylko niektóre z atrakcji, Bukareszt ma ich do zaoferowania znacznie więcej. Podróż na własną rękę czy zorganizowana wycieczka? Exim Tours lub (więcej…)