Azja – muzyczne podróże

Seul


Korea – muzyka, która podbija cały świat

K-pop, czyli muzyka popularna z Korei Południowej w zadziwiającym tempie podbija cały świat. Fanów k-popu nietrudno znaleźć nie tylko w całej Azji, Europie ale i w Polsce! Największą międzynarodową popularnością cieszą się duże boysbandy, takie jak: INFINITE, 2PM, Super Junior, SHINEE, Big Bang, CN Blue, czy BEAST, wymieniając tylko kilka. Muzka, jaką tworzą to najczęściej mieszanka rapu, eletroniki i ballad… nieżadko w jednym utworze! Ponadto aby odnieść sukces, artyści muszą wykazać się zdolnościami tanecznymi. Nie chodzi tu jednak o walca, czy tango, a o specificzny, azjatycki nazwijmi to, taniec nowoczesny. Przykładów można by podawać tysiące… Spójrzmy na dwa przykłady pierwszy zespołu INFINITE z klipem „Back”, drugi zespołu U-KISS z MV „Playground”:

https://www.youtube.com/watch?v=4kVwaXys8WQ&list=PL70A621F2CE3F9E45

Wjeżdzając do Korei nie ma możliwości nie zetknięcia się z najpopularniejszymi hitami. Muzyka puszczana jest wszędzie gdzie możliwe: na przystankach, w autobusach… Warto także zwrócić na muzykę balladową. Poniżej przykład artysty, który zaczął swą karierę z zespołem CN BLUE, Yung Yong Hwa:

Fascynacja muzyką popularną z Korei Południowej jest także nieświadomym w znacznej części poznawaniem tego kraju poprzez klipy wideo… Jakie wyobrażenie można wykreować o tej kulturze po obejrzeniu wyżej wymieninonych przykładów? Oprócz wymienionych już cech, make-up artystów męskich i silny nacisk na kreacją artystyczną bardzo się wyróżnia.

To prawda, że Koreańczycy zwracją uwagę na twarz i stylowe ubieranie się. Jednak kiedy pojedziemy do Seoulu, nie spodziewajmy się zobaczyć na ulicy tak wymalowanych mężczyzn. Realia życia w Korei są najbliżej przedstwione w MV „Checkmate” Jung Yong Hwa w duecie z chińskim artystą JJ Linem:

Życie w Korei toczy się wokół pracy. Rankiem na ulicach większych miast możemy spotkać się z przerażająćymi tłumami ludzi w garniturach śpieszącymi się do pracy (spóźnienia są bardzo źle traktowane, obcina się wypłatę, a od pracowników, którzy dopiero zaczęli oczekuje się pojawienie w biurze conajmniej 10 minut przed czasem i wychodzenie jedynie kiedy zwierzchnik skończy pracę).


Gdzie wybrać się w trakcie podróży do Korei Południowej?

Haha i Skull proponują odwiedzenie Busanu [1] w klipie „Busan Vacancy”.

Bardzo pozytywnie nastrajająca piosenka zaprasza na najsłynniejsze plaże: Haeundae i Gwang Ai Ri. To wspaniałe miejsca zrówno dla plażowiczów, jak i miłośników sportów wodnych. Haeundae jest także znany z licznych festiwali organizowanych w przeciągu roku (głównie latem).

Kolejnym miejscem miejscem, jakie trzeba odwiedzić według artystów jest rynek rybny Ja Gal Chi. Jest to największy rynek z rybami i owocami morza w całym kraju. Corocznie w październiku odbywa się tam także Festiwal Kultury i Turystyki (Jagalchi Cultural Tourism Festival). Odwiedzając to miejsce można być pewnym doświadcznia kultury kraju oraz otrzymania najświeższych ryb. Sprzedające na rynku kobiety nazywane są „Ajuma”, co tłumaczy się jako „ciocia”, a w kulturze koreańskiej oznacza najczęściej kobietę w srednim wieku i używa się tak samo jak polskie „pani”.

Zakupoholicy i miłośnicy klubowania także znajdą dla siebie w Busanie ciekawe miejsca. Sam komiczny klip wskazuje na obfite życie nocne miasta. Niebiem dla zakupów jest Nam Po Dong. W tym miejscu znajdują się także najlepsze restauracje obfitjące w lokalne speciały.

Południe Korei zaprasza przekomiczną i optymistyczną piosenką Hahy i Skulla. Najczęściej jednak odwiedza się samą stolicę. Seul, będący jednym z największych miast świata jest jednocześnie miejscem, w którym zlewa się ze sobą świat tradycji i nowoczesności. Wielkie bloki otaczają małe chatki z przed lat, będące artefaktami poprzednich wieków. Dla turystyty najbardziej rzuca się w oczy właśnie architektura…. dla muzykoholika… połączenie muzyki popularnej z tradycyjną, tak jak to zostało zrobione np. w soundrackach do dramy „Heartstrings” (2011):

Muzycy także zapraszają do Seulu… Może już nie w tak komiczny sposób, jak Haha i Skull ale na pewno bardziej podobający się fankom kpopu. Jednym z przykładów jest klip „Fly to Seoul” zespołu 2PM. Każda fanka zapewne marzy o wspólnym tańcu z członkami 2PM:

Troszeczkę zabawniej przedstawiony Seul jest w utworze: „Seoul Song” przez artystów z SNSD oraz Super Junior. Tańczących policjantów i syglaizacji świetlnej w formie serduszek możemy się nie spodziewać po przylocie do Seulu ale panorama miasta w tle klipu na pewno zaprasza.

Seul, jak każde duże miasto, może być dla niektórych także miastem samotnym, o czym śpiewa Phantom & Gain w „Seoul Lonely”. Ta różnorodność zachęca do prywatnego odkrycia tego miasta i przekonania się, jakich emocji dostarczy.


Chińskie muzyczne podróże

Korea Południowa to oczywiście nie jedyne ciekawe miejsce w Azji… Ten kontynent przepełniony jest ciekawymi, tajemnienczymi miejscami wartymi odwiedzenia. Chiny są jednym z chętnie odwiedzanych krajów Azji. Jeszcze kilka lat temu zapewne najbardziej kojarzącą się piosenką była kolaboracyjna „Beijing Welcomes You” wykonana z okazji organizowania Igrzysk Olimpijskich.

Klip jest chyba najbardziej obficie pokazuje skarby i kulturę Chin. Prosta melodia szybko wpada w ucho i wręcz zaprasza do śpiewania razem z Jackiem Chanem i innymi artystami.

Nie tylko dzięki utorowi stowrzonemu dla celów turystycznych można muzycznie odkrywać ten kraj. Wang Lee Hom, jeden z artystów współtworzących „Beijing Welcomes You” jest jednym z muzyków tworzących trendy od wielu lat. To właśnie z jego twórczości można dowiedzieć się najwięcej o kulturze chińskiej, jakoże zakłada on łączenie tradycji swych przodków z globalną muzyką popularną. Tak więc przyjeżdżając do Pekinu, oprócz Placu Niebiańskiego poleca się zobaczenie słynnej opery pekińskiej. Co jest takie specyficznego w tym rodzaju teatru? Utwór „Beside The Plum Bloossoms” wprowadza do popu elementy techinki śpiewu opery pekińskiej, instrumentarium (głównie instrumenty perkusyjne) oraz ubiór.

Mityczne podróże w muzyce także są możliwe… Wspomniany wcześniej artysta przypomina o wpsaniałych legendach i prowadzi w niezwykłe światy, takie jak mityczna Shangri-La położona w Tybecie i opisana w książce J. Hiltona „Zaginiony horyzont” wydanej w 1933 r.

Wspaniała opowieść o niezywkłej przyjaźni starożytnych chińskich literatów którzy rozumieli się bez słów [2] jest jedym z najpiękniejszych ballad popowych wykonanych przez Wang Lee Homa, a guzheng (chiński instrument strunowy szarpany) nie pozwala zapomnieć, że jest to ajzatycka legenda:

JJ Lin z kolei w jednym, ze swoich utworów opowiada o słynnym generale i polityku, Cao Cao. Ta historyczna postać pozostała w pamięci ludzi jako jeden genialny generał i mocny władca, który zjednoczył znaczną część Chin północnych. Jest on jednocześnie określany jako okrutny tyran swoich czasów.

Chiny wielu kojarzą się przede wszystkim z wschodnimi sztukami walk i filmami wuxia, a miejscem, do którego pragną się udać jest słynny klasztor Szaolin. Miłośnicy tej części kultury muzykę popularną zapewne poznają dzięki licznym ścieżkom dźwiękowym i trailerom filmów wuxia. Jay Chou, kolejny znany w całej Azji muzyk, ma na swoim koncie kilka tego typu klipów:

(klip do filmu „Nieustraszony” (2006) )

Jest on również autorem piosenki do filmu (w którym również grał) „Cesarzowa” (2006).

Kulturę Azji można poznać z różnych stron: podróżując, oglądając filmy, interesując się muzyką… Planując wycieczkę do tak orientalnych miejsc, w jakie obfituje cała Azja, warto zebrać choćby trochę informacji kultorowych, tak aby wyjazd był satysfakcjonujący i bez przykrych doświadczeń związanych z szokiem kulturowym. Zainteresowanie kulturą popularną i odpowiednia jej interpretacja na pewno w tym pomoże.

[1] Więcej turystycznych informacji można zasięgnąć na oficjlanej stronie Koreańskiej Organizacji Tursytycznej: http://english.visitkorea.or.kr/enu/index.kto

[2]Legenda opowiada o zrozumieniu dwóch przyjaciół za pomocą muzyki. Gdy jeden grał, drugi bezbłędnie potrawfił powiedzieć co mówi muzyka (np wiejący wiatr). Po śmierci jednego z przyjaciół, drugi czuł się niezrozumiany przez nikogo innego. Opowieść wskazuje na więzi łączące ludzi i potrafienie zrozumieć się bez słów.

Autor: Katarzyna Zaborowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Gdzie jechać na weekend? Wypróbuj wycieczki promowe do Skandynawii!

Jeszcze do niedawna wycieczki do Skandynawii nie cieszyły się zbytnią popularnością. Tereny, które wielu osobom kojarzyły się przede wszystkim z chłodem, mało ciekawymi zabytkami i wygórowanymi cenami, bardziej odstraszały, niż przyciągały turystów. Rosnąca popularność wycieczek promowych do Skandynawii umożliwiła odkrycie tych terenów na nowo. Dzięki tanim promom do Szwecji, można niewielkim nakładem kosztów podziwiać urokliwe (więcej…)