Azja – muzyczne podróże

Seul

Korea – muzyka, która podbija cały świat

K-pop, czyli muzyka popularna z Korei Południowej w zadziwiającym tempie podbija cały świat. Fanów k-popu nietrudno znaleźć nie tylko w całej Azji, Europie ale i w Polsce! Największą międzynarodową popularnością cieszą się duże boysbandy, takie jak: INFINITE, 2PM, Super Junior, SHINEE, Big Bang, CN Blue, czy BEAST, wymieniając tylko kilka. Muzka, jaką tworzą to najczęściej mieszanka rapu, eletroniki i ballad… nieżadko w jednym utworze! Ponadto aby odnieść sukces, artyści muszą wykazać się zdolnościami tanecznymi. Nie chodzi tu jednak o walca, czy tango, a o specificzny, azjatycki nazwijmi to, taniec nowoczesny. Przykładów można by podawać tysiące… Spójrzmy na dwa przykłady pierwszy zespołu INFINITE z klipem “Back”, drugi zespołu U-KISS z MV “Playground”:

https://www.youtube.com/watch?v=4kVwaXys8WQ&list=PL70A621F2CE3F9E45

Wjeżdzając do Korei nie ma możliwości nie zetknięcia się z najpopularniejszymi hitami. Muzyka puszczana jest wszędzie gdzie możliwe: na przystankach, w autobusach… Warto także zwrócić na muzykę balladową. Poniżej przykład artysty, który zaczął swą karierę z zespołem CN BLUE, Yung Yong Hwa:

Fascynacja muzyką popularną z Korei Południowej jest także nieświadomym w znacznej części poznawaniem tego kraju poprzez klipy wideo… Jakie wyobrażenie można wykreować o tej kulturze po obejrzeniu wyżej wymieninonych przykładów? Oprócz wymienionych już cech, make-up artystów męskich i silny nacisk na kreacją artystyczną bardzo się wyróżnia.

To prawda, że Koreańczycy zwracją uwagę na twarz i stylowe ubieranie się. Jednak kiedy pojedziemy do Seoulu, nie spodziewajmy się zobaczyć na ulicy tak wymalowanych mężczyzn. Realia życia w Korei są najbliżej przedstwione w MV “Checkmate” Jung Yong Hwa w duecie z chińskim artystą JJ Linem:

Życie w Korei toczy się wokół pracy. Rankiem na ulicach większych miast możemy spotkać się z przerażająćymi tłumami ludzi w garniturach śpieszącymi się do pracy (spóźnienia są bardzo źle traktowane, obcina się wypłatę, a od pracowników, którzy dopiero zaczęli oczekuje się pojawienie w biurze conajmniej 10 minut przed czasem i wychodzenie jedynie kiedy zwierzchnik skończy pracę).

Gdzie wybrać się w trakcie podróży do Korei Południowej?

Haha i Skull proponują odwiedzenie Busanu [1] w klipie “Busan Vacancy”.

Bardzo pozytywnie nastrajająca piosenka zaprasza na najsłynniejsze plaże: Haeundae i Gwang Ai Ri. To wspaniałe miejsca zrówno dla plażowiczów, jak i miłośników sportów wodnych. Haeundae jest także znany z licznych festiwali organizowanych w przeciągu roku (głównie latem).

Kolejnym miejscem miejscem, jakie trzeba odwiedzić według artystów jest rynek rybny Ja Gal Chi. Jest to największy rynek z rybami i owocami morza w całym kraju. Corocznie w październiku odbywa się tam także Festiwal Kultury i Turystyki (Jagalchi Cultural Tourism Festival). Odwiedzając to miejsce można być pewnym doświadcznia kultury kraju oraz otrzymania najświeższych ryb. Sprzedające na rynku kobiety nazywane są “Ajuma”, co tłumaczy się jako “ciocia”, a w kulturze koreańskiej oznacza najczęściej kobietę w srednim wieku i używa się tak samo jak polskie “pani”.

Zakupoholicy i miłośnicy klubowania także znajdą dla siebie w Busanie ciekawe miejsca. Sam komiczny klip wskazuje na obfite życie nocne miasta. Niebiem dla zakupów jest Nam Po Dong. W tym miejscu znajdują się także najlepsze restauracje obfitjące w lokalne speciały.

Południe Korei zaprasza przekomiczną i optymistyczną piosenką Hahy i Skulla. Najczęściej jednak odwiedza się samą stolicę. Seul, będący jednym z największych miast świata jest jednocześnie miejscem, w którym zlewa się ze sobą świat tradycji i nowoczesności. Wielkie bloki otaczają małe chatki z przed lat, będące artefaktami poprzednich wieków. Dla turystyty najbardziej rzuca się w oczy właśnie architektura…. dla muzykoholika… połączenie muzyki popularnej z tradycyjną, tak jak to zostało zrobione np. w soundrackach do dramy “Heartstrings” (2011):

Muzycy także zapraszają do Seulu… Może już nie w tak komiczny sposób, jak Haha i Skull ale na pewno bardziej podobający się fankom kpopu. Jednym z przykładów jest klip “Fly to Seoul” zespołu 2PM. Każda fanka zapewne marzy o wspólnym tańcu z członkami 2PM:

Troszeczkę zabawniej przedstawiony Seul jest w utworze: “Seoul Song” przez artystów z SNSD oraz Super Junior. Tańczących policjantów i syglaizacji świetlnej w formie serduszek możemy się nie spodziewać po przylocie do Seulu ale panorama miasta w tle klipu na pewno zaprasza.

Seul, jak każde duże miasto, może być dla niektórych także miastem samotnym, o czym śpiewa Phantom & Gain w “Seoul Lonely”. Ta różnorodność zachęca do prywatnego odkrycia tego miasta i przekonania się, jakich emocji dostarczy.

Chińskie muzyczne podróże

Korea Południowa to oczywiście nie jedyne ciekawe miejsce w Azji… Ten kontynent przepełniony jest ciekawymi, tajemnienczymi miejscami wartymi odwiedzenia. Chiny są jednym z chętnie odwiedzanych krajów Azji. Jeszcze kilka lat temu zapewne najbardziej kojarzącą się piosenką była kolaboracyjna “Beijing Welcomes You” wykonana z okazji organizowania Igrzysk Olimpijskich.

Klip jest chyba najbardziej obficie pokazuje skarby i kulturę Chin. Prosta melodia szybko wpada w ucho i wręcz zaprasza do śpiewania razem z Jackiem Chanem i innymi artystami.

Nie tylko dzięki utorowi stowrzonemu dla celów turystycznych można muzycznie odkrywać ten kraj. Wang Lee Hom, jeden z artystów współtworzących “Beijing Welcomes You” jest jednym z muzyków tworzących trendy od wielu lat. To właśnie z jego twórczości można dowiedzieć się najwięcej o kulturze chińskiej, jakoże zakłada on łączenie tradycji swych przodków z globalną muzyką popularną. Tak więc przyjeżdżając do Pekinu, oprócz Placu Niebiańskiego poleca się zobaczenie słynnej opery pekińskiej. Co jest takie specyficznego w tym rodzaju teatru? Utwór “Beside The Plum Bloossoms” wprowadza do popu elementy techinki śpiewu opery pekińskiej, instrumentarium (głównie instrumenty perkusyjne) oraz ubiór.

Mityczne podróże w muzyce także są możliwe… Wspomniany wcześniej artysta przypomina o wpsaniałych legendach i prowadzi w niezwykłe światy, takie jak mityczna Shangri-La położona w Tybecie i opisana w książce J. Hiltona “Zaginiony horyzont” wydanej w 1933 r.

Wspaniała opowieść o niezywkłej przyjaźni starożytnych chińskich literatów którzy rozumieli się bez słów [2] jest jedym z najpiękniejszych ballad popowych wykonanych przez Wang Lee Homa, a guzheng (chiński instrument strunowy szarpany) nie pozwala zapomnieć, że jest to ajzatycka legenda:

JJ Lin z kolei w jednym, ze swoich utworów opowiada o słynnym generale i polityku, Cao Cao. Ta historyczna postać pozostała w pamięci ludzi jako jeden genialny generał i mocny władca, który zjednoczył znaczną część Chin północnych. Jest on jednocześnie określany jako okrutny tyran swoich czasów.

Chiny wielu kojarzą się przede wszystkim z wschodnimi sztukami walk i filmami wuxia, a miejscem, do którego pragną się udać jest słynny klasztor Szaolin. Miłośnicy tej części kultury muzykę popularną zapewne poznają dzięki licznym ścieżkom dźwiękowym i trailerom filmów wuxia. Jay Chou, kolejny znany w całej Azji muzyk, ma na swoim koncie kilka tego typu klipów:

(klip do filmu “Nieustraszony” (2006) )

Jest on również autorem piosenki do filmu (w którym również grał) “Cesarzowa” (2006).

Kulturę Azji można poznać z różnych stron: podróżując, oglądając filmy, interesując się muzyką… Planując wycieczkę do tak orientalnych miejsc, w jakie obfituje cała Azja, warto zebrać choćby trochę informacji kultorowych, tak aby wyjazd był satysfakcjonujący i bez przykrych doświadczeń związanych z szokiem kulturowym. Zainteresowanie kulturą popularną i odpowiednia jej interpretacja na pewno w tym pomoże.

[1] Więcej turystycznych informacji można zasięgnąć na oficjlanej stronie Koreańskiej Organizacji Tursytycznej: http://english.visitkorea.or.kr/enu/index.kto

[2]Legenda opowiada o zrozumieniu dwóch przyjaciół za pomocą muzyki. Gdy jeden grał, drugi bezbłędnie potrawfił powiedzieć co mówi muzyka (np wiejący wiatr). Po śmierci jednego z przyjaciół, drugi czuł się niezrozumiany przez nikogo innego. Opowieść wskazuje na więzi łączące ludzi i potrafienie zrozumieć się bez słów.

Autor: Katarzyna Zaborowska