Chorwacka Rogoznica

rogoznica1

To piękna miejscowość położona nad Adriatykiem w środkowej części wybrzeża Chorwacji. W pobliżu znajduje się większe miasto Split i Szybenik. W łatwością można się dostać w ten region z Pragi (ok. 10,5 godziny samochodem), Bratysławy (ok. 8 godzin samochodem) i Warszawy (ok. 4,5 godziny samolotem i ok. 14 godzin samochodem). Centrum miasta znajduje się na dawnej wyspie Kopar, która w drugiej połowie XIX w. została połączona sztucznym nasypem z lądem i obecnie tworzy półwysep. Z powodu swojego nadmorskiego położenia, w mieście znajduje się port, który jest uważany przez żeglarzy za jeden z bezpieczniejszych.

Większość dawnej wyspy jest pokryta lasem, a na terenach zamieszkałych powszechne są stare, kamienne domy w stylu śródziemnomorskim. Warte polecenie jest słone jeziorko, które nosi nazwę „Oko smoka”. W tych miejscu można spotkać nie tylko piaszczyste plaże, ale również: żwirowe, kamieniste i „betonowe”. Więc każdy znajdzie coś dla siebie. Mieszkańcy Rogoznicy zajmują się głównie rolnictwem, rybołówstwem i obsługą turystów.

W miasteczku znajduje się wiele obiektów dziedzictwa kulturowego, które koniecznie trzeba zobaczyć. Są to między innymi: kościół Św. Jana Trogirskiego, kościół parafialny Najświętszej Maryi Panny, kaplica Matki Boskiej, ruiny twierdzy wybudowanej przez Francuzów na szczycie miejscowości. Na uwagę zasługuje również Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – pierwotnie był tu kościół Św. Mikołaja, którą poświecił w 1615 roku biskup V. Arrigoni, jednak w 1683 r. kościół został przebudowany i nazwany  na cześć obecnej patronki.

Czy wiedzieliście, że… według ludowych przekazów, rybak Ivan M. Bogović Tumburko w 1722 roku będąc na połowie w pobliżu półwyspu Gradine odkrył obraz, na którym jest uwieczniony moment odwiedzin Maryi u Elżbiety. Mieszkańcy wraz z ówczesnym proboszczem postanowili w tym miejscu wybudować kapliczkę. W 1887 roku do Rogoznicy dotarła epidemia czarnej ospy. Codziennie z powodu zarazy umierały dziesiątki osób. Mieszkańcy postanowili wówczas udać się do kapliczki i prosić Matkę Boską o wstawiennictwo. Od tego dnia (24 stycznia) nie było już nowych przypadków choroby, a chorzy zostali uleczeni.

W Rogoznicy, podobnie jak w wielu nadmorskich miejscowościach, jest organizowana noc rybacka. Podczas niej miejscowa ludność i turyści mogą się bawić, śpiewać i kosztować tutejszych specjałów takich jak: ryby (oczywiście!), wino, oliwki itd. Inną imprezą organizowaną w tym wyjątkowym miejscu jest tak zwana noc Rogoznicy, czyli tego wieczoru odbywa się koncert i można skorzystać ze specjalnych ofert tutejszych restauracji.

Lokalne restauracje słyną z pysznej regionalnej kuchni. Można na przykład skosztować: prsuta dalmatyńskiego (dymiona szynka) z oliwkami, młodą jagnięcinę gotowaną z warzywami, zupę rybną, brodet (rodzaj rybnego gulaszu) po dalmatyńsku z palentą, risotto z owocami morza, bakalar (rodzaj ryby) na gulasz, makaron z warzywami i suszonym mięsem, ryby z rożna z oliwą z oliwek, młoda jagnięcina pieczona pod peką (w piecu chlebowym pod żeliwną kopułą), paszticada z njokami (rodzaj kopytek), dalmatyńskie desery: krostule, rozata, fritule, savijace…

Restauracje w Rogoznicy, które polecamy:

  • Restauracja Antonio – w samym centrum starego miasta. Specjalnością są ryby i owoce morza.
  • Restauracja Siesta – znajdująca się w pobliżu mariny Frapa, w której często można spotkać stołujących się żeglarzy.

WIĘCEJ INFORMACJI MOŻNA ZNALEŹĆ NA: http://www.visit-rogoznica.com

Autor: Katarzyna Abramczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Gdzie jechać na weekend? Wypróbuj wycieczki promowe do Skandynawii!

Jeszcze do niedawna wycieczki do Skandynawii nie cieszyły się zbytnią popularnością. Tereny, które wielu osobom kojarzyły się przede wszystkim z chłodem, mało ciekawymi zabytkami i wygórowanymi cenami, bardziej odstraszały, niż przyciągały turystów. Rosnąca popularność wycieczek promowych do Skandynawii umożliwiła odkrycie tych terenów na nowo. Dzięki tanim promom do Szwecji, można niewielkim nakładem kosztów podziwiać urokliwe (więcej…)