Wodospady Krka

Wodospady Krka
Wodospady Krka

Park narodowy Krka obejmuje obszar o powierzchni 109 km2, ciągnący się wzdłuż rzeki Krki, od której powziął nazwę. Tereny te uzyskały status parku narodowego w 1985 roku. Powodem wyróżnienia tego obszaru była chęć zachowania piękna i czystości krasowej rzeki Krki i znajdujących się w jej pobliżu fenomenów przyrodniczych.


Dużą rolę odegrała również obecność pomników kulturalnych i historycznych. Rzekę wyróżnia ponadto siedem monumentalnych wodospadów (Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rosnjak, Miljacka slap, Roski slap i Skradinski buk) z barierami osadów wapiennych. Park narodowy Krka administracyjnie przynależy do województwa szybeńsko-kninskiego, pod względem geograficznym obejmuje bieg rzeki Krki (dwa kilometry w dół od Knina do Skradina) i dolny bieg rzeki Čikoli. Swoistym fenomenem przyrodniczym tych terenów są osady wapienne, powstałe poprzez wydzielanie się z wody i gromadzenie na odpowiednim gruncie, takim jak mchy i porosty wodne. Park wyróżnia też bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego: 860 gatunków roślinnych, duża liczebność płazów i gadów oraz ptaków, zaś sama rzeka obfituje w endemiczne gatunki ryb. PN Krka jest też schronieniem dla ptaków wylatujących bądź powracających do swych krajów. Nie można również pominąć walorów historyczno-kulturowych parku: na jego terenie znajdują się pozostałości wodociągu rzymskiej Scardony i rzymskiego obozu wojskowego Burnum, a także ruiny średniowiecznych twierdz chorwackich z XIV wieku: Trošenja, Nečvena, Bogočina i Ključicy. W parku są też wiekowe budynki, młyny wodne i słupy, będące przykładem chorwackiej architektury wiejskiej. Z kolei na samej rzece Krce jest mała wysepka – Visovac – perełka architektury sakralnej, wyspę można zwiedzić wykupując dodatkowy bilet na rejs statkiem. Na Visovac można zobaczyć piękny 15-wieczny franciszkański kościół p.w. Matki Boskiej Visovackiej, klasztor p.w. Matki Boskiej Łaskawej i monaster św. Archanioła. PN Krka jest otwarty dla turystów przez cały rok, forma zwiedzania jest zróżnicowana: mamy do wyboru rejs statkiem, pieszą wędrówkę oznakowaną leśną ścieżką lub drogę asfaltową. Pokonanie ścieżki edukacyjnej (ok. 2 km) zajmuje mniej więcej godzinę, droga wiedzie głównie przez liczne mostki wznoszące się nad barierami osadów wapiennych, otoczone bujną zielenią. Na trasie, oprócz niezapomnianych wrażeń estetycznych, które zapewnią nam potężne wodospady i inne okazy przyrody ożywionej i nieożywionej, czekają na nas inne atrakcje: zwiedzanie obiektów historycznych i kulturowych oraz kąpiel przy wielkim wodospadzie. Na terenie parku znajduje się ponadto kilka lokali gastronomicznych oraz sklepików z pamiątkami. Największym i najbardziej znanym wodospadem rzeki Krka jest Skradinski buk. Wodospad tworzą bariery osadów wapiennych, wyspy i jeziora; bezpieczeństwo i komfort zwiedzania zapewniają przygotowane dla turystów ścieżki i mostki. Na wodospadzie znajdują się pozostałości elektrowni wodnej z 1895 r., była to jedna z pierwszych elektrowni wodnych w Europie, uruchomiono ją zaledwie dwa dni później niż amerykańską elektrownię wodną na rzece Niagara. Do Skradinskiego buku prowadzą dwie ścieżki: krótsza z Lozovac (mierzy zalewie 800 m) i dłuższa ze Skradina (o długości 3 km), która jest przystosowana dla rowerzystów.

Wodospady Krka



Do parku narodowego Krka możemy się dostać pięcioma wejściami, jedno z nich znajduje się w Lozovac, są tam bezpłatne miejsca parkingowe dla turystów podróżujących autem, a w okresie od kwietnia do października kursują bezpłatne autobusy, które zawożą nas do głównego wejścia na teren parku. Drugie wejście znajduje się w Skradinie, skąd w okresie od kwietnia do listopada również kursują bezpłatne autobusy, a dodatkowo turyści mogą się wybrać na rejs statkiem, który został wliczony w cenę biletu. W Centrum Informacji Turystycznej w Skradinie zwiedzający mają możliwość obejrzenia specjalnych pokazów multimedialnych, przekazujących najważniejsze informacje o parku. Trzy pozostałe wejścia znajdują się w: Roški Slap, Burnum i Kistajne. W Skradin i Lozovac można wchodzić do parku w godzinach: 9.00 – 18.00, w Roški Slap od godziny 10.00 do 17.00, zaś wejścia w Burnum i Kistajne są czynne między godziną 10.00 a 18.00. Ceny biletów wstępu do parku w sezonie (czyli czerwiec-wrzesień) wynoszą: dla dorosłych 110 kun, dla dzieci, młodzieży (7-18 lat) i studentów 80 kun, dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.

Wodospady Krka

Propozycje wycieczek fakultatywnych z PN Krka:

  • rejs statkiem do klasztoru franciszkańskiego na wysepce Visovac (czas trwania: 2,5 godz., w tym 30 minut pobytu na Visovac);
  • rejs statkiem do wodospadu Roški slap (czas trwania: 3,5 godz., w tym 30 minut na zwiedzanie wyspy Visovac;
  • rejs statkiem do monasteru Krka i pozostałości twierdz Trošenj i Nečven (czas trwania: 2,5 godz.).

Wodospady Krka

Opis atrakcji PN Krka:

  • Młyny wodne z XIX w. – ze względu na swoją wartość energetyczną i ekonomiczną były niegdyś przedmiotem zażartych sporów. Obecnie posiadają przede wszystkim wartość kulturową i historyczną, są zabytkami architektury wiejskiej. W odrestaurowanych młynach turyści mogą zapoznać się z dawnymi technikami mielenia zboża i orki, prania i wyrabianie tkanin, kucia podków oraz przygotowywania posiłku w starej kuchni.
  • Wyspa Visovac – położona na Jeziorze Visovackim wysepka bogata jest w walory przyrodnicze i kulturowe. Na wyspie można zwiedzić wybudowane w XV w. obiekty sakralne: klasztor franciszkański p.w. Matki Boskiej Łaskawej oraz kościół Matki Boskiej Visovackiej. W klasztorze zobaczymy wiekowe szaty i naczynia liturgiczne oraz bibliotekę pełną starych rękopisów, cennych ksiąg i inkunabułów. Wyspa Visovac jest od dawna punktem docelowym pielgrzymek.
  • Wodospad Roški slap – oddalony o 36 km od źródeł rzeki Krki. Nazwa wodospadu pochodzi od twierdzy Rog (Róg), znajdującej się niegdyś na prawym brzegu rzeki, na południowy wschód od wsi Rupe. Z początku wodospad tworzą małe kaskady, zatoczki i wysepki. Przy wodospadzie utworzyły się różnorakie formy krasowe: jaskinie, progi, bariery i stożki, te ostatnie są szczególnie wyjątkowe. Na wodospadzie znajdują się stare młyny wodne, niektóre z nich wciąż pracują. Wodospad Roški slap można zwiedzać od strony szosy z Drniša, Knina i Skradina lub drogą wodną.
  • Prawosławny monaster Krka – położony w zatoce rzeki Krki monaster wzniesiono na fundamentach dawniejszego klasztoru eremitów na przełomie wieków XIV i XV. Pod monasterem znajdują się tajemnicze grobowce. Obok monasteru wznosi się cerkiew, której architektura nawiązuje do stylu bizantyjskiego.
  • Manojlovački slap – najwyższy wodospad na Krce, znajduje się w pobliżu pozostałości starożytnego obozu wojskowego Burnum, przy drodze Knin – Kistanje. Manojlovački slap ma wysokość 59,6 metrów. W okresie najwyższego poziomu wody, wodospad z hukiem spada w dół w oprawie tęczy. W najcieplejszych okresach wodospad nieomal zanika, gdyż woda wykorzystywana jest przez pobliską elektrownię wodną Miljacka. W 2011 r. odnowiono ścieżkę turystyczną z punktem widokowym oraz odkryto płytę upamiętniającą pobyt cesarza austriackiego Franciszka Józefa I i jego żony cesarzowej Elżbiety w chorwackim parku.
  • rzymski obóz wojskowy Burnum – ruiny obozu datuje się na przełom starej i nowej ery, rzeka Krka była ważnym punktem strategicznym w owych czasach, a żołnierze tu wysłani mieli za zadanie czuwać nad tym, kto tędy przepływał. Stacjonował tu m.in. XI i IV legion rzymski oraz kohorty. Do naszych czasów zachowały się arkady w kształcie łuków, jedyny amfiteatr wojskowy w Chorwacji i mury poligonu do ćwiczeń. W muzeum można z kolei zobaczyć broń, narzędzia i przedmioty użytku codziennego z I wieku naszej ery. Obóz wraz z muzeum jest czynny od kwietnia do października, można się do niego dostać jedynie szosą.

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

 

Autor tekstu: Natalia Rolnik

Autor zdjęć: Jarosław Lipiński