Kościół w Dębnie

Kościół w Dębnie

Kościół w Dębnie

Drewniany, gotycki kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła jest wart obejrzenia przez każdego odwiedzającego te strony.
Kościół stoi w centralnej części wsi Dębno Podhalańskie, nieopodal drogi nr 969 Nowy Targ – Krościenko nad Dunajcem, przy której znajduje się obszerny parking. Pod Kościół można także podjechać od strony miejscowości.

3 lipca 2003 Kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO, w uznaniu wyjątkowych walorów historyczno-artystycznych, leży również na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej oraz na Szlaku Gotyckim.

Kościół został wybudowany w 1490 roku. Wcześniej w jego miejscu stał inny, mniejszy obiekt, jednak został on rozebrany. Kościół był stopniowo wyposażany w cenne dzieła sztuki sakralnej i rozbudowywany. Na początku XVII wieku dobudowano wieżę. W połowie XX wieku odkryto w nim najstarszy w Polsce, późnoromański obraz sztalugowy.

Kościół jest zbudowany w całości z drewna (do jego wzniesienia użyto głównie drewna modrzewiowego i jodłowego), o konstrukcji zrębowej. Architektonicznie nawiązuje do stylu innych kościołów podhalańskich budowanych w tamtym okresie.

Budynek Kościoła otoczony jest drewnianym ogrodzeniem oraz pięknymi, starymi drzewami (niektóre z nich pamiętają XVII wiek). Na terenie przykościelnym niegdyś znajdował się cmentarz, którego pozostałości są widoczne do dziś.

W jego wnętrzu znajduje się prawdziwa galeria pięknych i zabytkowych dzieł sztuki sakralnej. Na szczególną uwagę zasługuje okazała, najstarsza w Europie, datowana na ok. 1500 rok, polichromia (malowidło ścienne) pokrywająca praktycznie całe wnętrze Kościoła. W ołtarzu głównym widoczny jest pozłacany tryptyk z początku XVI wieku. W prezbiterium podziwiać można unikalne elementy gotyckie takie jak ambona czy pokrywa chrzcielnicy, a także unikalne na skalę Polski zabytkowe cymbałki z XV w. W nawie umiejscowiony jest najstarszy element wyposażenia kościoła – krzyż, którego powstanie datowane jest na 1380 rok. Część nowszych, pochodzących z XX wieku rzeźb i elementów umeblowania Kościoła wykonał znany artysta ludowy, mieszkaniec Dębna – Józef Janos. Poza wyżej wymienionymi częściami wyposażenia wnętrza kościoła, jest też wiele innych – równie ciekawych, które najlepiej zobaczyć na własne oczy przyjeżdżając do tego urokliwego podhalańskiego kościółka.

Zwiedzanie wnętrza Kościoła jest możliwe tylko grupowo – w Niedziele i Święta oraz od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 12.00 i 14.00 – 16.30, a w soboty w godzinach 9.00 – 12.00.

W deszczowe dni wstęp do kościoła jest zazwyczaj niemożliwy – wilgoć źle wpływa na zabytkowe wnętrze.

Wstęp jest bezpłatny, ale mile widziane są ofiary na utrzymanie i konserwację kościoła. Można także zakupić autoryzowane przez parafię materiały informacyjne dotyczące Kościoła w Dębnie i okolicznych zabytkowych kościołów.

Jedna z legend głosi, że kościół wybudowany został przez zbójników, którym objawił się św. Michał Archanioł – patron kościoła. Inna – że wody ze źródła bijącego nieopodal kościoła (zasilającego rzekę Białkę) ma właściwości lecznicze.

Strona internetowa:
http://www.debno.diecezja.pl/indexpol.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Wycieczka last minute – wakacyjne kierunki najlepsze na jesień!

Wakacje w środku jesieni? Czemu nie! Jeśli kochasz spontaniczne wypady, piaszczyste plaże oraz piękną pogodę, która pozytywnie nastroi cię na chłodną, jesienną aurę, jedź na urlop po sezonie wakacyjnym. Oferty last minute to bardzo często okazja, żeby pojechać na tygodniową wycieczkę za około 1000 złotych za osobę. Kwota może się nieco różnić, bo zależy od (więcej…)