Kościół w Jaworkach

Kościół w Jaworkach

Kościół w Jaworkach

W Jaworkach, u stóp Opołty (646 m n.p.m.) stoi klasycystyczny Kościół św. Jana Chrzciciela przerobiony z cerkwi grekokatolickiej, wybudowany w 1798 roku (wcześniej w tym miejscu stał drewniany kościół z 1680 roku, który spłonął w pożarze). Prezbiterium skierowane jest w kierunku Jerozolimy. Białą elewację kościoła, przykrytą spadzistym blaszanym dachem, urozmaicają dwie wieże. Większą z nich, frontową, zdobi zegar oraz miedziany hełm.

Wewnątrz na uwagę zasługują między innymi:

  • Grekokatolicki ikonostas z XVIII wieku z wizerunkami między innymi Jezusa, NMP, Jana Ewnagelisty, Jakuba, Mojżesza, Apostołów, św. Mikołaja oraz innych postaci ze starego i nowego testamentu. W centralnej części ikonostasu znajdują się złote carskie wrota, przez które przechodzić mogą tylko kapłani i biskupi w czasie trwania określonych części mszy.
  • Ambona w stylu rokoko z XVIII wieku
  • Elementy wyposażenia cerkwi z XVIII wieku
  • Polichromia z 1926 roku wykonana przez Andrieja Demkowicza przedstawiająca Zwiastowanie, Pokłon Trzech Króli, Chrzest Jezusa oraz Zmartwychwstanie Pańskie

Ciekawostką jest znajdująca się na terenie kościoła ostoja nietoperzy – podkowców małych, licząca około 200 osobników. Zamieszkują one poddasze, które zostało wyremontowane i przystosowane dla nietoperzy dzięki wsparciu z funduszy unijnych.

Podkowiec mały jest rzadkim, zagrożonym wymarciem gatunkiem nietoperza, jednym z najmniejszych występujących w Polsce. Jego długość ciała wynosi do 4 cm a maksymalna rozpiętość skrzydeł to 2,5 cm. Waży zaledwie 3,5-10 g. Długość życia podkowca małego wynosi 3-4 lata, choć zdarzają są osobniki, które żyją znacznie dłużej (najdłużej żyjący udokumentowany osobnik żył ponad 29 lat!).

Na terenie przylegającym do kościoła znajduje się wiejski cmentarz. Niektóre znajdujące się na nim nagrobki pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.

Msze święte:

W sobotę (Msza Św. niedzielna) – w miesiącach:

VI – VIII godz. 19.00
IX – X godz. 18.00
IX – II godz. 17.00
III – V godz. 18.00

W niedzielę o godz. 09.00

Odpust – niedziela po 24 czerwca – Św. Jana Chrzciciela

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Wakacje na chorwackich wyspach

Chorwacja od kilku lat jest w czołówce europejskich krajów najchętniej wybieranych na wakacyjny odpoczynek. Charakteryzuje się rewelacyjnym klimatem, wspaniałą przyrodą i ogromnym bogactwem zabytków. Przyciąga każdego roku rzesze turystów pragnących wypocząć nad Adriatykiem lub marzących o podboju górzystej części tego kraju. Nie da się jednak zaprzeczyć, że najsilniejszym magnesem jest wybrzeże Chorwacji. rewelacyjnym klimatem, wspaniałą (więcej…)