Celnica w Niedzicy

Celnica w Niedzicy

Nieopodal Spichlerza stoi kolejny warty uwagi budynek z 1924 roku – dawna siedziba straży celnej i granicznej, tzw. „Celnica”.

Jest to drewniany, dwupiętrowy obiekt w tzw. stylu dworkowym, przykryty spadzistym dachem krytym gontem, zdobiony od frontu malowniczymi arkadami. Jest jednym z dwóch budynków tego typu (wybudowanych w podobnym stylu w charakterze celnicy) w Polsce.

Początkowo Celnica stała na terenie przeznaczonym do zalania przez Zalew Czorsztyński, jednak dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Historyków Polskich została przeniesiona na obecne miejsce, do malowniczego ogrodu na terenie dawnego folwarku i odrestaurowana.

Nie ma możliwości zwiedzania budynku od wewnątrz. Obecnie w Celnicy znajdują się pokoje gościnne do wynajęcia.

Rezerwacja przez sekretariat Stowarzyszenia Historyków Polskich czynny poniedziałek-piątek 8.00-19.00, sobota 8.00-14.00, tel.18 2629489, 18 2629473, fax 18 2629480.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Wycieczka last minute – wakacyjne kierunki najlepsze na jesień!

Wakacje w środku jesieni? Czemu nie! Jeśli kochasz spontaniczne wypady, piaszczyste plaże oraz piękną pogodę, która pozytywnie nastroi cię na chłodną, jesienną aurę, jedź na urlop po sezonie wakacyjnym. Oferty last minute to bardzo często okazja, żeby pojechać na tygodniową wycieczkę za około 1000 złotych za osobę. Kwota może się nieco różnić, bo zależy od (więcej…)