Opony całoroczne – czy warto na nich polegać?

Co roku wraz z pierwszymi opadami śniegu do warsztatów zaczną ustawiać się długie kolejki oczekujących na zmianę opon zmotoryzowanych. Sytuacja powtarza się wraz z wypogodzeniem, po kilku miesiącach. Są jednak kierowcy, którzy na zmianę pogody nie muszą reagować pospiesznym chwytaniem za telefon i umawianiem się na usługi wulkanizacyjne. Wybrali oni opony całoroczne. Czy była to słuszna decyzja? Rozważmy wady i zalety tego typu opon.

Opony całoroczne

Całoroczne opony a ciężkie trasy

Ustalmy jedno: opony letnie z pewnością nie spełnią swojej roli w każdych warunkach, z kolei opony zimowe nie zawsze sprawdzą się na suchej nawierzchni. Te drugie zapewniają jednak lepszą przyczepność, która niekiedy pozwala uniknąć stłuczki na mokrej nawierzchni lub wypadnięcia z pasa ruchu – skrócona jest droga hamowania. Opony wielosezonowe, ze względu na przystosowanie do różnych rodzajów nawierzchni, wydają się być optymalnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które w ciągu roku nie pokonują długich tras. I o ile zima nie jest zbyt sroga – tzn. nie trzeba poruszać się na śniegu i na lodzie, opony na cały rok całkiem dobrze sprawdzą się w ujemnych temperaturach. W przeciwnym wypadku wiadome jest, iż największe bezpieczeństwo i komfort jazdy zapewnią opony sezonowe. Tego typu opony są również wymagane w trakcie jazdy w trudnych warunkach. Dlatego warto wcześniej zastanowić się, gdzie i jakim środkiem komunikacji będziesz przemieszczać się w trakcie zimowego urlopu. Wybierasz się w góry własnym samochodem? Niezbędne są dobre opony zimowe!

Wybór nie dla wszystkich

Z opon całorocznych powinni zrezygnować również posiadacze samochodów z większą niż standardowa mocą silnika. Opony sportowego auta mają za zadanie zapewniać jak najlepszą przyczepność, dlatego w tym wypadku warto sprawić sobie dwa komplety. Zastanawiając się nad decyzją zakupu całorocznych opon, dokładnie przeanalizuj trasy, jakimi regularnie się poruszasz. Dla pewności możesz wykonać test opon. Jeżeli mieszkasz na południu Polski, zapewne więcej masz do pokonania krętych dróg i serpentyn. Pamiętaj, że dobre opony powinny gwarantować Ci przede wszystkim bezpieczeństwo – dopiero później zwracaj uwagę na komfort jazdy. Jeżeli przez cały rok poruszasz się w mieście w zakresie kilku ulic, zapewne nawet nie odczuwasz różnicy opon letnich i zimowych. Pamiętaj, by zwracać uwagę na oznaczenia opon – istotna jest również mieszanka gumowa, z jakiej zostały wykonane.

Więcej informacji znajdziesz na www.tirendo.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Samburu – wyjątkowe kenijskie plemie – dlaczego warto je poznać podczas afrykańskiego safari?

Wakacje w Afryce to niekoniecznie Egipt albo Tunezja. Warto udać się trochę bliżej równika, zobaczyć inną Afrykę z jej nieokiełznaną, egzotyczną przyrodą. A wisienką na torcie będzie wizyta w wiosce plemienia Samburu. Afrykańskie wakacje inne niż wszystkie Afryka – dzika, nieujarzmiona, kolorowa, roztańczona, chwilami groźna. Taki obraz kontynentu tkwi w głowie Europejczyka. A jak wyglądają (więcej…)