Przełom Leśnickiego Potoku

Przełom Leśnickiego Potoku

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,6
Czas przejścia: 0:25 (↕)
Różnica poziomów: 480 m – Leśnica
420 m – Droga Pienińska
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Przełom Leśnickiego Potoku
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Niebieski
Państwo: Słowacja

Od skrzyżowania szlaków w Leśnicy kierujemy się na północny zachód (niebieskim szlakiem, w kierunku Dunajca). Mijamy drewniany budynek z blaszanym dachem – schronisko młodzieżowe mieszczące się w szkole podstawowej i opuszczamy zabudowania. Przed nami wyłaniają się malownicze skały – początek Przełomu Leśnickiego Potoku.

Przełom Leśnickiego Potoku

Po przejściu kilkuset metrów otoczoną górami łąką mijamy starą, przydrożną kapliczkę.

Przydrozna Kapliczka w Leśnicy

Przydrozna Kapliczka w Leśnicy

Po kolejnych 200 metrach docieramy do Chaty Pieniny (Schronisko Chata Pieniny – czytaj na oddzielnej stronie).

Idziemy dalej coraz bardziej zagłębiając się pomiędzy skalne masywy.

Przełom Leśnickiego Potoku, o długości około pół kilometra, tworzą dwie skały – z prawej zamyka go Skała Wylizana, a z lewej – Sama Jedna. Pomiędzy nimi, nad Leśnickim Potokiem, przebiega asfaltowa droga, a obok niej chodnik dla pieszych. Przełom Leśnickiego Potoku jest ścisłym rezerwatem przyrody (od 1987 roku).

Przełom Leśnickiego Potoku

 

Skała Wylizana - Przełom Leśnickiego Potoku

Skała Wylizana – Przełom Leśnickiego Potoku

 

Skała Wylizana (słow. Vylízaná) to charakterystyczna skalna ściana znajdująca się nad Dunajcem, u wylotu Przełomu Leśnego Potoku, o wysokości 571 m n.p.m. (wysokość względna – ok. 130 m), będąca przedłużeniem grani Bystrzyka (704 m n.p.m.). Jest jedną z najbardziej malowniczych skał w Pieninach. Jej nazwa pochodzi od znajdujących się w jej ścianach charakterystycznych wgłębień wymytych przez wodę, w gwarze góralskiej zwanych „wylizaniami”. Skałę porastają rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych – np. jałowiec sabiński (w Pieninach gatunek prawie wytępiony przez człowieka, z powodu ludowych przekonań o jego właściwościach leczniczych, pozostało tylko 8 jego stanowisk). Przez grań Wylizanej przed II Wojną Światową prowadził szlak turystyczny.

Skała Osobita (inaczej Sama Jedna) to skalna turnia zbudowana z wapieni rogowcowych o wysokości ok. 530 m n.p.m. (wysokość względna – ok. 95 m) znajdująca się nad Dunajcem, u wylotu Przełomu Leśnego Potoku. Na jej szczycie stoi żeliwny krzyż, a w skalnej ścianie wmurowana jest tablica pamięci ofiarom Pienin.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Gdzie jechać na weekend? Wypróbuj wycieczki promowe do Skandynawii!

Jeszcze do niedawna wycieczki do Skandynawii nie cieszyły się zbytnią popularnością. Tereny, które wielu osobom kojarzyły się przede wszystkim z chłodem, mało ciekawymi zabytkami i wygórowanymi cenami, bardziej odstraszały, niż przyciągały turystów. Rosnąca popularność wycieczek promowych do Skandynawii umożliwiła odkrycie tych terenów na nowo. Dzięki tanim promom do Szwecji, można niewielkim nakładem kosztów podziwiać urokliwe (więcej…)