Przełom Leśnickiego Potoku

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,6
Czas przejścia: 0:25 (↕)
Różnica poziomów: 480 m – Leśnica
420 m – Droga Pienińska
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Przełom Leśnickiego Potoku
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Niebieski
Państwo: Słowacja

Od skrzyżowania szlaków w Leśnicy kierujemy się na północny zachód (niebieskim szlakiem, w kierunku Dunajca). Mijamy drewniany budynek z blaszanym dachem – schronisko młodzieżowe mieszczące się w szkole podstawowej i opuszczamy zabudowania. Przed nami wyłaniają się malownicze skały – początek Przełomu Leśnickiego Potoku.

Przełom Leśnickiego Potoku

Po przejściu kilkuset metrów otoczoną górami łąką mijamy starą, przydrożną kapliczkę.

Przydrozna Kapliczka w Leśnicy
Przydrozna Kapliczka w Leśnicy

Po kolejnych 200 metrach docieramy do Chaty Pieniny (Schronisko Chata Pieniny – czytaj na oddzielnej stronie).

Idziemy dalej coraz bardziej zagłębiając się pomiędzy skalne masywy.

Przełom Leśnickiego Potoku, o długości około pół kilometra, tworzą dwie skały – z prawej zamyka go Skała Wylizana, a z lewej – Sama Jedna. Pomiędzy nimi, nad Leśnickim Potokiem, przebiega asfaltowa droga, a obok niej chodnik dla pieszych. Przełom Leśnickiego Potoku jest ścisłym rezerwatem przyrody (od 1987 roku).

Przełom Leśnickiego Potoku

 

Skała Wylizana - Przełom Leśnickiego Potoku
Skała Wylizana – Przełom Leśnickiego Potoku

 


Skała Wylizana (słow. Vylízaná) to charakterystyczna skalna ściana znajdująca się nad Dunajcem, u wylotu Przełomu Leśnego Potoku, o wysokości 571 m n.p.m. (wysokość względna – ok. 130 m), będąca przedłużeniem grani Bystrzyka (704 m n.p.m.). Jest jedną z najbardziej malowniczych skał w Pieninach. Jej nazwa pochodzi od znajdujących się w jej ścianach charakterystycznych wgłębień wymytych przez wodę, w gwarze góralskiej zwanych „wylizaniami”. Skałę porastają rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych – np. jałowiec sabiński (w Pieninach gatunek prawie wytępiony przez człowieka, z powodu ludowych przekonań o jego właściwościach leczniczych, pozostało tylko 8 jego stanowisk). Przez grań Wylizanej przed II Wojną Światową prowadził szlak turystyczny.

Skała Osobita (inaczej Sama Jedna) to skalna turnia zbudowana z wapieni rogowcowych o wysokości ok. 530 m n.p.m. (wysokość względna – ok. 95 m) znajdująca się nad Dunajcem, u wylotu Przełomu Leśnego Potoku. Na jej szczycie stoi żeliwny krzyż, a w skalnej ścianie wmurowana jest tablica pamięci ofiarom Pienin.