Szlak do Zamku Pienińskiego

Szlak do Zamku Pienińskiego

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,8 km
Czas przejścia: 0:30 (↕)
Różnica poziomów: 680 m – Polana Wymiarki
750 m – Zamek Pieniński
70 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z Zamku Pienińskiego
Ubezpieczenia: Schodki, poręcze (na Zamku Pienińskim)
Kolor szlaku: Żółty / Niebieski

Wariant: PODEJŚCIE

Z Polany Wymiarki ruszamy przez las szlakiem niebiesko – żółtym w kierunku południowym. Mijamy polanę Niżne Wymiarki, po czym przekraczamy Potok Pieniński. Przy potoku znajduje się punkt czerpania wody oraz stół turystyczny. W zaroślach porastających okolice potoku żyją ptaki i płazy (m.in. traszka oraz żaba trawna).

Około 600 m od skrzyżowania na Polanie Wymiarki szlaki rozgałęziają się. Żółty biegnie w kierunku południowym na Przełęcz Szopka (i dalej do Sromowiec Niżnych), a niebieski skręca w kierunku południowo – wschodnim ku Zamkowi Pienińskiemu, do którego zmierzamy. W tym miejscu znajduje się także tablica informacyjna PPN oraz rząd drewnianych ławek dla turystów.

Szlak prowadzi nas przez północną część Polany Wyrobek, której południowy kraniec sięga Przełęczy Szopka. Następnie wchodzimy do bukowo – jodłowego lasu i pniemy się do góry, ku Górze Zamkowej i położonemu na niej Zamkowi Pienińskiemu. Po przejściu ok. 250 m licząc od wejścia do lasu przekraczamy Huliński Potok – główny dopływ Pienińskiego Potoku, a następnie trawersujemy zbocze Ostrego Wierchu (851 m n.p.m.).

Ostatni odcinek trasy pokonujemy po schodkach, które wyprowadzają nas na Zamkową Górę, pod grotę św. Kingi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Gdzie jechać na weekend? Wypróbuj wycieczki promowe do Skandynawii!

Jeszcze do niedawna wycieczki do Skandynawii nie cieszyły się zbytnią popularnością. Tereny, które wielu osobom kojarzyły się przede wszystkim z chłodem, mało ciekawymi zabytkami i wygórowanymi cenami, bardziej odstraszały, niż przyciągały turystów. Rosnąca popularność wycieczek promowych do Skandynawii umożliwiła odkrycie tych terenów na nowo. Dzięki tanim promom do Szwecji, można niewielkim nakładem kosztów podziwiać urokliwe (więcej…)