Szlak do Krościenka z Polany Wymiarki

Szlak do Krościenka

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,8 km
Czas przejścia: 0:35 (↑0:45)
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Brak
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Żółty / Zielony

Wariant: ZEJŚCIE

Z Polany Wymiarki ruszamy żółtym szlakiem w kierunku północno – wschodnim. Droga wiedzie początkowo przez las, a następnie wyłania się na polanę Stolarzówki, na której krańcu, w kępie drzew, znajduje się skrzyżowanie szlaków. Szlakiem zielonym można udać się na Czertezik, a żółto – zielonym do Krościenka.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW  
Żółty Krościenko
Polana Wymiarki
0:20  (↑0:30)
0:15 (↕)
Zielony Krościenko
Czertezik
0:20  (↑0:30)
0:25 (↓0:20)

Następnie wychodzimy na kolejną polanę Toporzysko. Rozpościera się stąd piękny widok na Krościenko, Lubań (1211 m n.p.m.) oraz masyw Dzwonkówki (983 m n.p.m.).

Dalej szlak prowadzi nas przez łąki i pola otaczające Krościenko. Po około 800 m od skrzyżowania szlaków wchodzimy między pierwsze zabudowania i kontynuujemy wędrówkę ul. Trzech Koron.

Przy ul. Trzech Koron 22a, w drewnianym domu, mieści się Galeria Sztuk Pienińskiej prowadzona przez małżeństwo artystów ludowych – Marię i Stanisława Czapielów. Wewnątrz od maja do września można oglądać wystawę sztuki ludowej składającą się między innymi z obrazów, rzeźb, instrumentów muzycznych oraz strojów ludowych.

Mijamy kilka zabytkowych budynków – wśród nich siedzibę Nadleśnictwa Krościenko (ul. Trzech Koron 4) mieszczącą się w XIX wiecznym dworze wybudowanym przez rodzinę Grossów oraz znajdująca się naprzeciwko drewnianą willę.

Z lewej strony drogi mijamy białą kapliczkę św. Rocha – patrona chorych i cierpiących.

Po obejrzeniu kaplicy św. Rocha skręcamy w prawo w ul. Jagiellońską – główną ulicę przebiegającą przez Krościenko. Po kolejnych 250 m mijamy pomnik – popiersie króla Władysława Jagiełły postawiony w 500 rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem i docieramy na rynek w Krościenku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Samburu – wyjątkowe kenijskie plemie – dlaczego warto je poznać podczas afrykańskiego safari?

Wakacje w Afryce to niekoniecznie Egipt albo Tunezja. Warto udać się trochę bliżej równika, zobaczyć inną Afrykę z jej nieokiełznaną, egzotyczną przyrodą. A wisienką na torcie będzie wizyta w wiosce plemienia Samburu. Afrykańskie wakacje inne niż wszystkie Afryka – dzika, nieujarzmiona, kolorowa, roztańczona, chwilami groźna. Taki obraz kontynentu tkwi w głowie Europejczyka. A jak wyglądają (więcej…)