Szlak do Krościenka z Polany Wymiarki

Szlak do Krościenka

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,8 km
Czas przejścia: 0:35 (↑0:45)
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Brak
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Żółty / Zielony

Wariant: ZEJŚCIE

Z Polany Wymiarki ruszamy żółtym szlakiem w kierunku północno – wschodnim. Droga wiedzie początkowo przez las, a następnie wyłania się na polanę Stolarzówki, na której krańcu, w kępie drzew, znajduje się skrzyżowanie szlaków. Szlakiem zielonym można udać się na Czertezik, a żółto – zielonym do Krościenka.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW  
Żółty Krościenko
Polana Wymiarki
0:20  (↑0:30)
0:15 (↕)
Zielony Krościenko
Czertezik
0:20  (↑0:30)
0:25 (↓0:20)

Następnie wychodzimy na kolejną polanę Toporzysko. Rozpościera się stąd piękny widok na Krościenko, Lubań (1211 m n.p.m.) oraz masyw Dzwonkówki (983 m n.p.m.).

Dalej szlak prowadzi nas przez łąki i pola otaczające Krościenko. Po około 800 m od skrzyżowania szlaków wchodzimy między pierwsze zabudowania i kontynuujemy wędrówkę ul. Trzech Koron.

Przy ul. Trzech Koron 22a, w drewnianym domu, mieści się Galeria Sztuk Pienińskiej prowadzona przez małżeństwo artystów ludowych – Marię i Stanisława Czapielów. Wewnątrz od maja do września można oglądać wystawę sztuki ludowej składającą się między innymi z obrazów, rzeźb, instrumentów muzycznych oraz strojów ludowych.

Mijamy kilka zabytkowych budynków – wśród nich siedzibę Nadleśnictwa Krościenko (ul. Trzech Koron 4) mieszczącą się w XIX wiecznym dworze wybudowanym przez rodzinę Grossów oraz znajdująca się naprzeciwko drewnianą willę.

Z lewej strony drogi mijamy białą kapliczkę św. Rocha – patrona chorych i cierpiących.

Po obejrzeniu kaplicy św. Rocha skręcamy w prawo w ul. Jagiellońską – główną ulicę przebiegającą przez Krościenko. Po kolejnych 250 m mijamy pomnik – popiersie króla Władysława Jagiełły postawiony w 500 rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem i docieramy na rynek w Krościenku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Gdzie jechać na weekend? Wypróbuj wycieczki promowe do Skandynawii!

Jeszcze do niedawna wycieczki do Skandynawii nie cieszyły się zbytnią popularnością. Tereny, które wielu osobom kojarzyły się przede wszystkim z chłodem, mało ciekawymi zabytkami i wygórowanymi cenami, bardziej odstraszały, niż przyciągały turystów. Rosnąca popularność wycieczek promowych do Skandynawii umożliwiła odkrycie tych terenów na nowo. Dzięki tanim promom do Szwecji, można niewielkim nakładem kosztów podziwiać urokliwe (więcej…)