Jak przygotować się do wycieczki rowerowej?

Przygotowując się do wycieczki rowerowej – krótszej bądź dłuższej – należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest oczywiście rower. Sprawdzenie stanu technicznego przed każdym wyjazdem jest konieczne – przed wszystkim chcemy bezpiecznie dojechać do celu (i oczywiście wrócić), pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek.

Jak przygotować się do wycieczki rowerowej?

Na co należy zatem zwrócić uwagę?

  • sprawdzić stan techniczny, czyli: czy działa oświetlenie (nigdy nie wiadomo, czy z przyczyn od nas niezależnych wycieczka nie przedłuży się), hamulce(niezbędne jest sprawdzenie działania systemu hamulcowego), opony (powinny być odpowiednio napompowane – zbyt wysokie ciśnienie powoduje szybsze zużywanie się, natomiast zbyt niskie – nierównomierne zużywanie się bieżnika), odpowiednie ustawienie siodełka i kierownicy
  • kask i ochraniacze (pamiętaj! możesz jechać poprawnie i zgodnie z przepisami, ale ktoś inny może spowodować zagrożenie na drodze)
  • zapięcie rowerowe (dla celów bezpieczeństwa)
  • zapasowe dętki, łatki – należy być przygotowanym na niespodzianki
  • sakwy – są lepsze niż plecaki pod tym względem, iż nie przenosimy ciężaru bagażu na plecy – zwiększa to komfort jazdy

Jeśli rower mamy przygotowany powinniśmy teraz przygotować SIEBIE. Nie przeceniajmy naszych możliwości! Na samym początku musimy zadbać o naszą kondycję fizyczną np. biegając bądź jeżdżąc rowerem na krótkich dystansach. Z biegiem czasu możemy sobie trasę wydłużyć.

Ważny jest również odpowiedni strój. Nie musimy od razu kupować odzieży kolarskiej.

Odzież termiczna sprawdza się nie tylko w minusowych temperaturach. Ma za zadanie odprowadzenie potu z powierzchni skóry, przez co nie wychładzamy naszego organizmu tak szybko. Dobrą inwestycją będzie zakup butów rowerowych.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Bidon – niezawodny przy wysokich temperaturach i dłuższych wycieczkach. Warto mieć również przy sobie jakiś scyzoryk i oczywiście mapę – nie wszystkie rejony są wyposażone w dobre sieci szlaków i informatorów turystycznych. Nie należy zapomnieć o odzieży przeciwdeszczowej.

Autor: Marianna Sobota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Wycieczka na Sri Lankę – podróż, której nigdy nie zapomnisz

Sri Lanka jest państwem w Azji Południowej, położonym na wyspie Cejlon i kilku mniejszych wysepkach. Jej nazwa oznacza dosłownie „olśniewający kraj” i gwarantujemy, że nie mija się to z prawdą. Jeśli szukasz pomysłu na wakacyjny wyjazd, powinieneś wziąć pod uwagę właśnie Sri Lankę! Co trzeba wiedzieć przed wakacjami na Sri Lance? Sri Lanka kojarzy się (więcej…)