Jak przygotować się do wycieczki rowerowej?

Przygotowując się do wycieczki rowerowej – krótszej bądź dłuższej – należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest oczywiście rower. Sprawdzenie stanu technicznego przed każdym wyjazdem jest konieczne – przed wszystkim chcemy bezpiecznie dojechać do celu (i oczywiście wrócić), pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek.

Jak przygotować się do wycieczki rowerowej?

Na co należy zatem zwrócić uwagę?

  • sprawdzić stan techniczny, czyli: czy działa oświetlenie (nigdy nie wiadomo, czy z przyczyn od nas niezależnych wycieczka nie przedłuży się), hamulce(niezbędne jest sprawdzenie działania systemu hamulcowego), opony (powinny być odpowiednio napompowane – zbyt wysokie ciśnienie powoduje szybsze zużywanie się, natomiast zbyt niskie – nierównomierne zużywanie się bieżnika), odpowiednie ustawienie siodełka i kierownicy
  • kask i ochraniacze (pamiętaj! możesz jechać poprawnie i zgodnie z przepisami, ale ktoś inny może spowodować zagrożenie na drodze)
  • zapięcie rowerowe (dla celów bezpieczeństwa)
  • zapasowe dętki, łatki – należy być przygotowanym na niespodzianki
  • sakwy – są lepsze niż plecaki pod tym względem, iż nie przenosimy ciężaru bagażu na plecy – zwiększa to komfort jazdy

Jeśli rower mamy przygotowany powinniśmy teraz przygotować SIEBIE. Nie przeceniajmy naszych możliwości! Na samym początku musimy zadbać o naszą kondycję fizyczną np. biegając bądź jeżdżąc rowerem na krótkich dystansach. Z biegiem czasu możemy sobie trasę wydłużyć.

Ważny jest również odpowiedni strój. Nie musimy od razu kupować odzieży kolarskiej.

Odzież termiczna sprawdza się nie tylko w minusowych temperaturach. Ma za zadanie odprowadzenie potu z powierzchni skóry, przez co nie wychładzamy naszego organizmu tak szybko. Dobrą inwestycją będzie zakup butów rowerowych.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Bidon – niezawodny przy wysokich temperaturach i dłuższych wycieczkach. Warto mieć również przy sobie jakiś scyzoryk i oczywiście mapę – nie wszystkie rejony są wyposażone w dobre sieci szlaków i informatorów turystycznych. Nie należy zapomnieć o odzieży przeciwdeszczowej.

Autor: Marianna Sobota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Gdzie jechać na weekend? Wypróbuj wycieczki promowe do Skandynawii!

Jeszcze do niedawna wycieczki do Skandynawii nie cieszyły się zbytnią popularnością. Tereny, które wielu osobom kojarzyły się przede wszystkim z chłodem, mało ciekawymi zabytkami i wygórowanymi cenami, bardziej odstraszały, niż przyciągały turystów. Rosnąca popularność wycieczek promowych do Skandynawii umożliwiła odkrycie tych terenów na nowo. Dzięki tanim promom do Szwecji, można niewielkim nakładem kosztów podziwiać urokliwe (więcej…)