Tanie podróżowanie

Dusza podróżnika drzemie w wielu z nas, niestety ze względów finansowych często nie możemy sobie pozwolić na wyjazdy. Na szczęście w ostatnich latach pojawiło się wiele możliwości podróżowania w przystępnych cenach po Europie – kontynencie o dużym zróżnicowaniu klimatycznym, krajobrazowym oraz kulturowym. Zatem jest w czym przebierać!

Tanie podróżowanie

Dziś możemy korzystać z następujących sposobów na transport i nocleg nie rujnujących nas finansowo:

TANIE LINIE LOTNICZE

Bilety lotnicze do krajów europejskich w niskich cenach oferowane są m.in. na portalach:
www.ryanair.com
www.wizzair.com
www.esky.pl

Jeżeli jesteśmy zainteresowani tanimi liniami lotniczymi, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 1. Ceny przelotów zwiększają się im bliższy jest termin wylotu, dlatego trzeba zaplanować podróż z góry, około 3 miesiące wcześniej. Wiąże się to z brakiem elastyczności, trzeba wybrać termin który na 100% nam będzie odpowiadał, gdyż zazwyczaj bilety są BEZZWROTNE.  Musimy więc być pewni terminu który wybieramy, jeśli nie chcemy stracić pieniędzy. Niektóre linie oferują usługę umożliwiającą dowolną zmianę terminu przelotu. Jest to niewątpliwe duże ułatwienie dla osób, które nie są pewne terminu. Cena tej usługi wynosi około 80zł
 2. Różne dni tygodnia = różne ceny przelotów. Czasem zdarza się, że np. lot w sobotę, 20 maja kosztuje 200zł, a lot w czwartek, 18 maja – 75zł! Różnice w kwotach mogą być naprawdę ogromne, dlatego warto kilkukrotnie nacisnąć przycisk ‘Pokaż kolejne dni’ oraz ‘Pokaż poprzednie dni’, bo nie wiadomo gdzie kryje się najniższa cena, a jeśli możemy zaoszczędzić nawet 75%, to zdecydowanie warto.
 3. Jeżeli planujemy częste podróże, możemy dołączyć do klubu Wizz Discount Club (dotyczy to linii lotniczych WizzAir) – koszt: 130zł. Dzięki temu, każdy lot mamy o 45zł tańszy (już po 4 lotach wychodzimy na plus). Zniżki te obowiązują również osoby z którymi podróżujemy.
 4. Odprawa na lotnisku wiąże się z dodatkowymi kosztami (około 50zł). Natomiast dokonanie odprawy przez Internet zwalnia nas od wszelkich dodatkowych opłat z nią związanych. Warto więc odprawić się na stronie internetowej linii lotniczych (Polega to na wprowadzeniu w odpowiednim miejscu na stronie danego przewoźnika danych wymaganego dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz wydrukowaniu karty pokładowej.).
 5. Bagaż podręczny, który nie przekracza wymiarów 42x32x25cm (wymiary są naprawdę mocno egzekwowane na lotniskach; należy upewnić się co do wymagań swojej linii lotniczej), nie wymaga żadnej opłaty. Jednak duży bagaż podręczny (wykraczający poza wymiary) kosztuje nas około 80 dodatkowych polskich złotych.
  Co z bagażem rejestrowanym? Niestety, tanie linie lotnicze pozostają tanie póki nie potrzebujemy bagażu nadawanego. Jedna sztuka bagażu rejestrowanego kosztuje już ok 100zł. Jednak jeżeli nie wykupimy żadnego bagażu, a w ostatniej chwili okazuje się, że musimy wziąć ze sobą coś więcej – ceny za bagaż na lotnisku są już o 50% większe. Warto zatem wszystko dokładnie przemyśleć.
 6. Dla osób bardziej wymagających, linie oferują dodatkowe opcje jak np. pierwszeństwo wejścia na podkład, dodatkowe miejsce na nogi, czy tez rezerwacja miejsc z samego przodu samolotu. Wiążą się one oczywiście z dodatkowymi kosztami.
 7. Lotniska, z których korzystają tanie linie lotnicze są zazwyczaj poza obszarem miast. Z i na lotniska: Londyn Stansted, Londyn Gatwick i Londyn Luton najlepiej dostać się EasyBusem. Opłaty wynoszą już od 2 funtów w jedną stronę, dzięki temu nie wydajemy majątku na transport. Wszystkie informacje dostępne są na ich stronie internetowej, tam też dokonujemy rezerwacji.
  Praktycznie na każdym lotnisku, zlokalizowanym w okolicy większego miasta europejskiego, istnieje wachlarz możliwości, jeżeli chodzi o transport. Wiele rodzajów busów, przewozów kolejowych oraz taksówek. Warto poszperać w Internecie i dowiedzieć się która z dostępnych opcji jest dla nas najkorzystniejsza.

TANIE PRZEWOZY AUTOBUSOWE

Dla osób które nie są zwolennikami samolotów, które na transport chcą przeznaczyć jak najmniej, lub które po prostu preferują podróż autobusami stworzono tanie linie autobusowe.
W Polsce przoduje firma PolskiBus, ze stroną internetową: www.polskibus.com .

Firma stale poszerza swoją ofertę o kolejne miasta i połączenia. Na dzień dzisiejszy PolskiBus dojeżdża, w Polsce, do: Gdańska, Ostródy, Olsztyna, Bydgoszczy, Torunia, Białegostoku, Warszawy, Poznania, Łodzi, Lublina, Wrocławia, Opola, Kielc, Radomia, Ostrowca Świętokrzyskiego, Częstochowy, Katowic, Krakowa, Rzeszowa i Zakopanego. Z miast zagranicznych możemy dojechać do Berlina (oraz lotniska Schonefeld), Pragi, Bratysławy i Wiednia.

Podobnie jak w przypadku linii lotniczych, ceny za przejazd rosną im bliżej terminu wyjazdu. Dlatego też warto zaplanować swoją podróż z dużym wyprzedzeniem, by złapać jak najlepszą ofertę. Polecam także sprawdzanie różnych dni i cen, zazwyczaj w weekendy są one wyższe, a w środku tygodnia niższe. Zmieniając o kilka dni datę podróży, możemy zaoszczędzić nawet 50%.

O ile pośród polskich miast mamy duży wybór połączeń, o tyle z zagranicznych miejsc możemy udać się zaledwie do czterech stolic. Na rynku znajdują się jednak inne firmy oferujące tanie połączenia.

OrangeWays ( www.orangeways.com ) to węgierski odpowiednik PolskiegoBusa.

Firma ta oferuje konkurencyjne ceny biletów oraz możliwość dojazdu do wielu miast Europy jak np. Amsterdam, Eidenhoven, Belgrad, Frankfurt itp. Z Krakowa do Budapesztu możemy się dostać już za około 90zł w dwie strony. Z Budapesztu dostępna jest masa innych połączeń w niewielkich cenach. Można więc pomyśleć o wycieczce objazdowej po Europie. Wyruszyć z Polski do Budapesztu i zwiedzić najpiękniejsze miejsca, z Budapesztu ruszyć dalej na północ, lub na południe i niewielkim kosztem odwiedzić wiele różnych miejsc i państw. Na pokładzie OrangeWays dostępne są czasopisma i prasa codzienna, ciepłe napoje (jak kawa, herbata czy gorąca czekolada) oraz Wi-Fi. Można także zakupić napoje schłodzone.

PODRÓŻ SAMOCHODEM

Dla osób lubiących podróżowanie samochodem i co za tym idzie – elastyczną podróż (z możliwością postoju kiedy mamy na to ochotę) doskonałym rozwiązaniem będzie tzw. carpooling. Podróż samochodem zazwyczaj jest dość kosztowna, a korzystając z carpooling’u możemy znacznie zredukować opłaty za przejazd oraz poznać ciekawych ludzi.

Idea carpooling’u polega na tym, że kierowcy planujący wyjazd dodają ogłoszenie na jedną ze stron, np:

http://www.carpooling.pl/

oraz zagraniczne odpowiedniki:

Niemcy http://www.mitfahrgelegenheit.de/
Francja http://www.carpooling.fr/
Austria http://www.mitfahrgelegenheit.at/
UK http://www.carpooling.co.uk/
Włochy http://www.carpooling.it/
Hiszpania http://www.carpooling.es/
Szwajcaria http://www.mitfahrgelegenheit.ch/
Grecja http://www.pamemazi.gr/

Kierowcy określają w swoim ogłoszeniu termin, godzinę i miasto odjazdu oraz miasto docelowe. Obliczają także ile pieniędzy wydadzą na paliwo i ustalają ile powinna zapłacić osoba z którą będą jechać, np. Warszawa – Poznań 50zł/osoby.

Dzięki carpooling’owi kierowcy redukują koszty paliwa, ludzie mogą skorzystać z możliwości przejazdu samochodem za cenę nie wiele większą od biletu autobusowego (a na pewno w o wiele większej wygodzie), a także – jak wspomniałam wyżej – mamy możliwość poznania ciekawych osób.

By skorzystać z carpooling’u należy zarejestrować się na stronie internetowej. Następnie wyszukujemy interesującą nas ofertę, bądź dodajemy własną i dogadujemy się z osobami zainteresowanymi co do dokładnego miejsca wyjazdu i innych szczegółów. Carpooling to bardzo ciekawa alternatywa dla podróży autobusem.

NOCLEG

W internecie roi się od portali oferujących wyszukiwanie najtańszych i najkorzystniejszych ofert noclegowych, na każdą kieszeń i każde wymagania. Poruszanie się na tych portalach jest banalnie proste, dlatego ograniczę się do podania przykładowych i preferowanych przeze mnie stron (bez dodatkowych wyjaśnień).

Strony godne uwagi to przede wszystkim:

www.hotelbooking.com
www.ryanairhotels.com
www.hotelbookers.com

Jeżeli udajemy się w podróż w cieplejszym okresie lub do cieplejszej strefy klimatycznej, możemy sporo zaoszczędzić wybierając nocleg w namiocie. Niektórzy, udając się do ciepłych krajów, wybierają nocleg pod gołym niebem, pod palmami, nie wykupując żadnego noclegu. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla mało wymagających podróżników.

Dobrą alternatywą dla hoteli, hosteli i innych miejsc noclegowych jest tzw. couchsurfing.

COUCHSURFING to strona internetowa (www.couchsurfing.org), na której możemy znaleźć masę ofert darmowego noclegu proponowanego przez mieszkańców całego świata. Aby korzystać z portalu należy się zarejestrować i podać podstawowe informacje o sobie, takie jak: znajomość języków, co mamy do zaoferowania (nocleg na kanapie/materacu, wyjście do restauracji itp.) oraz w jakim mieście mieszkamy. Jeżeli poszukujemy noclegu, korzystamy z wyszukiwarki i po znalezieniu osoby oferującej nocleg w danym miejscu kontaktujemy się z nią, by dowiedzieć się czy może nas przyjąć pod swój dach, czego oczekuje w zamian, co oferuje itp.. Ustalamy także szczegóły przyjazdu, miejsce oraz godzinę spotkania. Osoby oferujące nocleg zazwyczaj oczekują w zamian miło spędzonego czasu, możliwości zapoznania się z gościem oraz oprowadzenia go po mieście. Czasami chcą także umówić się na możliwość noclegu u swojego gościa w przyszłości. Warto również zaoferować nocleg w swoim mieszkaniu, lub domu. Umożliwia nam to poznanie wielu interesujących osób z innych kultur i krajów, spędzenie czasu w ciekawy sposób, a w niektórych przypadkach możliwość poćwiczenia języka. Przyjmując kogoś pod swój dach, otwieramy sobie także możliwość na nocleg u tej osoby w przyszłości.

Couchsurfing jest świetnym sposobem na tanie podróżowanie. Nie dość że nocleg jest całkowicie darmowy, to mamy osobę która pomaga nam poruszać się po mieście i z którą możemy ciekawie spędzić czas. Oczywiście wyjazd do innego kraju/miasta i nocleg u całkowicie obcej osoby jest dość ryzykownym wyborem. Portal www.couchsurfing.org umożliwia wystawianie ocen gospodarzom i gościom, a także dodawanie komentarzy. Jest to bardzo pomocne przy wyborze osoby, u której chcemy zanocować. Najlepiej zdecydować się na kogoś posiadającego sporo pozytywnych komentarzy i dobrych ocen (zmniejsza się wtedy prawdopodobieństwo oszustwa). Dobrze też skontaktować się z gospodarzem przez skype lub e-mail i poznać tę osobę trochę lepiej – dzięki temu mamy możliwość zorientowania się jaki jest nasz gospodarz.

W dzisiejszych czasach wystarczy odrobina chęci i czasu, by zaplanować sobie niedrogą, wymarzoną podróż. Europa jest pełna pięknych miast i zabytków, a wszystko jest na wyciągnięcie ręki, jeśli dobrze podejdziemy do sprawy i otworzymy się na nowoczesne możliwości.

Autor: Kamila Kusior

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *