Wyspy Owcze

Wyspy Owcze są jednym z najpiękniejszych zakątków świata, gdzie panuje dziewicza nie skażona cywilizacją przyroda. Wynika to między innymi z faktu, że tylko 17 z 30 wysp jest zasiedlonych. Resztę powierzchni Wysp Owczych pokrywają górzyste obszary w większości pokryte trawą, co sprawia, że na wyspach panuje łagodny klimat i przeważają tam odcienie błękitu i zieleni.

Położenie i klimat

Archipelag Wysp Owczych jest położony w północnej części Oceanu Atlantyckiego na szlaku Prądu Zatokowego. Ze względu na urozmaiconą i długą linię brzegową (1289 km) droga do oceanu nie przekracza 5 km, także z każdego zakątka Wysp Owczych można podziwiać błękit wód otaczających archipelag. Najwyższym wzniesieniem Wysp Owczych jest Slaettaratindur (882 m.n.p.m), z którego to widoki rozpościerają się na odległość nawet 30 km .

Ze względu na nieprzewidywalność pogody nie zaleca się pieszych wędrówek po górach bez przewodnika, ponieważ występujące na tamtych obszarach mgły, często całkowicie ograniczają widoczność. Mieszkańcy wysp dzielą je na różne rodzaje, co świadczy o ich zróżnicowaniu i o tym, że są zjawiskiem powszechnym. Kolejną niedogodnością, która czyha na turystę jest pora deszczowa, gdyż na Wyspach Owczych deszcz pada około 280 dni w roku. Najlepszych udogodnieniem tych wysp jest stosunkowo stała temperatura, która w zależności od pór roku nie ulega zasadniczej zmianie. W styczniu temperatura rzadko spada poniżej 0° C, a latem słupki rtęci sięgają maksymalnie 20° C, co w skali roku powoduje, że temperatura nie jest zbyt uciążliwa.

Kiedy jechać i jak się tam dostać?

Najlepszym okresem na zwiedzanie Wysp Owczych jest maj-wrzesień z tego względu, że w maju pada najrzadziej. Czerwiec z kolei obfituje w mnóstwo kulturalnych rozrywek, które w lipcu są organizowane z jeszcze większą pompą. Wrzesień kończy sezon letni w tamtym rejonie, więc jest to ostatnia okazja, aby korzystać z rozrywek tamtego rejonu.

Na Wyspy Owcze najlepiej dostać się drogą pośrednią przez Kopenhagę, gdzie leci się około godzinę z Warszawy samolotem z linii Atlantic Airways. Punktem przesiadkowym jest lotnisko w stolicy Danii, gdzie można przesiąść się w kolejny samolot i dolecieć nim do Wysp Owczych.

Atrakcje turystyczne

Niewątpliwie największą atrakcją Wysp Owczych jest rejs wzdłuż klifów Vestmanna, gdzie uczestnik wyprawy będzie przedzierał się przez masywy skalne sięgające 650 metrów wysokości. Ponadto tereny te są zewsząd usiane jaskiniami, uskokami i sztolniami, które będzie można podziwiać w czasie trwania przeprawy.

Oferty turystyczne proponują też lot helikopterem nad bajecznymi wzniesieniami archipelagu, poprzez co można podziwiać zieloną krainę z lotu ptaka. Można również przeprawić się statkiem i podziwiać przyrodę pośród okolicznych fiordów lub samodzielnie wspinać się na najwyższe szczyty. Rybołówstwo z kolei jest propozycją dla wielbicieli mniej aktywnej rozrywki niż wyprawy wspinaczkowe. Położenie geograficzne Wysp Owczych stwarza wiele możliwości spędzenia wolnego czasu na łonie natury.

Zamieszkujące te tereny rodowici Farerowie są narodem żeglarzy, których dumą narodową jest sport wioślarski. W czerwcu można być świadkiem rozgrywających się na tamtym obszarze zawodów w tej morskiej dyscyplinie. Wówczas też można zobaczyć farerski taniec łańcuchowy, będący specyfiką tamtego rejonu. Izolacjonizm, spowodowany położeniem archipelagu, sprzyja rozwojowi i podtrzymywaniu rodzimych tradycji.

Największym wydarzeniem kulturalnym na wyspach jest Dzień Świętego Olafa, które jest świętem narodowym Farerczyków i odbywa się ono corocznie w Torshavn w ostatnich dniach czerwca. Obchodzone jest ono w celu uczczenia pamięci tragicznie zmarłego w Norwegii w 1030 roku ku norweskiego króla Olafa. W czasie trwania festynu organizowane są wyścigi łodzi wiosłowych między wioskami, wyścigi koni, wystawy malarskie, taneczne festyny i religijne odpusty.

Innym wydarzeniem na wyspach jest Asfalt, czyli święto muzyki, które to co roku w stolicy gromadzi wielbicieli farerskiej muzyki. To wydarzenie jest ważnym nośnikiem idei tożsamości narodowej wśród mieszkańców, ponieważ zanim pojawił się fonetyczny zapis języka to powstało wiele ballad i sag, więc muzyka zajmuje ważne miejsce w kulturze farerskiej. Innym wydarzeniem silnie związanym ze społecznością Wysp Owczych jest odbywająca się w pierwszy piątek lipca Noc Kultury. W tę jedną noc w roku można podziwiać występy, tańce, spektakle, będące widowiskowym pokazem farerskiej kultury.

Kuchnia

Kuchnia Wysp Owczych może wydać się nieco ascetyczna w porównaniu z bogactwem smaków innych części świata. Powodem tego jest położenie geograficzne, które ograniczało możliwości importu, więc nie wykształcił się tam szczególny zmysł kulinarny. Warto jednak, będąc na archipelagu, skosztować wielu gatunków ryb takich jak śledzie, halibuty, a nawet… wieloryby!

Często praktyką na wyspach jest suszenie baraniego mięsa, które stanowi podstawę wyżywienia mieszkańców. Mięso można suszyć w przeciągu kilku miesięcy a nawet roku. Ryby, podobnie jak mięso, są poddane procesowi suszenia, co daje im niepowtarzalny smak. Zasadą, którą rządzi się miejscowe rybołówstwo jest absolutna samowola, ponieważ nie ma żadnych ograniczeń dla rybaków, więc ryby dla własnych potrzeb może łowić każdy. Są one na tyle powszechnym pożywieniem, że ograniczenia związane z ich połowem są zbyteczne.

Wielkim farerskim przysmakiem są potrawy z waleni, pośród których tryumfy świeci grindwal. W sprawie polowań na grindwale wprowadzono pewne restrykcje, mianowicie mężczyzna może zapolować na jednego grindwala, którego tran jest rozdzielany za darmo wśród innych mieszkańców.

Wyspy Owcze są idealnym miejscem zarówno dla wielbicieli sportu, jak i chcących wypocząć na łonie natury czy nawet dla tych, którzy chcą zapoznać się z realiami lokalnych mieszkańców żyjących na tym wysuniętym daleko na północ skrawku lądu.

Autor: Izabela Tybuś