Czarny Staw pod Rysami

Spis Treści

Czarny Staw pod Rysami

Czarny Staw pod Rysami (zwany również Czarnym Stawem nad Morskim Okiem) położony jest na wysokości 1583 m n.p.m. w kotle polodowcowym, u stóp Kazalnicy. Jego powierzchnia wynosi ponad 20 ha, a maksymalna głębokość dochodzi do 76 m. Jest drugim co do głębokości jeziorem w Tatrach i czwartym w Polsce.

Nazwa jeziora „Czarny Staw” pochodzi od ciemnego zabarwienia tafli wody, spowodowanego cieniem rzucanym przez okalające jezioro skalne ściany oraz obecnością sinicy Pleurocapsa polonica. Nawet w upalne, letnie dni nad brzegiem Czarnego Stawu jest dość chłodno, więc nie należy zapominać o cieplejszym ubraniu.

Krajobraz szczytów otaczających Czarny Staw pod Rysami ma prawdziwie wysokogórski charakter. Na zachodzie możemy podziwiać „rodzinę” Żabich Szczytów, a wśród nich Żabi Mnich (2146 m n.p.m.) oraz Wyżni Żabi Szczyt (2259 m n.p.m.), dalej na południowym zachodzie wyłaniają się Spadowa Kopa (2252 m n.p.m.), Niżnie Rysy (2430 m n.p.m.) oraz Rysy (2499 m n.p.m.). Na południu rozciąga się Wołowy Grzbiet z Wołową Turnią (2373 m n.p.m.), natomiast na południowym wschodzie widok przesłania prawie sześciusetmetrowa ściana Kazalnicy (2159 m n.p.m.).

Charakterystycznym elementem otoczenia jest stojący nad Czarnym Stawem żelazny krzyż, który został tu postawiony w 1836 roku.

Znad Czarnego Stawu można wyruszyć w dalszą drogę na Rysy oraz na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, a także wrócić do Morskiego Oka.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Zielony Na Przełęcz pod Chłopkiem 2:55 (↓2:20)
Czerwony Na Rysy
Do Morskiego Oka
2:10 (↑2:35)
0:40 (↑0:50)

Szlak nad Czarny Staw

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1 km
Czas przejścia: 0:30 (↓0:20)
Różnica poziomów: 1395 m – Morskie Oko
1583 m – Czarny Staw
188 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z całego szlaku
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czerwony

Wariant: PODEJŚCIE

Szlak odbija w górę przy południowo–wschodnim brzegu Morskiego Oka. Wiedzie kamiennymi zakosami stromo pod górę. Podejście nie jest długie, ale dosyć męczące. Nieopodal drogi, po lewej stronie, płynie Czarnostawiański Potok, na którym w dwóch miejscach, na wysokości 1460 i 1570 m n.p.m. tworzą się ładne kaskady. Wodospad ten nosi nazwę Czarnostawiańska Siklawa.

Krok za krokiem nabieramy wysokości, odwracając się do tyłu możemy podziwiać coraz bardziej pozostające w dole Morskie Oko, z majaczącym na przeciwległym brzegu budynkiem Schroniska.

Po półgodzinnym marszu przekraczamy skalny próg i naszym oczom ukazuje się Czarny Staw pod Rysami.

Film


Galeria zdjęć