Dolina Starorobociańska

Spis Treści

Dolina Starorobociańska

Dolina Starorobociańska jest największym odgałęzieniem Doliny Chochołowskiej, odchodzącym od niej na wysokości 1035 m n.p.m., w okolicy Leśniczówki TPN (dawnego schroniska Blaszyńskich). Górna część doliny opiera się na północnych zboczach Kończystego Wierchu (2002 m n.p.m.), Starorobociańskiego Wierchu (2176 m n.p.m.) i Siwego Zwornika (1965 m n.p.m.). Dolina jest pochodzenia glacjalnego, wykształciła się wskutek działalności lodowców, czego dowodem jest jej U – kształtny przekrój. Nazwa doliny pochodzi od „starej roboty” – nazwy określającej starą, nieczynną kopalnię funkcjonującą w Banistym Żlebie najprawdopodobniej już od XV wieku. Obszar doliny był niegdyś wypasany i wchodził w skład Hali Stara Robota.

Dolina Starorobociańska
Dolina Starorobociańska

Dnem doliny spływa Starorobociański Potok. Jego źródło znajduje się na wysokości ok. 1410 m n.p.m. Jest on zasilany przez liczne niewielkie potoki (niektóre okresowe) spływające ze stoków Ornaku, Trzydniowiańskiego Wierchu i spod Siwej Przełęczy. W dolnej części zasila go Potok Iwaniacki. Sam, na wysokości ok. 1040 m n.p.m., zasila Potok Chochołowski. W dolinie zamieszkują liczne gatunki zwierząt, takie jak świstaki, jelenie, a górne partie odwiedzają kozice. Do doliny potrafią zaglądać także niedźwiedzie.

Szlak Doliną Starorobociańską

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 5 km
Czas przejścia: 2:10 (↑2:45)
Różnica poziomów: 1812 – Siwa Przełęcz
1037 – Leśniczówka Chochołowska
775 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Na całym szlaku do momentu wejścia do lasu
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czarny

Wariant: ZEJŚCIE

Zejście rozpoczynamy na Siwej Przełęczy (1812 m n.p.m.). Idziemy, w kierunku północnym, trawiastym zboczem Ornaku, podziwiając Dolinę Starorobociańską w całej okazałości. Po jej zachodniej stronie górują nad nią Kończysty Wierch (2002 m n.p.m.), Czubik (1845 m n.p.m.) i Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.), a po wschodniej stronie w całej okazałości prezentuje się masyw Ornaku. Po pokonaniu około półkilometrowego odcinka wchodzimy do Żlebu pod Pyszną, którym schodzimy stromo w dół, szybko wytracając wysokość. Wokół nas pojawia się coraz więcej kosodrzewiny. W okolicy szlaku spływa kilka niewielkich potoków, a niektóre z nich rozlewają się na ścieżce.

Siwa Przełęcz
Siwa Przełęcz

Powoli zaczynają się pojawiać pierwsze drzewa. Z lewej strony widzimy wodospad spływający Wielką Szczerbą – żlebem opadającym z Dudowej Dolinki, również wchodzącej w skład Doliny Starorobociańskiej (leżą w niej Dudowe Stawki, doskonale widoczne z zielonego szlaku z Trzydniowiańskiego Wierchu na Kończysty Wierch). Po pokonaniu 2 km (od Siwej Przełęczy), na wysokości Starorobociańskiej Równi i spadającego do niej spod Ornaku żlebu Graniczniak, na dobre wchodzimy do lasu, gdzieniegdzie uszkodzonego przez lawiny schodzące żlebami spod Ornaku.

Dolina Starorobociańska - szlak
Dolina Starorobociańska – szlak

Ostatnia część trasy wiedzie błotnistą drogą mocno rozjeżdżoną przez traktory. Las jest intensywnie eksploatowany przez Wspólnotę Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie, często słychać dźwięk pracujących traktorów i pił łańcuchowych, przy drodze leżą ścięte drzewa. Po lewej stronie szlaku, za potokiem, znajduje się niewielka polanka – Dudówka, położona na wysokości 1130–1150 m n.p.m. Niegdyś była wypasana, ale wskutek zaprzestania jej użytkowania stopniowo zarasta. Obecnie jej powierzchnia wynosi nieco ponad pół hektara. Nazwa polany pochodzi od nazwiska dawnego jej właściciela lub użytkownika – Dudy.

Mniej więcej na wysokości Dudówki odchodzi w prawo hawiarska droga – nieznakowana ścieżka prowadząca kiedyś do kopalni Stara Robota. Kopalnia, położona w Banistym Żlebie, była najprawdopodobniej najstarszą w całych Tatrach i działała już w XV wieku. Wydobywano w niej rudy miedzi, srebra oraz żelaza (piryt). W skład kopalni wchodziło 12 sztolni (obecnie już zawalonych). Odnaleziono także pozostałości budynku i młyna kruszącego urobek.

Szlak biegnący Doliną Starorobociańską
Szlak biegnący Doliną Starorobociańską

Nieco dalej, po prawej stronie znajduje się, również zarastająca, Starorobociańska Polana. Leży ona na wysokości 1110–1120 m n.p.m. i ma powierzchnię nieco ponad 1 ha. Widoczny jest z niej wierzchołek Kominiarskiego Wierchu. Niedaleko za nią, mniej więcej na wysokości Polany Iwanówki, odgałęzia się w prawo Dolina Iwaniacka, którą przebiega żółty szlak  na Iwaniacką Przełęcz. Po ostatnim, półkilometrowym odcinku docieramy do Doliny Chochołowskiej. Szlaki łączą się w miejscu położonym nieco powyżej Leśniczówki TPN (dawnego schroniska Blaszyńskich).

Dolina Starorobociańska
Dolina Starorobociańska

Galeria zdjęć