Smreczyński Staw

Spis Treści

Smreczyński Staw

Smreczyński Staw to położone w Tatrach Zachodnich, w dolnej części Doliny Pyszniańskiej, górskie jezioro morenowe. Leży na wysokości 1227 m n.p.m. i ma  powierzchnię około 0,8 ha. Jego średnia głębokość wynosi 1,8 m, a w najgłębszym miejscu – nieco ponad 5 m. Co ciekawe, pomimo że jeziorko jest bardzo płytkie, kiedyś uważano je za niezwykle głębokie, a nawet posiadające podwójne dno. Legenda z końca XIX wieku głosiła, że pewien góral chciał osuszyć staw. Gdy zabrał się do kopania   rowu   odwadniającego, tajemniczy głos z głębin Stawu zagroził, że zatopi wszystkie miejscowości, aż do samego morza.

Nad jeziorem zbudowany został taras widokowy z ławkami, na których można odpocząć podziwiając piękno otaczającej przyrody. Z tarasu, ponad lasem otaczającym jezioro, widoczne są szczyty okolicznych gór – Smreczyńskiego Wierchu (2086 m n.p.m.), Kamienistej (2126 m n.p.m.) i Błyszcza (2158 m n.p.m.).

Smreczyński Staw zamieszkują liczne gatunki zwierząt, między innym płazów – żab trawnych, traszek górskich i traszek karpackich. Wokół dominuje roślinność błotna.

Szlak nad Smreczyński Staw

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,3 km
Czas przejścia: 0:30 (↓0:20)
Różnica poziomów: 1108 m – Hala Ornak
1227 m – Smreczyński Staw
119 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Widok na Smreczyński Staw
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czarny

Wariant: PODEJŚCIE


Czarny szlak prowadzący nad Smreczyński Staw odbija w kierunku południowo-wschodnim, kilkadziesiąt metrów przed schroniskiem na Hali Ornak.

Kamienna droga prowadzi przez ciemny, świerkowy las nieznacznie pnąc się ku górze. Po kilku minutach marszu wchodzimy w zagłębienie terenu, w którym możemy przyjrzeć się znajdującemu się po lewej stronie ścieżki zarastającemu torfowisku.

Szlak prowadzi przez obszar ścisłej ochrony „Pyszna, Tomanowa, Pisana”. Powstał on jako rezerwat przyrody jeszcze przed utworzeniem Tatrzańskiego Parku Narodowego – w 1948 roku. Ma powierzchnię 1562,57 ha. Jest ostoją wielu gatunków dzikich zwierząt – wśród nich znajdują się niedźwiedzie, jelenie czy kozice.

Galeria zdjęć