Trzydniowiański Wierch

Spis Treści

Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch to szczyt o wysokości 1758 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, w północnej grani Kończystego Wierchu. Ma on dwa wierzchołki – jeden o wysokości 1758 m n.p.m., a drugi 1762 m n.p.m. Jego stoki opadają do trzech dolin – Jarząbczej, Starorobociańkiej i niewielkiej Trzydniowiańskiej.

Zbocza Trzydniowiańskiego Wierchu były niegdyś wypasane, w XVII i XIX wieku były w nich prowadzone prace górnicze.

Patrząc z Trzydniowiańskiego Wierchu na północ możemy podziwiać Mnichy Chochołowskie w masywie Bobrowca. Na północnym zachodzie widoczny jest Grześ, a na zachodzie – Rakoń. Na północnym zachodzie widać Wołowiec i Łopatę, na północy natomiast – Kończysty Wierch, usytuowany pomiędzy masywami Starorobaciańskiego Wierchu (po lewej) i Jarząbczego Wierchu (z tyłu, po prawej).

Na szczycie Trzydniowiańskiego Wierchu znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. Można stąd zejść do Doliny Chochołowskiej wybierając jedną z dwóch dróg – Doliną Jarząbczą na Polanę Chochołowską (szlak częściowo pokrywa się ze Szlakiem Papieskim) lub szlakiem prowadzącym bezpośrednio do niższej części Doliny – na Polanę Trzydniówkę. Można także zielonym szlakiem pójść na Kończysty Wierch i dalej wędrować czerwonym szlakiem graniczno-graniowym.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Czerwony Na Polanę Trzydniówkę
Na Polanę Chochołowską
1:45 (↑2:15)

1:50 (↑2:30)

Zielony Na Kończysty Wierch 1:00 (↓0:45)

Szlaki

Szlak z Polany Chochołowskiej na Trzydniowiański Wierch

Opis szlaku w przygotowaniu.

Szlak z Trzydniowiańskiego Wierchu na Polanę Trzydniówkę

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 3 km
Czas przejścia: 1:50 (↑2:30)
Różnica poziomów: 1758 m – Trzydniowiański Wierch
1081 m – Polana Trzydniówka
677 m
Stopień trudności: Średni
Ekspozycja: Brak
Widoki: Tak, z wyższych partii szlaku
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czerwony

Wariant: ZEJŚCIE

Szlak wiedzie początkowo lekko w dół, trawiastym grzbietem o nazwie Kulawiec, kamienno-gruntową, nierówną ścieżką. Następnie szlak zaczyna coraz bardziej stromo schodzić w dół. Wchodzimy w piętro kosodrzewiny, której korzenie mocno zachodzą na szlak utrudniając wędrówkę. Po pewnym czasie docieramy do pierwszych drzew – świerków.

Nierówną krętą ścieżynę zastępują drewniane schodki, które znacznie ułatwiają bardzo strome zejście. Wychodzimy na niewielką polankę powiatrołomową. Znajdują się tu pozostałości po zniszczonych przez wiatry drzewach, jednak same pnie zostały w większości usunięte przez Wspólnotę Leśną Ośmiu Wsi. Okolice porastają bujne kępy paproci – wietlicy alpejskiej. Szlak zakręca w kierunku zachodnim i schodzi do żlebu zwanego Krowieńcem, cały czas biegnąc krętymi schodkami stromo w dół.

Dopiero ostatni odcinek daje nieco odpocząć – jest bardziej płaski i prosty. Drewniane schodki zastępuje gruntowa droga wzmocniona deskami. Po wejściu do lasu  idziemy,  już do samej Polany Trzydniówki, rozjeżdżonym przez traktory, błotnistym leśnym traktem. Tuż przed Polaną Trzydniówką mijamy po lewej stronie sztuczną polanę, na której często stoją pojazdy gospodarcze i docieramy do szlaku wiodącego dnem Doliny Chochołowskiej.

Szlak z Kończystego Wierchu na Trzydniowiański Wierch

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,8 km
Czas przejścia: 0:45 (↑1:00)
Różnica poziomów: 2002 m – Kończysty Wierch
1758 m – Trzydniowiański Wierch
– 244 m
Stopień trudności: Średni
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z całego szlaku
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Zielony

Z Kończystego Wierchu ruszamy  grzbietem w kierunku północnym, schodząc na Dudową Przełęcz (1815 m n.p.m.). Po wschodniej stronie widzimy Ornak, a w dole Dolinę Starorobociańską, po zachodniej – Czerwony Wierch, w dole Dolinę Jarząbczą, a w dalszej perspektywie – Grzesia i Rakoń.


W Dolinie Starorobociańskiej dobrze widoczny jest polodowcowy Dudowy Kocioł, a na jego dnie pięć Dudowych Stawków (które często wysychają w porze letniej). Na dnie górnej części Doliny Jarząbczej znajdują się liczne źródełka.

Mniej więcej w połowie odcinka szlaku obchodzimy wschodnim zboczem kolejny szczyt – Czubik (1846 m n.p.m.), na którego wierzchołek wiedzie nieoznakowana ścieżka i nieco schodzimy, na Przełęcz pod Szyją (1754 m n.p.m.), która swoją nazwę wzięła od żlebu o nazwie Szyja opadającego do Doliny Starorobociańskiej.

Po zachodniej stronie zaczyna być widoczny jak na dłoni szlak papieski prowadzący przez Dolinę Jarząbczą na Trzydniowiański Wierch. Łączy się on ze szlakiem, którym idziemy tuż przed szczytem Trzydniowiańskiego Wierchu.

Galeria zdjęć