Kozi Wierch

Kozi Wierch jest najwyższym szczytem w całości znajdującym się na terenie Polski. Szczyt ma wysokość 2291 m. n.p.m. Kozi Wierch wznosi się na grani, zwanej Orlą Percią, która oddziela Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów Polskich. Szczyt znajduje się pomiędzy Zamarłą Turnią (2179 m) i Czarnymi Ścianami (2242 m). Oddzielony jest od Zamarłej Turni Kozią Przełęczą (2137 m), a od Czarnych Ścian Przełączką nad Dolinką Buczynową (2225 m n.p.m.).


Długa, północno-wschodnia grań Koziego Wierchu zwana jest Kozim Murem. Kozie Czuby to skaliste kulminacje po stronie północno-zachodniej oddzielone od głównego szczytu Kozią Przełęczą Wyżnią (2240 m). Po stronie północnej masyw Koziego Wierchu schodzi pionowo do Dolinki Koziej, która jest górną częścią Doliny Gąsienicowe. Urwiska te są ograniczone ze wschodniej strony Żlebem Kulczyńskiego, a z zachodniej strony – północno-wschodnim żlebem Koziej Przełęczy. Południowo-zachodnie ściany Koziego Wierchu i Kozich Czub opadają do Dolinki Pustej. Po stronie południowo – wschodniej, do Doliny Pięciu Stawów zbocze masywu opada łagodnie. Nazwa szczytu Kozi Wierch pochodzi od często pasących się na zboczach masywu stad kozic.

Od strony Doliny Gąsienicowej wejście turystyczne na Kozi Wierch jest bardzo trudne. Występują tam urwiste skalne ściany opadające w kierunku Doliny Gąsienicowej. Na szczyt dotrzeć można niebieskim szlakiem, mijając Czarny Staw Gąsienicowy, prowadzącym na Zawrat, po czym dalej szlakiem czerwonym (jednokierunkowym aż do Koziego Wierchu) – tu rozpoczyna się Orla Perć. Inny szlak na Kozi Wierch z Doliny Gąsienicowej to szlak żółty – prowadzi na Kozią Przełęcz, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym – szlakiem Orlej Perci. Natomiast od strony Doliny Pięciu Stawów Kozi Wierch jest jednym z łatwiej dostępnych wysokich szczytów w Tatrach Wysokich. Prowadzi na niego szlak niebieski.

Wierzchołek Koziego Wierchu jest dość obszerny. Zazwyczaj odpoczywa tu wiele turystów, którzy cieszą się zdobyciem szczytu. Wielu z nich odpoczywa po pokonaniu pierwszego odcinka Orlej Perci – szlaku bardzo trudnego, który można śmiało określić, jako najtrudniejszy szlak turystyczny w Polskich Tatrach. Ponadto powodem dla postoju jest panorama Tatr Słowackich. Wspaniale prezentują się Dolina Białej Wody, Tatry Bielskie, Rysy oraz Wysoka.

Po odpoczynku na Kozim Wierchu turyści kierują się w dół niebieskim szlakiem do Doliny Pięciu Stawów lub Orlą Percią w kierunku Granatów lub schodzą na Halę Gąsienicową Żlebem Kulczyńskiego – szlak czarny. Ze względu na ruch jednokierunkowy przejście w stronę Zawratu jest niemożliwe.


Kozi Wierch jest ważnym punktem na trasie Orlej Perci – punktem odpoczynku oraz punktem widokowym. Trzeba podkreślić, że czerwony szlak prowadzący przez grań od Zawratu, przez Kozią Przełęcz, Mały i Duży Kozi Wierch, Granaty, Buczynowe Turnie aż do Przełęczy Krzyżne jest szlakiem bardzo trudnym. Niebezpodstawnie nazywany jest najtrudniejszym oraz najbardziej emocjonującym szlakiem turystycznym w Polsce. Rzeczywiście jest to szlak wymagający siły fizycznej, przygotowania, a także silnej woli. Warunki panujące na szlaku potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych turystów – szczególnie ważne są warunki pogodowe, zmieniające się na grani bardzo szybko.

Szlak Orlej Perci prowadzący na Kozi Wierch. Zdj. prywatne - Alicja Redos
Najciekawszym oraz najbardziej wymagającym odcinkiem Orlej Perci jest odcinek Zawrat-Kozi Wierch, z licznymi przewyższeniami, drabinkami, przepaściami i kominami. Ten odcinek jest bardzo wymagający fizycznie. Dodatkowo bliskość przepaści towarzyszy turystom praktycznie cały czas.

Zdj: Orla Perć, odcinek Zawrat – Kozi Wierch. Zdjęcie prywatne - Alicja Redos
Kolejno, odcinek Kozi Wierch – Skrajny Granat: odcinek stosunkowo łatwy, z małą ilością łańcuchów. Jednakże bywa to niekiedy zdradliwe – przy złych warunkach pogodowych występuje zagrożenie ześlizgnięcia się w przepaść z powodu braku łańcuchów. Najciekawszym punktem tego odcinka jest szczelina skalna, nad którą trzeba przejść za pomocą łańcucha. Nie jest to niezwykle trudne – jednak widok kilkunastometrowej szczeliny może być dla wielu osób paraliżujący.
Ostatni odcinek: Skrajny Granat – Przełęcz Krzyżne. Jest to odcinek najdłuższy, dość wyczerpujący ze względu na długość. Na tym odcinku występuje wiele łańcuchów i klamer, drabinek prowadzonych przez kominy skalne.

Autor: Alicja Redos