Najpiękniejsze miejsca w Polsce, które musisz zobaczyć tego lata

W Polsce jest wiele miejsc, których zapewne jeszcze nie widziałeś, a które zachwycą Cię swoim urokiem i na długo pozostawią w pamięci niezapomniane wrażenia. Na mapie Polski mamy kilka zachwycających cudów, którymi możemy pochwalić się zagranicznym turystom. Klub travelowy Travelist.pl przygotował dla Ciebie listę najpiękniejszych miejsc w naszym kraju, które szczególnie warto odwiedzić.

Wyprawa na Morskie Oko

Widoki niczym ze szwajcarskich kurortów, nieokrzesana przyroda i przepiękne, a zarazem najsłynniejsze jezioro tatrzańskie. Morskie Oko, bo o nim mowa, to numer 1 na Twojej liście cudów Polski do zobaczenia. Dziennikarze z „The Wall Street Journal” uznali nawet Morskie Oko za jedno z 5 najpiękniejszych jezior świata. Jezioro kusi swą tajemniczością i do dziś krążą legendy, że połączone jest podziemnymi korytarzami z Adriatykiem. Świadczyć o tym miałyby butelka z listem oraz szkatułka znalezione na dnie jeziora i pochodzące rzekomo z zatopionego statku. W sezonie Morskie Oko przeżywa prawdziwy najazd turystów, którzy chcą zobaczyć to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w Polsce. Krystalicznie czysta woda mieniąca się w słońcu wieloma barwami, szczyty górskie otaczające jezioro i jedyne w swoim rodzaju gatunki roślin sprawiają, że miejsce wygląda wprost bajecznie.

morskie-okoNieokiełznane wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Kto w tym roku na letnie wakacje wybiera się nad polskie morze, powinien koniecznie odwiedzić Słowiński Park Narodowy położony między Ustką i Łebą. Ten imponujący park nadmorski został utworzony, żeby chronić przymorskie jeziora, lasy, torfowiska i bagna, a w szczególności pas mierzei z unikatowymi na skalę europejską wydmami ruchomymi. Wydmy przemieszczają się z prędkością 2 – 10 m/rok, a niektóre z nich zaczynają wkraczać do jeziora Łebsko. Odwiedzając Słowiński Park Narodowy, wejdź na najwyższą wydmę – Łącką Górę i podziwiaj morskie widoki.

Norweskie pejzaże nad Jeziorem Solińskim

W latach 60. XX wieku w Bieszczadach na rzece San rozpoczęto budowę zapory wodnej, przy której stworzono zbiornik retencyjny – Jezioro Solińskie. Czyste i malowniczo położone jezioro imponuje długością urozmaiconej linii brzegowej i każdego roku przyciąga żeglarzy, wędkarzy i każdego, kto chce odpocząć nad wodą. Tajemnicze zatoczki, kręte, wąskie doliny i góry otaczające jezioro przywodzą na myśl krajobraz norweskich fiordów. Jezioro Solińskie jest wyzwaniem dla żeglarzy, którzy zmagając się z zawirowaniami wiatru i pokonując ciasne doliny, sprawdzają tu swoje żeglarskie umiejętności. Pobyt nad Jeziorem Solińskim nie obędzie się bez zwiedzania największej i imponującej zapory betonowej w Polsce. Tama ma długość 664 m i wysokość 82 m, a materiał, z którego ją wykonano mógłby posłużyć do budowy metrowego muru okalającego całą Polskę.

jezioro-solinskieUrzekająca Kraina Tysiąca Jezior

Mazury urzekają każdego, kto się tam wybierze. I choć określane są Krainą Tysiąca Jezior, znajduje się tu o wiele więcej akwenów, niż wskazuje na to nazwa. Na Pojezierze Mazurskie turystów przyciągają cudowne widoki i możliwość aktywnego spędzania czasu nad jednym z jezior. Możesz tu żeglować, uprawiać wind- i kitesurfing, nurkować, łowić ryby, pływać kajakiem albo leżeć na przyjeziornej plaży i się opalać. Mazurskie jeziora stwarzają okazję do wypoczynku na łonie natury, z dala od miejskiego gwaru i hałasu. Kto jednak chce zaznać turystycznego klimatu, może udać się do znanych mazurskich portów, takich jak Mikołajki, Giżycko czy Węgorzewo i spędzić czas na śpiewaniu szant i zwiedzaniu okolicznych zabytków.

kraina-tysiaca-jeziorWakacje na zdumiewającym półwyspie

Półwysep Helski należy do czołówki najbardziej zachwycających półwyspów świata. Ma zaledwie 34 km długości, a w najcieńszym miejscu tylko 150 m szerokości. Z obu stron otacza go Morze Bałtyckie (z jednej strony otwarte morze, a z drugiej Zatoka Pucka). Latem przyciąga tłumy podróżnych, którzy chcą wypocząć na pięknej piaszczystej plaży. Do morza z każdego miejsca półwyspu jest blisko, bez względu na to, w jakim miejscu zamieszkasz. Półwysep Helski to również raj dla wind- i kitesurferów, którym sprzyjają pomyślne wiatry wiejące od morza. Dzieciaki ucieszy z pewnością fakt, że na Helu znajduje się najbardziej znane fokarium w Polsce.

polwysep-helskiSpływ Dunajcem na drewnianej tratwie

Przełom Dunajca w Pieninach to kolejna obowiązkowa pozycja na liście miejsc do odwiedzenia. Imponujący wąwóz, po którego obu stronach wznoszą się strome skalne ściany sięgające 300 m ponad powierzchnię wody, trzeba koniecznie zobaczyć. Przeżyj niezwykłą przygodę i wybierz się na spływ drewnianą tratwą prowadzoną przez wprawnych flisaków. Rejs rozpoczyna się spod szczytu Trzech Koron, a kończy w przystani w Szczawnicy. Podczas 2-godzinnej wycieczki niejednokrotnie wzniesiesz okrzyki zachwytu obserwując otaczające Cię pejzaże. A od flisaków usłyszysz ciekawe historie i anegdoty na temat Pienin, których naprawdę warto posłuchać.

splyw-dunajcemZaklęte skały w Szczelińcu Wielkim

Góry Stołowe i ich najwyższy szczyt Szczeliniec Wielki warto zobaczyć ze względu na osobliwe skały, które znajdują się na szczycie góry. Kamienie przybrały fantazyjne formy przypominające swoim wyglądem zwierzęta. Droga na szczyt Szczelińca pełna jest przygód – najpierw musisz pokonać ciąg kamiennych schodów, a potem przejść przez tajemniczy skalny labirynt. Kiedy już znajdziesz się na szczycie, zachwycisz się zapierającą dech w piersiach panoramą.

gory-stolowePływanie statkiem po trawie

Jeden z najbardziej imponujących kanałów świata liczący ponad 84 km długości łączy Ostródę z Elblągiem. Choć Kanał Elbląski nie trafił jeszcze na listę UNESCO, jest prawdziwym arcydziełem XIX-wiecznej myśli konstrukcyjnej. Statki pływające po kanale pokonują systemy skomplikowanych śluz i pochylni, by w końcu „popłynąć” … po trawie.

kanal-elblaskiSpacer po mieście Kopernika

Na naszej liście najpiękniejszych miejsc w Polsce znalazły się nie tylko cuda przyrody. Rynek Starego Miasta w Toruniu to miejsce, gdzie przeniesiesz się w przeszłość. Piękne i zachwycające gotyckie budowle zobaczysz na każdym kroku swojego spaceru. W mieście znanego astronoma Mikołaja Kopernika będziesz mieć okazję do spróbowania tradycyjnych toruńskich pierniczków, a nawet degustacji wyjątkowego piernikowego piwa. Zabytki, które koniecznie warto odwiedzić na toruńskiej Starówce to Krzywa Wieża, ruiny zamku krzyżackiego, katedra św. Janów, a także rodzinny dom Mikołaja Kopernika. Stare Miasto w Toruniu zostało docenione przez komisję UNESCO, która w 1997 r. wpisała Starówkę na listę światowego dziedzictwa.

torun
Wcale nie trzeba daleko podróżować, żeby zobaczyć cudowne miejsca i choć na chwilę przenieść się do innego spokojniejszego świata. Pobyt w Tatrach czy Pieninach to okazja do aktywnego wypoczynku połączonego z oglądaniem najpiękniejszych górskich krajobrazów, a urlop na Półwyspie Helskim to jak wyprawa na egzotyczną wyspę.

Artykuł powstał we współpracy z Travelist.pl