Ulice Krakowa – poznaj 3 najpiękniejsze!

Zabytkowe kamienice, lekka mgła, kawiarnie poukrywane w piwnicach… Ulice Krakowa słyną z klimatu, który trudno porównać do innych miast w Polsce. Jeśli więc masz w planach weekendowy wyjazd, to zaplanuj spacer po najpiękniejszych ulicach grodu Kraka. Stare Miasto w Krakowie oraz jego okolice mają do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Sprawdź, które ulice Krakowa warto zobaczyć, oraz jakie historie się z nimi wiążą.

http://www.accorhotels.com/9627

Gdy planując powolny spacer po byłej stolicy Polski, przyjrzysz się mapie miasta, to zauważysz, że układ ulic Krakowa jest bardzo nieregularny. Niewiele osób wie o tym, że jest to skutek przemian w przebiegu średniowiecznych szlaków handlowych. Otóż skrzyżowanie najważniejszych z nich w ciągu wieków przesuwało się z podgrodzia ku Rynkowi Głównemu Krakowa, co wpływało na komplikowanie się otaczających szlak ulic. Dzięki temu miasto może poszczycić się jednymi z najbardziej zakręconych tras spacerowych w Polsce.

AccorHotels pokaże ci, jak poznać ulice Krakowa i zachwycić się niesamowitymi widokami oraz historią tego miasta. Przekonaj się sam!

Floriańska – 700 lat historii Krakowa na 335 metrach

Biegnąca od południowo-wschodniej części Rynku Głównego Floriańska to jedna z najstarszych zachowanych ulic Krakowa. Widnieje już na planach z połowy XIII wieku – i co najciekawsze, od ponad 700 lat nie zmieniła swojej nazwy wziętej od św. Floriana, patrona kościoła, w kierunku którego zmierza.

Spacerując po Floriańskiej, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na liczne zabytkowe kamienice (najstarsza z nich, Kamienica „Ciechanowska”, pochodzi z XIV wieku!), których jest ponad 20. Do najciekawszych z nich należy Kamienica „Pod Murzynami” – swoją nazwę zawdzięcza płaskorzeźbom z XV wieku, które przedstawiają dwóch czarnoskórych ludzi. Warto wspomnieć, że właśnie ten detal kamienicy uwiecznił Konstanty Ildefons Gałczyński w słynnym wierszu Zaczarowana dorożka.

Grodzka – Kraków z kościołami i słoniami

Jeśli Floriańską przejdziesz przez Rynek Główny, mając z lewej strony Bazylikę Mariacką, to po krótkim spacerze Twoim oczom ukaże się ulica Grodzka – część Drogi Królewskiej, którą od XIII wieku podróżowali królowie w drodze na Wawel. Spacer po Grodzkiej można rozpocząć od kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła oraz kościoła św. Andrzeja. Reprezentują one kontrastowe style architektoniczne – pierwsza z nich została wybudowana w stylu barokowym, zaś druga przynależy do stylu romańskiego.

Oprócz tych dwóch świątyń na Grodzkiej znajdują się kościół św. Andrzeja, kościół św. Marcina oraz kościół św. Idziego, co czyni z ulicy świetne miejsce na spacer szlakiem krakowskiej architektury sakralnej. Spacerowiczom, którzy będą chcieli odpocząć od religijnej atmosfery, można zaś polecić dom „Pod Elefanty” na Grodzkiej 38. Można na nim znaleźć zaskakujące płaskorzeźby… słoni i nosorożców, pochodzące z XVII wieku.

Najlepiej odpocząć po dotychczasowych spacerach w jednym z hoteli w Krakowie, aby następnie wyruszyć w dalszą drogę.

Basztowa – Kraków modernistyczny

O ile Floriańska i Grodzka przebiegały niemalże równo przez środek Rynku Głównego Krakowa, o tyle Basztowa znajduje się na jego północnych rogatkach. To ulica, na której łączą się średniowiecze oraz nowoczesność – jej pierwsza część, prowadząca od Dworca Głównego do Bramy Floriańskiej, pochodzi z XIII wieku, zaś dalsza, stykająca się z ulicą Długą, powstała dopiero w XIX wieku. Dzięki temu Basztowa to ulica, na której możesz podziwiać modernistyczne oblicze Krakowa, czyli monumentalne, prostokątne budynki wznoszone pod koniec XIX i na początku XX wieku.

Jednym z najciekawszych budynków na Basztowej jest tzw. dom pod Globusem – Gmach Izby Przemysłowo-Handlowej wybudowany według projektu Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego, o charakterystycznej iglicy zakończonej ażurowym globusem. Drugim obiektem godnym uwagi jest z kolei budynek Akademii Sztuk Pięknym im. J. Matejki, który zaskakuje połączeniem modernistycznej bryły z kopułą, kojarzącą się z neorenesansem i włoskim cinquecenta. Warto pamiętać, że to właśnie w tym budynku powstawała słynna Bitwa pod Racławicami pędzla Jana Matejki.

Spacer Grodzką możesz zakończyć, przechodząc na drugą stronę ulicy w kierunku Barbakanu – to jednak temat na zupełnie inną opowieść o historiach kryjących się wśród ulic Krakowa…






Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.