Strona Główna » Archiwa według kategorii » Wszystkie treści » Przewodnik turystyczny » Pieniny » Atrakcje w Pieninach

Spływ Dunajcem – Rafting

Spływ Dunajcem – Rafting

Co warto wiedzieć o tej największej atrakcji Pienin? Rafting Przełomem Dunajca – Spływ Pontonowy Dunajcem Rafting Przełomem Dunajca spływ pontonowy 6 lub 8 osobowym pontonem pod opieką doświadczonego instruktora. 14km zapierających dech w piersiach krajobrazów połączonych z aktywnością oraz nutką mocnych wrażeń sprawi, że na długo zapamiętasz ten spływ. Rafting Przełomem Dunajca czy każdy może? (więcej…)

Zapora w Niedzicy

Zapora w Niedzicy

Jedną z najmłodszych atrakcji Niedzicy jest zapora wodna na Dunajcu, której budowę zakończono w 1997 roku. Jest to najwyższa zapora w Polsce. Jej wysokość wynosi 56 metrów, natomiast długość – 404 metry. Została wybudowana w celu zminimalizowania ryzyka powodziowego na Dunajcu, pozyskiwania w sposób przyjazny środowisku energii elektrycznej, zapewnienia okolicznym miejscowościom stałego dostępu do wody (więcej…)

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy jest niewątpliwie jednym z najciekawszych zabytków w tej części Polski i powinien go odwiedzić każdy turysta. Można go zwiedzać przez cały rok, od maja do końca września codziennie w godzinach 9:00 – 19:00, a od października do kwietnia – od 9:00 do 16:00 (z wyjątkiem poniedziałków). Bilet normalny kosztuje 9 zł, natomiast (więcej…)

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie

Po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego, w Czorsztynie, czeka na odwiedzających drugi zamek. Nie jest tak wyremontowany i odrestaurowany jak Zamek Dunajec, ale również ma wielki urok i zdecydowanie warto go zobaczyć. Można go zwiedzać przez cały rok, od maja do końca września codziennie w godzinach 9:00 – 18:00, a od października do kwietnia – od (więcej…)

Zamek Pieniński

Zamek Pieniński

Zamek Pieniński (lub inaczej Zamek św. Kingi lub Zamek Pieniny) to kompleks ruin pochodzący z XIII w. Położony jest w Pieninach Właściwych, na stromym, północnym stoku Zamkowej Góry (799 m n.p.m.) na wysokości ok. 780 m. Jest najstarszym zamkiem murowanym w województwie małopolskim. Zamek został ufundowany przez św. Kingę jako warownia obronna służąca na okoliczność (więcej…)

Wozownia w Niedzicy

Wozownia w Niedzicy

W budynku służącym niegdyś za magazyn opału znajduje się dodatkowa atrakcja dostępna w cenie biletu do Zamku Dunajec – Wozownia. W Wozowni znajduje się kolekcja kilkunastu powozów z lat 1900–1939. Większość z nich pochodzi z kolekcji prywatnej Jana Wzorka z Krajna (niedaleko Kielc). Wśród nich znajdują się takie ciekawostki jak „Czortopchajka” czy „Bałagułka” – powozy (więcej…)

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU Długość: 1 km Czas przejścia: 0:30 (↕) Stopień trudności: Łatwy Ekspozycja: Brak Widoki: Na całej trasie Ubezpieczenia: Drabinki, poręcze Kolor szlaku: Zielony Wariant: PODEJŚCIE Wąwóz Homole jest jedną z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo części Pienin. Znajduje się w Małych Pieninach, nieopodal miejscowości Jaworki. Wąwóz powstał w neogenie, głównie w wyniku wydźwignięcia bloku (więcej…)

Szlak z Czerwonego Klasztoru do Leśnicy

Szlak z Czerwonego Klasztoru do Leśnicy

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU Długość: 6,1 km Czas przejścia: 1:50 (↓1:55) Różnica poziomów: 455 m – Czerwony Klasztor 677 m – Sedlo Targov (Przełęcz Limierz) 480 m – Leśnica Stopień trudności: Łatwy Ekspozycja: Brak Widoki: Polany i przełęcze Ubezpieczenia: Brak Kolor szlaku: Niebieski Państwo: Słowacja Wariant: PODEJŚCIE / ZEJŚCIE Szlak w całości przebiega przez terytorium (więcej…)

Szlak na Sokolicę

Szlak na Sokolicę

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU Długość: 3,5 km Czas przejścia: 1:40 (↓1:20) Różnica poziomów: 420 m – Krościenko 747 m – Sokolica 327 m Stopień trudności: Łatwy Ekspozycja: Na szczycie Sokolicy Widoki: Ze szczytu Sokolicy Ubezpieczenia: Schodki, poręcze (przy szczycie Sokolicy) Kolor szlaku: Zielony / Niebieski Wariant: PODEJŚCIE Zielony szlak na Sokolicę (747 m n.p.m.) rozpoczyna (więcej…)

Szlak do Zamku Pienińskiego

Szlak do Zamku Pienińskiego

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU Długość: 1,8 km Czas przejścia: 0:30 (↕) Różnica poziomów: 680 m – Polana Wymiarki 750 m – Zamek Pieniński 70 m Stopień trudności: Łatwy Ekspozycja: Brak Widoki: Z Zamku Pienińskiego Ubezpieczenia: Schodki, poręcze (na Zamku Pienińskim) Kolor szlaku: Żółty / Niebieski Wariant: PODEJŚCIE Z Polany Wymiarki ruszamy przez las szlakiem niebiesko (więcej…)

Strona 1 z 41234
Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Samburu – wyjątkowe kenijskie plemie – dlaczego warto je poznać podczas afrykańskiego safari?

Wakacje w Afryce to niekoniecznie Egipt albo Tunezja. Warto udać się trochę bliżej równika, zobaczyć inną Afrykę z jej nieokiełznaną, egzotyczną przyrodą. A wisienką na torcie będzie wizyta w wiosce plemienia Samburu. Afrykańskie wakacje inne niż wszystkie Afryka – dzika, nieujarzmiona, kolorowa, roztańczona, chwilami groźna. Taki obraz kontynentu tkwi w głowie Europejczyka. A jak wyglądają (więcej…)