Strona Główna » Archiwa według kategorii » Wszystkie treści » Przewodnik turystyczny » Tatry

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy zlokalizowany jest na południu Polski w województwie małopolskim tuż przy granicy ze Słowacją (Rys.1). Jego symbolami są kozica i szarotka alpejska. Większa część (ponad 87% powierzchni) należy do Skarbu Państwa. Pozostała natomiast do spółek leśnych i osób prywatnych. Park Narodowy powstał 1 stycznia 1955 roku, a jego powierzchnia wynosi ponad 21,2 tys. ha, (więcej…)

Kozi Wierch

Kozi Wierch

Kozi Wierch jest najwyższym szczytem w całości znajdującym się na terenie Polski. Szczyt ma wysokość 2291 m. n.p.m. Kozi Wierch wznosi się na grani, zwanej Orlą Percią, która oddziela Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów Polskich. Szczyt znajduje się pomiędzy Zamarłą Turnią (2179 m) i Czarnymi Ścianami (2242 m). Oddzielony jest od Zamarłej Turni Kozią (więcej…)

Krywań

Krywań

Krywań Geografia i geologia Krywań (Krináň) to szczyt Tatr Wysokich leżący w ich południowo-zachodniej części po stronie Słowacji w pobliżu miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) i osada Podbańska (Podbanské). Jest on najwyższym leżącym na wysokości 2494,7 m n.p.m. wierzchołkiem 12 km Pasma Krywania. Pasmo te jest największą boczną odnogą Tatr Wysokich, jego grzbiet składa się (więcej…)

Zabawa w parku linowym

Zabawa w parku linowym

Ciekawą atrakcją dla osób aktywnych jest wizyta i spróbowanie swoich sił w jednym z kilku znajdujących się w okolicy parków linowych. Parki dostarczają niezapomnianych wrażeń zarówno małym, jak i dużym odwiedzającym. Zabawa polega na przejściu zawieszonym kilka metrów nad ziemią torem z przeszkodami, których pokonanie wymaga dobrej koordynacji ruchów i umiejętności utrzymania równowagi. Oprócz tras (więcej…)

Wypad na lody

Wypad na lody

Atrakcyjnym urozmaiceniem w słoneczny dzień może być wypad na lody. W Zakopanem działa wiele lodziarni i cukierni oferujących ten pyszny, letni przysmak.

Wypoczynek w parku wodnym

Wypoczynek w parku wodnym

Pod Tatrami, zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie, działa kilka nowoczesnych i atrakcyjnie wyposażonych parków wodnych. Oferują one, oprócz możliwości pływania w basenach (często z bardzo ciepłą wodą termalną), również wiele innych atrakcji takich jak zjeżdżalnie, „dzikie rzeki”, urządzenia do hydromasażu, kąciki wodnych zabaw dla dzieci, jaccuzi, sauny czy zabiegi spa.

Wieczorny wypad do karczmy

Wieczorny wypad do karczmy

Deszczowy wieczór można spędzić w jednym z licznych podhalańskich pubów lub karczm.  W sezonie warto zarezerwować stolik wcześniej, gdyż zdarza się przed drzwiami lokali ustawiają się długie kolejki. Podhalańskie karczmy, poza typowymi napojami i przekąskami oferują również regionalne specjały takie jak np. herbatka „z prądem” czy grillowane oscypki z żurawiną.

Wieczorny spacer po Krupówkach

Wieczorny spacer po Krupówkach

Krupówki są zdecydowanie najpopularniejszą wśród turystów ulicą Zakopanego. Deptak przyciąga rzesze turystów nie tylko w sezonie, ale również w spokojniejszych okresach roku. Krupówki dodatkowego uroku nabierają wieczorem, oświetlone ciepłym blaskiem latarni. Warto wybrać się tu na spacer po zmroku, gdyż podobnie jak za dnia, oferują sporo atrakcji. Na całej długości uliczki ulokowane są liczne restauracje, (więcej…)

Wieczorne ognisko

Wieczorne ognisko

Po wyczerpującym dniu pełnym wrażeń, ciekawym pomysłem na spędzenie wieczoru jest ognisko. Obecnie wiele firm i właścicieli obiektów noclegowych organizuje biesiady przy ognisku. Korzystając z takich ofert nie musimy się zajmować organizacją miejsca na ognisko, drewna na opał oraz prowiantu. W programie biesiad przy ognisku możemy znaleźć wiele interesujących „dodatków”, między innymi: pieczenie kiełbasek i (więcej…)

Piknik

Piknik

W pogodny i słoneczny dzień warto zorganizować… piknik na łonie przyrody. Sprawdzą się przekąski wcześniej przygotowane w domu takie jak kanapki czy pokrojone na kawałki ciasto, a także owoce, warzywa oraz słodycze. Można przygotować herbatę i kawę do termosu lub zabrać ze sobą zimne napoje w butelkach. Podczas pikniku można umilić sobie czas grając w (więcej…)

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Bukareszt – co warto zobaczyć w stolicy Rumunii?

Miejsca, które koniecznie zobaczyć w stolicy Rumunii, to: Pałac Królewski, cerkiew Stavropoleos, aleję Calea Victorei, deptak Strada Lipscani, Curtea Vecie wzniesiony przez Włada Palownika oraz budowle z czasów socrealizmu w tym pałac Ceaușescu. To tylko niektóre z atrakcji, Bukareszt ma ich do zaoferowania znacznie więcej. Podróż na własną rękę czy zorganizowana wycieczka? Exim Tours lub (więcej…)