Strona Główna » Archiwa według kategorii » Wszystkie treści » Przewodnik turystyczny » Tatry » Atrakcje w Tatrach

Kozi Wierch

Kozi Wierch

Kozi Wierch jest najwyższym szczytem w całości znajdującym się na terenie Polski. Szczyt ma wysokość 2291 m. n.p.m. Kozi Wierch wznosi się na grani, zwanej Orlą Percią, która oddziela Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów Polskich. Szczyt znajduje się pomiędzy Zamarłą Turnią (2179 m) i Czarnymi Ścianami (2242 m). Oddzielony jest od Zamarłej Turni Kozią (więcej…)

Krywań

Krywań

Krywań Geografia i geologia Krywań (Krináň) to szczyt Tatr Wysokich leżący w ich południowo-zachodniej części po stronie Słowacji w pobliżu miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) i osada Podbańska (Podbanské). Jest on najwyższym leżącym na wysokości 2494,7 m n.p.m. wierzchołkiem 12 km Pasma Krywania. Pasmo te jest największą boczną odnogą Tatr Wysokich, jego grzbiet składa się (więcej…)

Galeria Strug w Zakopanem

Galeria Strug w Zakopanem

W budynku przy ul. Kościeliskiej 35 mieści się Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. Wcześniej w tym miejscu, od 1893 roku stał drewniany, ekskluzywny pensjonat „Skoczyska” mieszczący 19 pokoi, łazienki, korty tenisowe i centrum artystyczno-kulturalne. W 1899 roku zatrzymał się w nim skrzypek Fritz Kreisler. Budynek spłonął w 1910 roku. Obecny gmach został wybudowany w (więcej…)

Szkoła Budowlana w Zakopanem

Szkoła Budowlana w Zakopanem

Nieopodal gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego stoi Zespół Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego. Drewniany budynek powstał w 1876 roku i od początku istnienia związany był ze szkolnictwem. Mieściła się w nim najstarsza w regionie i jedna z najstarszych w Polsce szkół zawodowych – Szkoła Snycerska (snycerstwo – rzeźbienie w drewnie). To w niej, pod okiem dyrektora (więcej…)

Kuźnice

Kuźnice

Na terenie Kuźnic, dawnej dzielnicy Zakopanego, znajduje się park – pozostałość po dawnym zespole dworsko-pałacowym. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, gdy wybudowano tu pierwszą hutę żelaza – tzw. Huty Hamerskie. Zakład zajmował się wyrabianiem surówki, żelaza sztabowego i blachy walcowanej i dawał zatrudnienie ponad setce okolicznych mieszkańców. Po niespełna stu latach zasobów rud żelaza (więcej…)

Zbiornik wodociągu w Zakopanem

Zbiornik wodociągu w Zakopanem

Przy alei Przewodników Tatrzańskich znajduje się niewielki murowany budynek – zbiornik pierwszego zakopiańskiego wodociągu wybudowanego w latach 1904 – 1908 z inicjatywy ówczesnego wójta Zakopanego dr. Andrzeja Chramca. Wodociąg miał 11 km i zaopatrywał w wodę około 20 000 mieszkańców Zakopanego. Rury zostały poprowadzone głównymi zakopiańskimi ulicami: Zamoyskiego, Krupówkami, Witkiewicza, Jagiellońską, Chramcówkami, Nowotarską i Kościeliską.

Zawrat

Zawrat

Przełęcz Zawrat położona jest na wysokości 2158 m n.p.m., pomiędzy Zawratową Turnią (2247 m n.p.m.) i Małym Kozim Wierchem (2228 m n.p.m.), w grani oddzielającej Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów Polskich. Stanowi znane od dawna i dogodne przejście pomiędzy tymi dolinami. Z Zawratu rozpościera się piękny widok. Na wschodzie, na pierwszym planie widać Mały (więcej…)

Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Zagroda Sołtysów w Jurgowie

W centrum miejscowości Jurgów mieści się Zagroda Sołtysów – filia Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. W muzeum-skansenie prezentowana jest ekspozycja etnograficzna ukazująca wnętrza bogatego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku. Drewniany budynek przykryty jest półszczytowym dachem podbitym gontami, a część gospodarcza – dachem dwuspadowym. Budynek w którym mieści się muzeum został wybudowany w (więcej…)

Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze

Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze

W Czarnej Górze, przy głównej ulicy (Zagóra 86) mieści się niewielkie muzeum regionalne Zagroda Korkoszów, będące oddziałem Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. Muzeum mieści się w zabytkowej chałupie będącej niegdyś własnością zamożnej rodziny Korkoszów. W gospodarstwie znajdowały się liczne zabudowania, oprócz domu w jego skład wchodziła stajnia, wozownia, chlew oraz dom letni. Ekspozycja muzeum przedstawia (więcej…)

Zabytkowy kościół w Białce Tatrzańskiej

Zabytkowy kościół w Białce Tatrzańskiej

Przy ul. Środkowej w Białce Tatrzańskiej stoi zabytkowy drewniany kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy. Barokowo-gotycki kościół został wybudowany w 1700 roku przez miejscowych cieśli Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego. Budową kierował ksiądz Marcina Drużbacki. W 1926 roku budynek został wpisany na listę obiektów zabytkowych. Wcześniej w tym miejscu przez kilkadziesiąt lat stał poprzedni (więcej…)

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Samburu – wyjątkowe kenijskie plemie – dlaczego warto je poznać podczas afrykańskiego safari?

Wakacje w Afryce to niekoniecznie Egipt albo Tunezja. Warto udać się trochę bliżej równika, zobaczyć inną Afrykę z jej nieokiełznaną, egzotyczną przyrodą. A wisienką na torcie będzie wizyta w wiosce plemienia Samburu. Afrykańskie wakacje inne niż wszystkie Afryka – dzika, nieujarzmiona, kolorowa, roztańczona, chwilami groźna. Taki obraz kontynentu tkwi w głowie Europejczyka. A jak wyglądają (więcej…)