Wycieczka po warszawskich zamkach i pałacach – co warto zobaczyć?

Warszawa to miejsce idealne dla fanów długich wycieczek po ogromnych pałacowych komnatach i zamkowych ogrodach. Punktem obowiązkowym jest oczywiście Zamek Królewski i Pałac w Wilanowie, nie należy również zapominać o wspaniałych Łazienkach Królewskich.

royal-bathroom-1693568_640

Przed przyjazdem do Warszawy

Planując wycieczkę do stolicy, najlepiej z lekkim wyprzedzeniem zarezerwować nocleg. Dobrą lokalizacją będzie ścisłe centrum ponieważ tutaj znajduje się większość pałacowych zabytków wartych odwiedzenia, stąd również dotarcie nawet w najodleglejszy zakątek metropolii nie będzie stanowił najmniejszego problemu. Najwygodniej poszukiwać ofert przez Internet, np. na https://www.warsaw4you.com/.

Łazienki Królewskie i Belweder

Imponujących rozmiarów i urody kompleks pałacowo-parkowy to jedno z najlepszych miejsc na spacery i obcowanie ze sztuką. Można zwiedzać wnętrza Starej Oranżerii, Pałacu na Wodzie, Podchorążówki i wielu innych miejsc oraz przechadzać się po wspaniałych ogrodach. Najlepiej wybrać się szlakiem jednej z wytyczonych tras: Zegary Słoneczne i Źdródełka oraz Pomniki i Postacie Historyczne. Dodatkowo w przed Starą Oranżerią znajduje się Park rzeźby, w który można podziwiać m.in. popiersia najsłynniejszych rzymskich wodzów.

Siedziba Prezydenta jest udostępniana zwiedzającym bezpłatnie. Można obejrzeć np. Kaplicę Belwederską, wystawę na której zgromadzono eksponaty i pamiątki po Marszałku Józefie Piłsudskim oraz salę Orderu Virtuti Militari.

Zamek Królewski

Początki Zamku Królewskiego w Warszawie sięgają XIV wieku. Ta wspaniała budowla niestety została niemal całkowicie zburzona w czasie II wojny światowej. To co można oglądać dziś to znakomita rekonstrukcja siedziby królów. Po zwiedzeniu wnętrz zamku warto udać się również do znajdujących się u jego podnóża Arkad Kubickiego, można się po nich przechadzać bezpłatnie, tak samo jak po ogrodach zamkowych.

Pałac w Wilanowie

Barokowa rezydencja króla Jana III Sobieskiego to wspaniałe miejsce dla fanów pałacowych eksploracji. Mimo, że powstał w XVII jego forma architektoniczna pozostała niezmieniona. Styl w jakim został zbudowany to niezwykle oryginalne połączenie sztuki europejskiej z trendami staropolskimi. Pałac otoczony jest wspaniałymi ogrodami, po których można przechadzać się godzinami, szczególnie warto spędzić kilka chwil w Ogrodzie Różanym.

Królikarnia

To pałac z czasów saskich, przy którym znajdował się zwierzyniec – miejsce polowań na króliki. Pałac znajduje się przy ul. Puławskiej 113 a. Oprócz pięknych XVIII-wiecznych wnętrz w Królikarni można podziwiać również największą kolekcję rzeźby w Polsce zawierającą eksponaty z różnych epok – od XV wieku po rzeźbę współczesną. Królikarnia to niezwykłe miejsce, ponieważ często oprócz tradycyjnych wystaw można tutaj obejrzeć również eksperymentalny performance.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Samburu – wyjątkowe kenijskie plemie – dlaczego warto je poznać podczas afrykańskiego safari?

Wakacje w Afryce to niekoniecznie Egipt albo Tunezja. Warto udać się trochę bliżej równika, zobaczyć inną Afrykę z jej nieokiełznaną, egzotyczną przyrodą. A wisienką na torcie będzie wizyta w wiosce plemienia Samburu. Afrykańskie wakacje inne niż wszystkie Afryka – dzika, nieujarzmiona, kolorowa, roztańczona, chwilami groźna. Taki obraz kontynentu tkwi w głowie Europejczyka. A jak wyglądają (więcej…)