Muzeum Tatrzańskie

Spis Treści

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego

Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego mieści się przy ul. Krupówki 10. Znajduje się w nim bogata i interesująca ekspozycja podzielona na  trzy części tematyczne.

Zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego rozpoczynamy na parterze od najmniejszej części – historycznej. Znajdują się w niej plansze ukazujące dzieje regionu począwszy od czasów prehistorycznych, przez kolejne wieki naszej ery, aż do czasów II wojny światowej.  Szczególne miejsce zajmuje część dotycząca drugiej połowy XIX wieku, kiedy to Zakopane przeżywało swój rozkwit – z niewielkiej wioski gdzieś „za siedmioma górami” – w centrum kulturalne o znaczeniu ogólnopolskim. Wystawa urozmaicona jest wieloma interesującymi dokumentami, zdjęciami oraz innymi materiałami archiwalnymi.

Część etnograficzna zapoczątkowana jest ekspozycją przedstawiającą wnętrza tradycyjnej góralskiej chaty niezbyt zamożnej rodziny. W dwóch izbach (tradycyjnie – „czarnej” i „białej” ) oraz sieni znajduje się wiele zabytkowych mebli, sprzętów codziennego użytku, naczyń i innych eksponatów pochodzących z połowy XIX wieku.

W kolejnym pomieszczeniu możemy zapoznać się z eksponatami związanymi z zajęciami, którymi górale zajmowali się na co dzień i które stanowiły ich źródło utrzymania. Znajdują się tu różne sprzęty i narzędzia niezbędne przy pracy, ale również tradycyjne stroje i dzieła sztuki ludowej.

Na piętrze znajduje się część przyrodnicza muzeum. Można tu obejrzeć wypchane okazy zwierząt, występujących w Tatrach – wśród nich kozice, listy, świstaki, wilki, niedźwiedzie, jelenie, rysie, zające, a także wiele gatunków ptaków i owadów. Oglądać zwierzęta naszym zdaniem zdecydowanie przyjemniej jest na wolności, w lesie, ale jak dowiedzieliśmy się od obsługi Muzeum, zwierzęta nie zostały uśmiercone, aby posłużyć do spreparowania eksponatów, ale zmarły śmiercią naturalną.

Pomiędzy okazami zwierząt znajdują się gabloty ukazujące rośliny występujące na poszczególnych piętrach roślinności w górach – regla dolnego, górnego, piętra kosodrzewiny, hal oraz turni.

W dalszej części muzeum zwiedzający mogą zapoznać się z ekspozycją na temat powstania i budowy geologicznej Tatr. W gablotach prezentowane są skały z różnych okresów geologicznych. Znajduje się tu także część poświęcona tatrzańskiemu górnictwu i hutnictwu oraz jaskiniom.

Warte obejrzenia są również dwie makiety plastyczne – Tatr oraz Pienin. Na piętrze znajduje się stoisko z wydawnictwami muzealnymi, publikacjami o tematyce tatrzańskiej i pocztówkami, czynne w godzinach pracy muzeum.

Budynek mieszczący Muzeum Tatrzańskie jest obiektem zabytkowym. Został wzniesiony w latach 1913 – 1922 w stylu zakopiańskim, według projektu Stanisława Witkiewicza oraz Franciszka Mączyńskiego.

Informacje praktyczne

Bilety

  • bilet normalny 17,00 zł
  • bilet ulgowy 10,00 zł
  • karta dużej rodziny : 5,00 zł
  • max. 2 dorosłych + max. 4 dzieci: 35 zł
  • grupowy dla grup od 15 osób + 1 osoba dorosła gratis: 8,00 zł
  • Oprowadzanie z przewodnikiem – 40 zł
  • audioprzewodnik: 5,00 zł

Adres i lokalizacja

Krupówki 10
Zakopane

Godziny otwarcia

  • wtorek–niedziela za wyjątkiem piątku: 10.00–18.00
  • od lipca do września – piątek 12.00-20.00

Ostatnie wejście – pół godziny przed zamknięciem.

Galeria zdjęć