Spacer na Koziniec i Antałówkę w Zakopanem

Wycieczkę rozpoczynamy przy pomniku Tytusa Chałubińskiego (skrzyżowanie ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego). Trasa wycieczki biegnie ul. Droga na Koziniec, Droga na Anatłówkę, Antałówka i Antałówka na Wierch. Podczas spaceru zwiedzimy Galerię Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu, zobaczymy perełki zakopiańskiej architektury – Dom „Pod Jedlami”, willę „Witkiewiczówka” oraz willę „Śmigło”, będziemy mieli także okazję zaczerpnąć świeżego powietrza i podziwiać widoki na Tatry i Zakopane ze wzgórza Antałówka.

CZAS

2h 05 min

DYSTANS

4 km

POZIOM

bardzo łatwy

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Galeria sztuki na Kozińcu

Budynek mieszczący muzeum został wybudowany w 1924 roku w stylu neoklasycznym. Po II Wojnie Światowej okazały budynek został wykupiony przez Urząd Rady Ministrów i pełnił funkcję reprezentacyjną – zatrzymywali się tu wysoko postawieni goście polscy i zagraniczni, wśród nich premier Józef Cyrankiewicz (z tego powodu budynek zyskał potoczną nazwę „Cyrankiewiczówka”).

Willa pod Jedlami

Przy ul. Droga na Koziniec 1 stoi jeden z najciekawszych zabytków architektury w Zakopanem – największy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza – Willa pod Jedlami. Willa pod Jedlami została wybudowana w 1897 roku dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego i do dnia dzisiejszego pozostaje w rękach jego potomków z rodziny Pawlikowskich.

Willa Witkiewiczówka

Przy ul. Antałówka 6 stoi zabytkowa willa w stylu zakopiańskim „Witkiewiczówka”, która została zaprojektowana przez Jana Koszczyca Witkiewicza (bratanka Stanisława Witkiewicza) i wybudowana w latach 1903 – 1904. Pierwszą właścicielką willi była Maria – siostra Stanisława Witkiewicza, a w latach 1931 – 1939 mieszkał w niej i prowadził swoją słynną „Firmę Portretową” jego syn Witkacy.

Wzgórze Antałówka

Przy końcu ul. Antałówka na Wierch wychodzimy spomiędzy drzew na niewielkie wzniesienie Antałówka (937 m n.p.m.). Z Antałówki rozciągają się ładne widoki na Zakopane, Tatry, Pasmo Gubałówki, Podhale i Gorce.

POWRÓT

Schodzimy do ul. Władysława Broniewskiego, następnie skręcamy w ul. Bulwary Słowackiego, a ostatni odcinek do punktu początkowego pokonujemy ul. Koziniec.

DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Ulice, którymi prowadzi trasa wycieczki nie są w sposób umiarkowany dostosowane do poruszania się na wózkach inwalidzkich. Podłoża – asfaltowe, brukowane i gruntowe, są nierówne i zniszczone, jednak na trasie nie występują strome podjazdy i schody. Przed wejściem do Galerii Sztuki na Kozińcu znajduje się podjazd, jednak w środku dwa piętra ekspozycji dzielą schody. Osobom poruszającym się na wózku wygodniej będzie wrócić tą samą drogą.