Co warto zobaczyć w Wietnamie?

Wietnam

Jaki jest Wietnam? Co warto w nim zobaczyć i z czego tak naprawdę słynie? Wakacje w Wietnamie to nie lada wyzwanie i podróż na miarę wyprawy życia, dlatego warto odpowiednio zaplanować ten czas, aby nie przeoczyć najważniejszych miejsc. Egzotyka, chaos, tętniące życiem miasta i liczne zabytki, a w tle śnieżnobiałe, rajskie plaże nad lazurowymi wodami.

Serce Wietnamu, pachnące i smakujące Azją – Hanoi

W Wietnamie nie można przeoczyć prawdziwego bogactwa architektonicznego zgromadzonego w stolicy kraju Hanoi. Drugie co do wielkości miasto w kraju słynie z pięknej starówki oraz licznych zabudowań, które pamiętają czasy kolonialne i wyraźnie wyróżniają się chińskim akcentem. Z Hanoi nie wyjedziemy głodni i spragnieni, ponieważ liczne knajpki, restauracje, bary cz herbaciarnie przyciągają turystów typowymi tradycyjnymi specjałami i zapachami unoszącymi się w powietrzu. Przy Ngu Xa znajduje się zagłębie malutkich knajpek, specjalizujących się w sajgonkach. Warte zobaczenia mauzoleum Ho Chi Minh’a, częsty punkt na mapie zwiedzających. W tej monumentalnej budowli spoczywa wietnamski przywódca, twórca Demokratycznej Republiki Wietnamu. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością, dlatego często aby wejść do środka trzeba cierpliwie poczekać w długiej kolejce. Turyści muszą być również stosownie ubranym – w długie spodnie i mieć zakryte ramiona. Do wnętrza można ze sobą zabrać jedynie portfel, a restrykcyjna straż dba o to, aby nie korzystano z aparatów i kamer. Hanoi słynie z licznych muzeów, pomników czy barwnych parków, ale także z gwarnych i wypełnionych tłumem ulic, charakterystycznych dla tętniącego życiem Wietnamu. Na ulicach panuje charakterystyczny dla większych miast azjatyckich chaos i anarchia w poruszaniu się po drogach. Niedaleko od hucznego centrum można wypocząć nad jeziorem Ho Truc Bach.

Miasto chaosu, czyli prawdziwe oblicze Wietnamu w Sajgonie

Zostając w tematyce miast godny do polecenia i zobaczenia jest Sajgon. Zmiana nazwy miasta na Ho Chi Minh City, przyniosła także przeobrażenia kulturowe, ale Sajgon nadal bywa porównywany do dżungli ze względu na panującą tam egzotykę i różnobarwność. To miasto-symbol, paleta przemian społecznych i kulturowych. W centrum powoli stara, tradycyjna, wietnamska architektura zaczyna być wypierana przez nowoczesne budowle, chociaż nadal można znaleźć tutaj wiele typowych zabudowań, jak np. nie do końca budzący zachwyt Pałac Zjednoczenia. Każdy turysta z pewnością zauważy coś nietypowego dla miast europejskich – sieci przewodów elektrycznych wiszących nad zatłoczonymi ulicami, przypominających ogromne pajęczyny. Będąc już w Sajgonie warto udać się 70 km od miasta i zwiedzić system wybudowanych w czasie wojny wietnamskiej tuneli Cu Chi. To atrakcja dla ludzi, którym obce jest słowo klaustrofobia. Viet Kong gwarantuje nieustraszonym turystom prawdziwą, podziemną wyprawę z nutką historii i dreszczykiem emocji.

Hoi An – bogactwo zabytków

Inne obfitujące w zabytki miasto w Wietnamie to Hoi An. Skupisko blisko 844 zabytków, architektura z wyraźnym chińskim akcentem. Pobliski kompleks świątyń, wymarzony do zwiedzania dla miłośników historii, sztuki sakralnej i nie tylko. To także nietypowa plątanina licznych, wąskich uliczek przy których sytuują się liczne restauracje, knajpki czy bary. Podczas spaceru można spróbować tradycyjnych wietnamski potrwa i trunków. Miasto słynie także z produkcji cudownych lampionów, które nocą rozświetlają uliczki i dodają miastu magicznego blasku. Z pewnością, żaden turysta nie będzie narzekał tutaj na nudę, natomiast jeśli zmęczy go gwar i obfitość, zaledwie 3 km od miasta znajduje się plaża Cua Dai, gdzie beztrosko można wypocząć nad lazurową wodą.

Idylla rajskich plaż na Phu Quoc

Największa pod względem powierzchni wyspa Wietnamu, słynąca z dwóch tradycyjnych produktów czarnego pieprzu i sosu rybnego– Phu Quoc. Rozpościera się tuż przy wybrzeżu z Kambodżą, jest prawdziwym rajem dla turystów, których przyciąga widokami jak z najpiękniejszych pocztówek. Najpiękniejsze rajskie plaże i jedne z najsmaczniejszych na świecie owoców morza. Wybrzeże wyspy można zwiedzić na motorze, a na większości plaż ciężko o wczasowiczów, dzięki czemu można cieszyć się spokojem i swobodą.

Sapa i malownicze tarasy ryżowe

Będąc w Wietnamie nie można nie odwiedzić miasteczka Sapa i rozciągających się tuż obok tarasów ryżowe. Turystów przyciągają tutaj cudowne widoki, ponieważ miejscowość położona jest wysoko w górach. Żyje tutaj kilka różnych mniejszości etnicznych – prawdziwa, plemienna mieszanka kultur w jednym miejscu. Tubylcy cenią swoje tradycje i kulturę. Dla turystów to szansa na zobaczenie ciekawych stroi, zapoznanie się ze panującymi zwyczajami i poznanie tutejszej gościnności.

Jedna zatoka Ha Long – 2000 cudownych wysp

Na północy kraju bajeczne i malownicze wybrzeże, czyli zatoka Ha Long. Zatoka Opadających Smoków skupia prawie 2000 wapiennych oraz łupkowych wysp i wysepek. Niektóre z nich są zamieszkane, ale większość to dzikie skały pozbawione nawet nazwy własnej. Nie brakuje tutaj egzotycznych lasów, czy jaskiń udostępnionych zwiedzającym. Gwarancja zapierających dech w piersiach wschodów i magicznych zachodów słońca. Będąc w tym miejscu warto skusić się na rejs po wodach zatoki. Ha Long to cudowne miejsce o bogatych walorach przyrodniczych, prawdziwy raj na ziemi dla fotografów i osób wrażliwych na piękno – jednym zdaniem zatoką Ha Long zachwyci się każdy.

 


Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.