Jak zaplanować urlop w górach?

wyprawa-w-gory5

Wielu z nas przyznaje się do lubienia gór i górskich szlaków, ale z drugiej strony jest mnóstwo osób, które o zasadach chodzenia po górach nie mają za dużego pojęcia. Świadczy o tym dobitnie ilość interwencji rokrocznie podejmowanych przez TOPR – ludzie ignorują ostrzeżenia pogodowe i lawinowe, idą w góry nieprzygotowani, nie mają kondycji, mają złe buty. To tylko niektóre przykłady. Poniżej opisuję, co zrobić, aby Wasze wakacje w górach były udane – i naj najbardziej bezpieczne.

Miejsce na wypoczynek

Generalnie zasada jest taka, by nie porywać się z motyką na Słońce. Jeśli więc ostatnie lata spędziłeś w biurze lub nad morzem i dobrze wiesz, że nie masz idealnej ani nawet dobrej kondycji, nie wyjeżdżaj nagle w wysokie Tatry. W Polsce jest naprawdę wiele łagodnych i łatwiejszych pod względem wspinaczki czy wędrówki pasm –Beskidy, Pieniny, Gorce czy Bieszczady. Pamiętaj jednak, że nawet te niskie i zalesione „górki” to wciąż góry, czyli tereny trudne, często dzikie, charakteryzujące się własnymi warunkami pogodowymi. Nigdy tego nie lekceważ!

Doborowe towarzystwo

Druga kluczowa sprawa to osoby, z którymi wybierzesz się na górskie wakacje. Radzę uważać na ludzi z przypadku, także tych poznanych w sieci – chyba że mają tam naprawdę dobrą opinię i można ich uznać za doświadczonych wspinaczy. Dobierz dobrze ekipę pod względem sprawności i temperamentu – te dwie cechy są dużo ważniejsze niż płeć, wiek czy poziom wykształcenia. Unikaj osób przechwalających się, opowiadających, że Beskidy to „żadne góry”, generalnie wszystkich osób z kompleksami czy też potrzebą udowadniania swej wyższości. To nie są dobrzy towarzysze wyprawy!

Typ i wysokość gór

Gdzie pojechać? To proste – tam, gdzie czujesz się na siłach, gdzie masz względnie blisko, i gdzie lubisz bywać. Nie tylko Tatry czy Karkonosze są piękne. Zawsze polecam wszystkim początkującym oraz niedzielnym wspinaczom Góry Świętokrzyskie i Bieszczady ze względu na ich w miarę nie naruszoną jeszcze ekosferę. Jednak godny polecenia dla takich osób jest też Beskid Niski, Beskid Żywiecki i Beskidy w ogóle. Jeśli lubisz nieco większe wysokości, zastanów się też nad Sudetami – najstarszymi górami w Polsce – i Tatrami od strony Słowackiej.

Hotel, namiot czy kwatery?

Część osób nie wyobraża sobie mieszkania na wakacjach gdzie indziej niż w hotelu. Inni muszą mieć koniecznie namiot i menażkę. Jeśli jedziecie w większym gronie, trzeba będzie wypracować jakiś kompromis. Takim złotym środkiem mogą być tanie domy noclegowe i schroniska, które są już jednak coraz trudniejsze do spotkania. Jednak jest jeszcze jedna ciekawa i niezbyt droga w porównaniu z hotelem opcja – domki do wynajęcia. Wynajem domu w górach to nie tylko niższy koszt, ale i gwarancja pełnej niezależności i prawdziwego górskiego klimatu. Jak to wygląda w praktyce? Po prostu wykupujesz kilka noclegów i przez pewien czas czujesz się jak u siebie w domu. Przykłady takich kwater możesz obejrzeć np. na stroniehttp://domzwidokiem.com. Szczególnie polecam tego rodzaju noclegi w Beskidach – sprawdź koniecznie ofertę na stronach takich miast jak Żywiec, Bielsko, Piwniczna zdrój czy Wadowice.

Co zabrać w góry?

Obowiązkowe wyposażenie to wygodne buty i kurtka – najlepiej przeciwdeszczowa. Gorąco polecam też profesjonalną odzież sportową, czyli goretex, polary i bieliznę termo aktywną. Przydadzą się też batoniki energetyczne i dużo wody. Reszta – śpiwór, namiot i kijki – to już wyposażenie opcjonalne.