Kierunek – Grecja

Grecja od wielu lat pozostaje jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Z jednej strony ze względu na śródziemnomorski klimat jaki w Grecji panuje, który sprawia, że kraj ten można odwiedzać przez cały rok – lato jest słoneczne, suche i gorące, zimy zaś łagodne i ciepłe. Z drugiej strony atrakcyjność turystyczna Grecji jest niezaprzeczalna. Bo przecież w jakim innym zakątku świata jest tyle do zobaczenia. Na każdym kroku znajdziemy ślady starożytnej historii Grecji, miejsca związane z mitologią i przepiękną architekturę.

Grecja zabytkiem stoi

Cyceron, rzymski poeta i filozof, mówił o Atenach “Gdziekolwiek tutaj wstąpicie, to wszędzie spotkacie się ze wspomnieniem przeszłości”. Te słowa można odnieść do całej Grecji. Mówiąc o zabytkach nie można nie wspomnieć o bogatej historii Grecji. Starożytna Grecja bowiem uważna jest za kolebkę cywilizacji. Miejsce gdzie narodziła się filozofia i demokracja, politologia, literatura i teatr. Miejsce skąd pochodzą najwięksi myśliciele starożytności, jak Sokrates, Platon, Arystoteles, Pitagoras, Tales z Miletu i wielu innych. Tutaj narodziła się idea Igrzysk Olimpijskich. Bliski Wschód i Egipt wywarły wpływ na powstanie mitów greckich, które znalazły wyraz w poezji, dramacie i sztukach plastycznych. Ziemia obfita w marmur i glinę, umożliwiła wznoszenie świątyń oraz tworzenie rzeźb i ceramiki, głównych źródeł wiedzy na temat antycznej kultury Grecji. Wysoko rozwinięty handel umożliwiał nie tylko wymianę towarów ale i ideii z innymi ludami śródziemnomorskimi. To wszystko sprawiło, że Greckie wybrzeża stały się pierwszym miejscem w Europie gdzie wykształciły się zaawansowane cywilizacje – kultura minojska, cykladzka i mykeńska. Świadectwo tej spuścizny stanowi 17 obiektów wpisanych do Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Świątynia Apollina Epikuriosa w Bassaj, Stanowisko archeologiczne w Delfach, Akropol ateński, Góra Athos, Stanowisko archeologiczne w Epidauros, Wczesnochrześcijańskie i bizantyńskie zabytki w Salonikach, Średniowieczne miasto Rodos, Klasztory Meteory, Twierdza i miasto bizantyjskie w Mistrze, Stanowisko archeologiczne w Olimpii, Klasztory Dafni w Attyce, Osios Loukas w Beocji i Nea Moni na Chios, Wyspa Delos, Pythagorion i Herajon na wyspie Samos, Stanowiska archeologiczne w Werginie, Stanowiska archeologiczne w Mykenach i Tirynsie, Zabytkowe centrum (chora) z klasztorem św. Jana Teologa i Grotą Apokalipsy na wyspie Patmos, Stare miasto w Korfu i wiele wiele innych.

Wakacje na własną rękę czy z biurem podróży?

Kraj położony na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego, Kreteńskiego, Jońskiego oraz śródziemnego. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp. Najważniejsze to Kreta, Cyklady, i Wyspy Jońskie. Do Grecji można dotrzeć na wiele sposobów: własnym samochodem, samolotem czy też autobusem. Rozwinięta sieć promów umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się między wyspami. Biura podróży mają w swych ofertach wiele sposobów na udany urlop w Grecji. Oferują atrakcyjne kurorty z mnóstwem dodatkowych atrakcji. Wycieczki fakultatywne do miejsc ciekawych historycznie lub pięknych krajobrazowo. Wycieczki rowerowe, pływanie kajakiem po malowniczej lagunie czy poznawanie tajników kuchni greckiej i doskonałości tutejszych win. Piaszczyste słoneczne plaży z atrakcjami dla aktywnych. Możemy również sami zaplanować niezapomniane wakacje. Nie można też zapomnieć, że Grecja jest piękna i egzotyczna. Niespotykana w Polsce ilość słońca i błękitnego nieba, wypalone do białości ściany, roślinność strefy Morza Śródziemnego i gaje oliwne. Najwięcej zobaczymy podróżując samochodem z jednej z licznych wypożyczalni. Grecja to również raj dla nurków. Nawet jeśli nie posiadasz sprzętu i nie potrafisz nurkować zawsze można spróbować. Wszystko można wypożyczyć. Pod krystalicznie czystą wodą czekają podmorskie jaskinie, skaliste rafy z kolorowymi rybami, delfiny, homary… Niezależnie od tego jaki sposób podróży wybierzemy, warto pojechać do Grecji!