Biały Dunajec

Biały Dunajec to niewielka, lecz bardzo atrakcyjna turystycznie miejscowość położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Pod względem geograficznym Biały Dunajec znajduje się na Po­górzu Spisko-Gubałowskim, jest to asymetryczny pas wzniesień między Kotliną Orawsko-Nowotarską i Obniżeniem Podtatrzańskim.

Rzeka Biały Dunajec, nad którą położona jest wieś, stanowi granicę między dwiema częściami Pogórza Spisko-Gubałowskiego: Pogórzem Gliczarowskim (część wschodnia) i Pogórzem Gubałowskim (część zachodnia). Nazwa „Biały Dunajec” określa zarówno podhalańską wieś,  leżącą na wysokości 660-950 m n.p.m., jak i całą gminę, której siedziba mieści się właśnie w Białym Dunajcu. Gmina Biały Dunajec należy do regionu Podhala, którego granice wyznaczają Tatry, Gorce, Przełęcz Obidowa, Spisz i Orawa. Położona u stóp Tatr gmina składa się z pięciu miejscowości: Białego Dunajca, położonego w dolinie rzeki z którą dzieli nazwę, Gliczarowa Dolnego i Górnego, Sierockiego i Leszczyn. Cztery pozostałe miejscowości wchodzące w skład gminy leżą na wzniesieniach: Gliczarów Gór­ny i Dolny na Pogórzu Spiskim, Leszczyny i Sierockie na Pogórzu Gubałowskim.

Sama wieś podzielona jest na 32 jednostki administracyjne; oto nazwy niektórych z nich: Biały Dunajec, Sołtysowo (najstarsza część wsi i najniżej położona), Stołowe, Tatary, Dańkowe, Gile, Leszczyny, Kuny, Capace, Świdry, Śliwy, Pańszczyki, Parowie, Stos, Kubusie, Stachowcy, Zoniowie, Michaliczki, Lichaje, Koślówka, Wojtanki, Strachoty, Maciaty. W Białym Dunajcu jest 12 ulic: Osiedle Gile, Za Torem, Skupniowa, Miłośników Podhala, Gliczarowska, Krajowe oraz ulice imienia Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, Wincentego Witosa, Gen. Galicy, Stefana Batorego.

Wieś zamieszkuje obecnie około 5 tys. osób. Herb wsi przedstawia białą rybę (utożsamianą z pstrągiem, występującym w rzece Biały Dunajec) na błękitnym tle, nad rybą figurują trzy złote gwiazdy sześcioramienne, które tworzą trójkąt.

Najbliżej położone miejscowości to: Gliczarów Dolny (2 km na wschód od wsi), Leszczyny (3 km na zachód), Bańska Wyżna (3 km na północny zachód), Bańska Niżna (3 km na północ), Groń (4 km na północny wschód), Sierockie (4 km na zachód), Gliczarów Górny – najwyżej położona wieś w Polsce (4 km na południowy wschód), Poronin (4 km na południe), Szaflary (6 km na północ), Ząb (6 km na południowy zachód), Białka Tatrzańska (7 km na północny wschód), Bukowina Tatrzańska (8 km na południowy wschód), Murzasichle (8 km na południowy wschód) i Czarna Góra (9 km na wschód). Nieopodal Białego Dunajca znajduje się Zakopane (10 km na południowy zachód) – prawdziwa „mekka” turystyczna oraz Jurgów (10 km na południowy wschód). Nieco dalej leży Nowy Targ (12 km na północ), Ciche (12 km na zachód) i Niedzica (22 km na północny wschód).

Przez wieś Biały Dunajec przepływa górski potok o identycznej nazwie, od którego wzięła się nazwa wsi i całej gminy. Rzeka Biały Dunajec stanowi prawy dopływ Dunajca, w Nowym Targu potok łączy się z Czarnym Dunajcem i daje początek Dunajcowi. Przed spływem do Dunajca rzeka okrąża rezerwat przyrody Bór na Czerwonem, znajdujący się w Nowym Targu. Źródła Białego Dunajca znajdują się na wysokości 730 m n.p.m. w miejscowości Poronin, tworzy je połączenie rzek  Zakopianki i Porońca. Biały Dunajec przepływa przez wieś, której dał nazwę, a następnie płynie przez Szaflary i Nowy Targ, gdzie kończy bieg. Rzeka ma długość 31 km, jej szerokość jest zmienna, w najwęższych miejscach mierzy kilka metrów, w najszerszych – kilkadziesiąt. Lewymi dopływami Białego Dunajca są: Suchy Potok, Potok Bustrycki, Syposi Potok, Florynów Potok i Krajowy Potok, od prawej strony do rzeki uchodzą: Potok pod Cyrlą, Świdrów Potok, Potok Gliczarowski i Potok Podlubelski.

Położenie wsi i całej gminy gwarantuje nie tylko wspaniałe widoki na Tatry, Beskidy, Gorce, Pieniny, Kotlinę Orawsko-Nowotarską i dolinę Białego Dunajca (panoramy z Gliczarowa czy Tatarów, wysoko położonej części Białego Dunajca, należą do najpiękniejszych na Podhalu), ale również dogodną komunikację – wieś leży przy drodze krajowej nr 47, tzw. „zakopiance” oraz przy linii kolejowej z Zakopanego do Nowego Targu i Krakowa. Zaledwie 15 km od wsi, w Łysej Polanie, jest przejście graniczne na Słowację, podobna odległość dzieli wieś od najbliższego wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Umiejscowienie Białego Dunajca czyni wieś doskonałą bazą wypadową na tatrzańskie szlaki oraz do większych centrów turystycznych: Zakopanego, Białki i Bukowiny Tatrzańskiej.

Najważniejsze szczyty tatrzańskie znajdujące się w pobliżu Białego Dunajca to: Giewont (14,5 km od wsi, wysokość „śpiącego rycerza” to 1895 m n.p.m., na jego szczycie znajduje się 15-metrowy krzyż); Gubałówka (ok. 9 km od Białego Dunajca, wys. 1123 m n.p.m.); szlak Orla Perć – jeden z najtrudniejszych szlaków w Polsce, prowadzi przez Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.), Mały Kozi Wierch (2228 m n.p.m.), Zamarłą Turnię (2179 m n.p.m.), Kozią Przełęcz (2137 m n.p.m.), Kozie Czuby (2266 m n.p.m.), Kozi Wierch (2291 m n.p.m.), Czarne Ściany (2242 m n.p.m.), Granaty (2240 m n.p.m.), Orlą Basztę (2177 m n.p.m.), Wielką Buczynową Turnię (2184 m n.p.m.), Małą Buczynową Turnię (2172 m n.p.m.) i Przełęcz Krzyżne (2135 m n.p.m.); Kasprowy Wierch (ok. 15 km od Białego Dunajca, wys. 1987 m n.p.m.); Beskid w Tatrach (oddalony o ok. 16 km od wsi, wys. 2012 m n.p.m.); Świnica (17 km od wsi, wys. 2301 m n.p.m.); Granaty (ok. 16 km od wsi, wys. 2240 m n.p.m.); Kozi Wierch (ok. 17 km od wsi, wys. 2291 m n.p.m.) i Kościelec (ok. 16 km od wsi, wys. 2155 m n.p.m.).

Trasy spacerowe w Białym Dunajcu

W samym Białym Dunajcu nie ma oznakowanych szlaków górskich, ale w  pobliskich Szaflarach można się wybrać na wycieczkę zielonym szlakiem, biegnącym z Zakopanego do Dursztyna, a w Poroninie szlakiem czerwonym, biegnącym z Chochołowa na przełęcz Trzy Kopce w Pieninach. Z Białego Dunajca można natomiast wybrać się na kilka pieszych lub rowerowych wycieczek. Jedną z opcji jest wycieczka grzbietami Pogórza Gubałowskiego, wędrówka (czas przejścia ok. 3 h) zaczyna się w Białym Dunajcu i wiedzie przez Leszczyny, Sierockie, Rolów Wierch i Ząb na Gubałówkę (1126 m n.p.m.). Na Gubałówcę jest Szlak Papieski, który wiedzie na Butorowski Wierch (1160 m n.p.m), z Butorowskiego Wierchu można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska. Krótsza trasa na Gubałówkę (2 h) biegnie przez Biały Dunajec, Tatary i Ząb. Kolejna trasa spacerowa to wycieczka po Pogórzu Gliczarowskim, wiedzie przez Biały Dunajec, Stołowe, Gliczarów Górny i Dolny, Wojtusiców Wierch, ponownie przez Biały Dunajec, aż do Kun (ok. 3,5 h). Warto się również wybrać na spacer po samym Białym Dunajcu (ok. 2 h), który najlepiej rozpocząć od Sołtysowa, czyli najstarszej części wsi, dalej przejść doliną Białego Dunajca i ulicami Jana Pawła II, Kościuszki, Miłośników Podhala i Piłsudskiego, idąc dalej tą drogą można dojść do Poronina.

Szlaki rowerowe z Białego Dunajca:

– Biały Dunajec – Gliczarów Dolny – Gliczarów Górny – Biały Dunajec (dł. 15 km, droga asfaltowa). Wycieczkę zaczynamy przy Urzędzie Gminy, skąd kierujemy się na ul. Jana Pawła II i jedziemy na północ, półtora kilometra dalej należy skręcić w prawo, w kierunku Gliczarowa Dolnego. Dalej przejeżdżamy drewnianym mostem, wznoszącym się nad Białym Dunajcem i jedziemy dalej ok. 2,5 km, po przebyciu tej odległości trzeba się przygotować na dość stromy podjazd. Przebywając kolejne dwa kilometry wznosimy się na wysokość 980 m n.p.m. Na końcu trasy na wycieczkowiczów czeka niesamowita panorama Tatr oraz widok na Babią Górę i Gorce. Droga powrotna biegnie wyłącznie w dół, zgodnie z drogowskazem skręcamy w prawo przy Remizie OSP i kilka kilometrów dalej, ulicą Kościuszki, wracamy do Białego Dunajca.

– Biały Dunajec – Stołowe (dł. 25 km, czas przejazdu 3 h., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna) – wycieczkę rowerową ponownie zaczynamy przy Urzędzie Gminy, tym razem kierujemy się na Gliczarów Górny. Stromą, asfaltową drogą jedziemy do przysiółka Janasówka, tam skręcamy w prawo, do przysiółka Stołowe. Wracamy asfaltową drogą przy Potoku Świdrowym, która stopniowo przechodzi w polną drogę. Do Białego Dunajca przyjeżdżamy ulicą Skupniową.

– Biały Dunajec – Bukowina Tatrzańska (dł. 20 km, czas przejazdu 2,5 h, różnica wysokości 300 m, trasa trudna) – wycieczkę zaczynamy przy Urzędzie Gminy w Białym Dunajcu, jedziemy przez wieś do mostu na rzece i kierujemy się na Gliczarów Dolny, dalej jedziemy pod górę do Gliczarowa Górnego, skąd już blisko do Bukowiny Tatrzańskiej, skręcając w lewo dojeżdżamy do przysiółka Zimni, następnie kierujemy się na północ. Wracamy polną drogą przez Gliczarów Dolny.

Szlaki turystyczne z Poronina:

  • Gubalówka – Furmanowa – Suche – Poronin – Galicowa Grapa (kolor szlaku: czerwony);
  • Zazadnia – Wiktorówki – Sanktuarium MB Królowej Tatr, Kaplica MB Jaworzyńskiej – Rusinowa Polana – Palenica Białczńska (kolor szlaku: niebieski);
  • Przełęcz Krzyżne – Czerwony Staw Pańszczycki – Murowaniec (kolor szlaku: żółty);
  • Wierch Poroniec – Goły Wierch – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja (kolor szlaku: zielony).

Wycieczki górskie z Zakopanego:

  • Morskie Oko – Czarny Staw pod Rysami;
  • Dolina Roztoki – Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka – Morskie Oko;
  • Dolina Chochołowska;
  • Kaplica w Jaszczurówce – Dolina Olczyska – Kopieniec;
  • Dolina Białego – Sarnia Skała – Dolina Strążyska;
  • Dolina Kościeliska;
  • Hala Gąsienicowa – Czarny Staw Gąsienicowy;
  • Hala Kondratowa – Giewont – Dolina Strążyska.

Historia Białego Dunajca.

Pierwsza informacja o wsi Biały Dunajec pojawia się w 1564 roku, urzędnicy króla Zygmunta Augusta zajmujący się spisem nowopowstałych miejscowości wymieniają między innymi niewielką osadę: Biały Dunajec. Biały Dunajec akt lokacyjny (na prawie niemieckim) zdobył w 1579 r., pierwszym sołtysem wsi był Jędrzej Pawlik, chłop z pochodzenia, który za udział w wojnie z Rosją i zasługi na polach bitwy o Psków i Wielkie Łuki został nobilitowany (1580 r.) i cała jego rodzina otrzymała nazwisko Pawlikowskich. Bohaterstwem wykazał się także w bitwach pod Cecorą (1619) i Chocimiem (1620) syn Jędrzeja – Michał oraz wnuk Adam, który wziął udział w wyprawie wołoskiej, dowodzoną przez hetmana Stanisława Lubomirskiego. Po śmierci Jędrzeja Pawlika (Pawlikowskiego) urząd sołtysa, zgodnie z wolą króla, przechodził w ręce jego potomków. Najstarsza część wsi nosi dziś nazwę Sołtysowo na cześć walecznej rodziny Pawlikowskich. W XVII wieku teren Białego Dunajca obejmował Małe Ciche, Murzasichle, Poronin i Stasikówkę. Do końca XIX wieku głównym źródłem utrzymania mieszkańców wsi była  hodowla owiec i rolnictwo. W czasie zaborów wieś znalazła się w austriackiej strefie wpływów i została odsprzedana razem z kilkoma innymi wsiami Tomaszowi Uznańskiemu. W 1865 r. powstaje samorząd gminny. W 1884 r. zbudowano we wsi pierwszą szkołę podstawową im. Kazimierza Wielkiego, pięć lat później wybudowano drugą szkołę, już murowaną, im. Królowej Jadwigi. W 1902 r. w Białym Dunajcu zaczyna działalność Ochotnicza Straż Pożarna. W 1919 roku wybudowano w Białym Dunajcu fabrykę tektury, napędzaną wartkim nurtem Białego Dunajca, niedługo później został zbudowany młyn walcowo-turbinowy. W latach Międzywojnia staraniem mieszkańców we wsi wybudowano kościół i ustanowiono samodzielną parafię pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Aniołów, wtedy też zaczyna rozwijać się turystyka w Białym Dunajcu, który staje się coraz popularniejszą miejscowością letniskową, głównie za sprawą  powstałej w końcu wieku XIX linii kolejowej, łączącej Kraków z Zakopanem. Po wojnie we wsi rozkwita i jest gorąco kultywowana kultura podhalańska, a więc gwara, muzyka, taniec, śpiew i strój podhalański. Rozwój gospodarczy trwał dłużej, dopiero w latach 50. do wsi dotarła elektryczność, zaś w latach 90. Biały Dunajec w końcu został zwodociągowany i skanalizowany. Obecnie mieszkańcy wsi utrzymują się przede wszystkim z turystyki, co nie dziwi, gdyż wieś jest idealną miejscowością wypoczynkową.

W Białym Dunajcu urodził się 27 listopada 1873 r. Andrzej Galica – poeta, polityk, generał i legionista Józefa Piłsudskiego oraz twórca Pułków Strzelców Podhalańskich. Galica dowodził zwycięską 21 Dywizją Piechoty Górskiej, która pokonała wojska Lenina pod Warszawą. W rodzinnej miejscowości (przy Urzędzie Gminy) Andrzeja Galicy stoi pomnik upamiętniający jego osobę i działalność. W Białym Dunajcu urodzili się również i tworzyli uznani reprezentanci poezji ludowej: Andrzej Skupień-Florek (1902-1973) Zofia Graca (1923-1983) oraz Andrzej Czernik. W Białym Dunajcu mieszka też popularna i utalentowana rodzina muzyków: Trebuniowie-Tutkowie. Z gminy Biały Dunajec, a dokładniej z Gliczarowa, pochodził Wojciech Kułach-Wawrzyńcok, słynny malarz i rzeźbiarz, zwany Leonardem da Vinci z Gliczarowa, jego twórczość można podziwiać m. in. w starym kościółku w Zakopanem, stojącym przy ul. Kościeliskiej. Ciekawostka na koniec: w latach 1913-1914 w pensjonacie Teresy Skupień mieszkał Włodzimierz Lenin.

Kultura w Białym Dunajcu:

  • góralskie domy parterowe z charakterystycznymi białymi i czarnymi izbami;
  • drewniana architektura i sztuka ludowa;
  • imprezy kulturalne: „Przegląd Młodych Tonecników”, „Przegląd Młodych Gawędziarzy i Recytatorów” im. Andrzeja Skupnia-Florka, Podhalański Festiwal Papieski, Parada Gazdowska (w styczniu), Białodunajeckie Spotkania Twórcze, Podhalański Przegląd Jaślikarzy i Kolędników, tradycyjne posiady góralskie, impreza związana z herbem miejscowości, czyli „Święto Pstrąga” (w lipcu), konkurs na góralską miss Podhala, czyli „Nojśwarniejsą Góroleckę” (w lipcu, w konkursie oceniana jest nie tylko uroda kandydatek, ale również zdolności taneczne, muzykalne, umiejętność posługiwania się gwarą podhalańską i wykonywania typowych na wsi obowiązków gospodarczych i domowych), Wielkanocna Kosołecka (konkurs koszyczków wielkanocnych, oceniana jest jego estetyka i zgodność z tradycją), Majówka Wędkarska, Dunajeckie Granie;
  • koncerty zespołów regionalnych i folkowych;
  • ogniska i spotkania z ludowymi gawędziarzami i artystami;
  • przez właścicieli kwater organizowane są spotkania z zespołami folklorystycznymi;
  • turyści mogą zapoznać się z produkcją oscypków, serów i odwiedzić liczne na terenie gminy bacówki.

Atrakcje w Białym Dunajcu

  • Przez Biały Dunajec prowadzi Małopolski Szlak Oscypkowy, w bacówkach na turystów czeka degustacja oscypków, żentycy, redykołek, bryndzy i bundzu oraz prezentacja metod wyrobu serów z owczego mleka.
  • Termy Podhalańskie na granicy Białego Dunajca i Szaflar, ul. Osiedle Nowe 20 – kompleks zewnętrznych i wewnętrznych basenów termalnych, na terenie ośrodka są liczne urządzenia do hydromasażu, brodzik dla dzieci i zjeżdżalnie.
  • Pracownia ceramiki i mozaiki artystycznej „Nad rzeką” w Białym Dunajcu, ul. Jana Pawła II 355B – w plenerze, nad Białym Dunajcem organizowane są zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, warsztaty odbywają się w pracowni w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu.
  • Drewniany dwór sołtysi z 1830 roku i zabytkowe chałupy pochodzące z XIX wieku.
  • Przejażdżki zaprzęgami konnymi
  • Punkty widokowe w miejscowościach: Gliczarów Górny, Leszczyny, Stołowe i Sierockie (wspaniałe panoramy Tatr, Gorców, Beskidów i Kotliny Orawsko-Nowotarskiej)
  • Izba pamięci Andrzeja Skupnia Florka w Gliczarowie Górnym
  • Szlak Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka w Białym Dunajcu – na trasie kilkanaście drewnianych rzeźb, kapliczek, krzyży i świątków stworzonych przez mistrza podhalańskiej sztuki ludowej Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka (1812 – 1897), urodzonego w Gliczarowie.
  • Gminna Hala Sportowa (możliwość uprawiania następujących sportów: koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, tenisa ziemnego i stołowego, badmintona) i siłownia przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 1 w Białym Dunajcu, Jana Pawła II.

Atrakcje w okolicy:

  • Szlaki turystyczne w Tatrach.
  • Park linowy „Złota Grań” na szczycie Gubałówki.
  • Zakopane: Aquapark (ul Jagiellońska 31), słynne Krupówki, Muzeum Tatrzańskie im Tytusa Chałubińskiego (ul. Krupówki 10), Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (ul. Kościeliska 18), Muzeum Przyrodnicze TPN (ul. Chałubińskiego 42a), Dom „do góry nogami” (al. 3 maja), stary, drewniany kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i zabytkowy cmentarz (ul. Kościeliska), Kościół Najświętszej Rodziny w stylu neogotyckim (ul. Krupówki 1a), Chałupa Sabały (ul. Stare Krzeptówki 17).
  • Tatrzański Park Narodowy, 10 km od Białego Dunajca.
  • Dom do góry nogami w Zakopanem, 9,5 km od Białego Dunajca.
  • Morskie Oko w Tatrach, 19,6 km od Białego Dunajca.
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich,17,9 km od Białego Dunajca.
  • Dolina Kościeliska w Tatrach,16,7 km od Białego Dunajca.
  • Drewniany kościół w Dębnie, 18,1 km od Białego Dunajca.
  • dawne muzeum Włodzimierza Lenina w Poroninie, założone w 1947 r. w zajeździe Pawła Guta Mostowego na polecenie władz partyjnych, zlikwidowane w 1990 r.
  • Niedaleko od Białego Dunajca znajduje się jedna z najstarszych wsi w Polsce – Szaflary. W centrum wsi znajduje się piękny kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, wewnątrz kościoła są zdobienia w stylu neobarokowym, przedstawiające (oprócz treści religijnych) górskie krajobrazy i góralskie tradycje religijne. We wsi jest kilka ciekawych obiektów zabytkowych: „Koci Zamek” – ruiny warowni pochodzącej z XIII/IV wieku, ogród dworski, pawilon myśliwski (2 poł. XVIII w.), drewniana chałupa (1843 r.) i Kościół św. Andrzeja (XVIII/XIX w.). Na wzgórzu Ranisberg, wznoszącym się nad Szaflarami, stoi krzyż upamiętniający bitwę pod Grunwaldem.
  • W Bańskiej Niżnej znajduje się kościół parafialny, który wyróżnia spośród innych to, że jest od spodu ogrzewany gorącą wodą geotermalną. W miejscowości znajduje się ponadto zabytkowa kuźnia z XVIII wieku, w której wykonano części Krzyża Grunwaldzkiego, postawionego w 1914 roku na szczycie wzgórza Ranisberg w Szaflarach.
  • W Bańskiej Wyżnej można zobaczyć starą dzwonnicę loretańską, która niegdyś służyła do odstraszania gradowych chmur.

Zabytki

W Białym Dunajcu są tylko dwa obiekty zabytkowe, są to dwa drewniane domy, w jednym z nich (ul. Jana Pawła II 212) mieszkał w latach 1939 – 1940 Antoni Zachemski, pisarz, publicysta i zasłużony członek Związku Podhalan. Antoni Zachemski zginął w 1941 r. w obozie śmierci w Auschwitz. Drugi drewniany domek stoi na ul. Piłsudskiego.

Biały Dunajec Zimą

Na terenie gminy Biały Dunajec dostępne są trzy wyciągi: „u Steni” (3 wyciągi orczykowe, łączna długość trasy to ponad 1000 m) w Gliczarowie Górnym, „Sami Swoi” w Gliczarowie Dolnym i „Toko-Land” (wyciąg orczykowy, długość trasy 1000 m) w Białym Dunajcu. Przy wyciągach znajdują się szkółki narciarskie („Toko-Land” i „u Steni”) i snowboardowe („u Steni”) oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego („Toko-Land” i „u Steni”) i snowboardowego („u Steni”). W Białym Dunajcu są też dostępne trasy dla narciarstwa biegowego (jedna z nich znajduje się między rzeką Biały Dunajec a torami kolejowymi, przy ulicy Miłośników Podhala). We wsi organizowane są również kuligi. W gminie co roku odbywa się narciarski Bieg imienia Jana Pawła II zaczynający się w Gliczarowie Górnym, a kończący się w Nowym Targu. Oprócz wyciągów narciarskich i tras biegowych warto się też wybrać na imprezę plenerową odbywającą się w styczniu (Parada Gazdowska) w Białym Dunajcu, podczas której odbywa się wielki kulig góralskimi saniami oraz wyścigi konne: kumoterek (małych dwuosobowych sań), skiring (narciarz jadący za koniem z jeźdźcem) i ski-skiring (narciarz jadący za koniem bez jeźdźca). W Białym Dunajcu odbywa się też Ogólnopolski Podhalański Rajd Narciarski LZS.

Sporty wodne w Białym Dunajcu

Miejscowość Biały Dunajec to raj dla wędkarzy, rzeka Biały Dunajec obfituje w pstrągi potokowe, pstrągi tęczowe i lipienie, można natrafić również na głowacicę. Łowienie dozwolone jest na całej rzece, co jest dodatkową atrakcją dla miłośników wędkarstwa, trzeba jednak pamiętać o okresie łownym, który trwa od 15 marca do 15 grudnia oraz o rygorach dotyczących przynęt: można używać wyłącznie sztucznych much. W Białym Dunajcu można też uprawiać kajakarstwo, gospodarze wielu pensjonatów na życzenie gości organizują spływy kajakowe. W lipcu odbywa się impreza sportowa „Dzień Pstrąga”, podczas której odbywają się zawody wędkarskie i konkurs na najlepszą potrawę z pstrąga.

Religia

  • Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem NMP Królowej Aniołów w Białym Dunajcu, Jana Pawła II 202
  • Parafia Przemienienia Pańskiego, Gliczarów Górny 111a
  • Kaplica pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Gliczarowie Dolnym

Baza noclegowa

Baza noclegowa Białego Dunajca jest bardzo bogata, turyści mają do wyboru liczne pokoje gościnne, ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty.

Autor tekstu: Natalia Rolnik

Autor zdjęć: Jarosław Lipiński


ODLEGŁOŚCI:

11,9 km – do centrum Zakopanego
14,5 km – do najbliższego wejścia na teren TPN
22,6 km – do granicy ze Słowacją (Łysa Polana)

DOJAZD:

SAMOCHODEM

  • Od strony Nowego Targu jedziemy drogą nr 47 przez Szaflary do Białego Dunajca
  • Od strony Zakopanego jedziemy drogą nr 47 przez Poronin do Białego Dunajca.

POCIĄGIEM

W Białym Dunajcu, przy ul. Jana Pawła II mieści się stacja kolejowa. Zatrzymuje się na niej większość pociągów jadących do Zakopanego. Na stacji znajdują się dwa perony oraz kasa biletowa.

Rozkład jazdy pociągów w Białym Dunajcu:
http://rozklad-pkp.pl/bin/stboard.exe/pn?input=5100404&boardType=dep

WAŻNE ADRESY:

Samodzielny Ośrodek Zdrowia w Białym Dunajcu
ul. Jana Pawła II 308
34-425 Biały Dunajec
Tel.: 18 207 31 67

Apteka w Białym Dunajcu
ul. Jana Pawła II 310
34-425 BIAŁY DUNAJEC
Tel.: 18 2001677

Poczta w Białym Dunajcu
ul. Jana Pawła II 309
34-425 Biały Dunajec
Tel.: 18 200-10-08

Komisariat Policji w Białym Dunajcu
Jana Pawła II 312
34-425 Biały Dunajec

Ochotnicza Straż Pożarna w Białym Dunajcu
ul. Pańszczyki 47
34-425 Biały Dunajec

Podhalański Bank Spółdzielczy w Zakopanem O. Biały Dunajec
Kościuszki 27B
34-425 Biały Dunajec

Bankomat Banku Polskiej Spółdzielczności S.A.
ul. Jana Pawła II 315A
34-425 Biały Dunajec

Punkt Informacji Turystycznej w Białym Dunajcu
Jana Pawła II 363
34-425 Biały Dunajec
Tel.: 48182001690

Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca w miejscowości Biały Dunajec oraz najbliższej okolicy.

Galeria zdjęć