Kościół w Dębnie

Drewniany, gotycki kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła jest wart obejrzenia przez każdego odwiedzającego te strony.
Kościół stoi w centralnej części wsi Dębno Podhalańskie, nieopodal drogi nr 969 Nowy Targ – Krościenko nad Dunajcem, przy której znajduje się obszerny parking. Pod Kościół można także podjechać od strony miejscowości.

3 lipca 2003 Kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO, w uznaniu wyjątkowych walorów historyczno-artystycznych, leży również na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej oraz na Szlaku Gotyckim.


Kościół został wybudowany w 1490 roku. Wcześniej w jego miejscu stał inny, mniejszy obiekt, jednak został on rozebrany. Kościół był stopniowo wyposażany w cenne dzieła sztuki sakralnej i rozbudowywany. Na początku XVII wieku dobudowano wieżę. W połowie XX wieku odkryto w nim najstarszy w Polsce, późnoromański obraz sztalugowy.

Kościół jest zbudowany w całości z drewna (do jego wzniesienia użyto głównie drewna modrzewiowego i jodłowego), o konstrukcji zrębowej. Architektonicznie nawiązuje do stylu innych kościołów podhalańskich budowanych w tamtym okresie.

Budynek Kościoła otoczony jest drewnianym ogrodzeniem oraz pięknymi, starymi drzewami (niektóre z nich pamiętają XVII wiek). Na terenie przykościelnym niegdyś znajdował się cmentarz, którego pozostałości są widoczne do dziś.

W jego wnętrzu znajduje się prawdziwa galeria pięknych i zabytkowych dzieł sztuki sakralnej. Na szczególną uwagę zasługuje okazała, najstarsza w Europie, datowana na ok. 1500 rok, polichromia (malowidło ścienne) pokrywająca praktycznie całe wnętrze Kościoła. W ołtarzu głównym widoczny jest pozłacany tryptyk z początku XVI wieku. W prezbiterium podziwiać można unikalne elementy gotyckie takie jak ambona czy pokrywa chrzcielnicy, a także unikalne na skalę Polski zabytkowe cymbałki z XV w. W nawie umiejscowiony jest najstarszy element wyposażenia kościoła – krzyż, którego powstanie datowane jest na 1380 rok. Część nowszych, pochodzących z XX wieku rzeźb i elementów umeblowania Kościoła wykonał znany artysta ludowy, mieszkaniec Dębna – Józef Janos. Poza wyżej wymienionymi częściami wyposażenia wnętrza kościoła, jest też wiele innych – równie ciekawych, które najlepiej zobaczyć na własne oczy przyjeżdżając do tego urokliwego podhalańskiego kościółka.

Zwiedzanie wnętrza Kościoła jest możliwe tylko grupowo – w Niedziele i Święta oraz od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 12.00 i 14.00 – 16.30, a w soboty w godzinach 9.00 – 12.00.


W deszczowe dni wstęp do kościoła jest zazwyczaj niemożliwy – wilgoć źle wpływa na zabytkowe wnętrze.

Wstęp jest bezpłatny, ale mile widziane są ofiary na utrzymanie i konserwację kościoła. Można także zakupić autoryzowane przez parafię materiały informacyjne dotyczące Kościoła w Dębnie i okolicznych zabytkowych kościołów.

Jedna z legend głosi, że kościół wybudowany został przez zbójników, którym objawił się św. Michał Archanioł – patron kościoła. Inna – że wody ze źródła bijącego nieopodal kościoła (zasilającego rzekę Białkę) ma właściwości lecznicze.

Strona internetowa:
http://www.debno.diecezja.pl/indexpol.htm