Szlak z Czerwonego Klasztoru do Leśnicy

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 6,1 km
Czas przejścia: 1:50 (↓1:55)
Różnica poziomów: 455 m – Czerwony Klasztor
677 m – Sedlo Targov (Przełęcz Limierz)
480 m – Leśnica
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Polany i przełęcze
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Niebieski
Państwo: Słowacja

Wariant: PODEJŚCIE / ZEJŚCIE

Szlak w całości przebiega przez terytorium Słowacji. Spod Czerwonego Klasztoru ruszamy asfaltową drogą na północ. (0,5 km) Po około półkilometrowym odcinku niebiesko-czerwony szlak odbija od głównej drogi lekko w lewo, przy zielonym znaku z herbem i napisem „Statne Lesy Tatranskeho Národneho Parku Ochranny Obvod Červený Kláštor”.

Czerwony Klasztor
Czerwony Klasztor
Czerwony Klasztor. W tle Trzy Korony.
Czerwony Klasztor. W tle Trzy Korony.

Początek niebiesko-czerwonego szlaku
Początek niebiesko-czerwonego szlaku

Następny kilometr idziemy przyjemną polną drogą po prawej stronie mijając pola i ostatnie zabudowania (po lewej sosnowy las). Szlak  znika na chwilę w sztucznym, jodłowo-sosnowym lesie i coraz bardziej wznosząc się ku górze wyprowadza nas na Przełęcz pod Klasztorną Górą.

(1,5 km) Przełęcz pod Klasztorną Górą (słow. Sedlo Cerla) znajduje się na wysokości 605 m pomiędzy Klasztorną Górą (słow. Kláštorná hora, 657 m n.p.m.), a Płaśnią (słow. Plašná; 889 m n.p.m.). Na przełęczy znajduje się niewielka polanka będąca doskonałym punktem widokowym, między innymi na masyw Trzech Koron oraz dolinę Dunajca. Na przełęczy znajduje się skrzyżowanie szlaków oraz wiata turystyczna.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW  
Czerwony Przełęcz pod Płaśnią 1:30 (↓1:00)
Niebieski Przełęcz Limierz 0:35 (↓0:40)

Wyjście na Przełęcz pod Klasztorną Górą
Wyjście na Przełęcz pod Klasztorną Górą
Przełęcz pod Klasztorną Górą (605 m n.p.m.)
Przełęcz pod Klasztorną Górą (605 m n.p.m.)
Dunajec – widok z Przełęczy pod Klasztorną Górą.
Dunajec – widok z Przełęczy pod Klasztorną Górą.
Trzy Korony – widok z Przełęczy pod Klasztorną Górą.
Trzy Korony – widok z Przełęczy pod Klasztorną Górą.

Kolejne kilkaset metrów idziemy południowym skrajem polany, a następnie wchodzimy do jodłowo-bukowego lasu. Mijamy szczyt Barsztyg (słow. Borštyk, 675 m n.p.m.), źródełko i  nadrzewną kapliczkę (przy mostku) i po około 35 minutach wędrówki dochodzimy do Przełęczy Limierz (słow. Sedlo Targov, 677 m n.p.m.).

(3,8 km) Niezalesiona przełęcz Limierz także jest dobrym punktem widokowym (widać między innymi Trzy Korony). Znajduje się na niej wiata turystyczna (nadgryziona zębem czasu) oraz skrzyżowanie szlaków turystycznych.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW  
Niebieski Przełęcz Pod Klasztorną Górą
Leśnica
0:40 (↓0:35)
0:25 (↑0:35)
Żółty Polana Huta (Droga Pienińska) 0:30 (↑0:50)

 

Przełęcz Limierz (Sedlo Targov, 677 m n.p.m.)
Przełęcz Limierz (Sedlo Targov, 677 m n.p.m.)

Zdobyliśmy najwyższy punkt na szlaku i rozpoczynamy schodzenie ku słowackiej miejscowości Leśnica. Początkowo idziemy przez las, następnie przechodzimy przez malowniczą polankę Polianka i schodzimy do miejscowości, po drodze dołączając do zielonego szlaku prowadzącego z przełęczy pod Płaśnią. Na główną drogę biegnącą przez Leśnicę wychodzimy na wysokości remizy strażackiej (brzoskwiniowy budynek), przy której znajduje się również skrzyżowanie szlaków turystycznych. Skręcamy w lewo.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW  
Niebieski Przełęcz Limierz

Skała Osobita

0:35 (↓0:25)
0:40 (↕)
Zielony Przełęcz pod Płaśnią 1:05 (↓0:45)
Remiza strażacka w Leśnicy
Remiza strażacka w Leśnicy

(5,1 km) Leśnica to malownicza słowacka wieś położona w samym środku Małych Pienin, na wysokości 470 – 520 m n.p.m. Zamieszkuje ją około 0,5 tys. osób. Jest jedną z najstarszych miejscowość w Pieninach, została założona w 1297 roku przez ród Gorgeyów. Miejscowa ludność trudniła się przede wszystkim pasterstwem i rolnictwem, obecnie wielu mieszkańców pracuje w branży turystycznej (spływy Dunajcem).

Obecnie Leśnica stanowi dość popularną atrakcją turystyczną, zarówno dla gości ze Słowacji, jak i Polski (głównie z pobliskiej Szczawnicy, z którą jest połączona szlakiem turystycznym). Miejscowość leży tuż przy malowniczym Przełomie Leśnickiego Potoku, w niewielkim oddaleniu od Dunajca. Nieopodal wsi znajduje się schronisko turystyczne Pieniny.

Leśnica
Leśnica

Szlak przez Leśnicę biegnie główną, asfaltową drogą prowadzącą przez miejscowość. Idąc nim możemy podziwiać (gdzieniegdzie jeszcze zachowanie góralskie budownictwo. W oddali, spomiędzy dachów wygląda wierzchołek Sokolicy.

Leśnica – w tle widać wierzchołek Sokolicy.
Leśnica – w tle widać wierzchołek Sokolicy.

Po pokonaniu około 500 m odcinka mijamy wybudowany w 1757 roku (przebudowany po pożarze w 1792 roku) Kościół p.w. św. Michała Archanioła. Wcześniej w miejscu obecnej świątyni stał drewniany Kościół św. Doroty z 1630 roku. Jeżeli kościół będzie otwarty warto do niego wstąpić. W środku znajduje się kilka ciekawych elementów takich jak:

  • figurka św. Doroty (uważana za cudowną, ze względu na uzdrowienie ciężarnej kobiety i jej dziecka)
  • obraz św. Michała Archanioła z połowy XVIII wieku (w późnobarokowym ołtarzu głównym)
  • mównica z połowy XVIII wieku
  • renesansowa kamienna chrzcielnica z XVI wieku
  • barokowy boczny ołtarz Maryi Panny z XVII wieku
  • dzwon św. Urbana z 1765 – dar cesarza Józefa II
Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Leśnicy
Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Leśnicy

Wędrujemy dalej, i po kolejnym 0,5 km docieramy do skrzyżowania szlaków. W prawo odbija żółty szlak na Siodło pod Bystrzakiem (granica Polski).