Sromowce Niżne

W samym sercu Pienin, u podnóża ich najwyższego szczytu Trzech Koron, znajduje się ta niewielka wieś – Sromowce Niżne, doskonałe miejsce aby przeżyć kolejną przygodę, tym razem na pienińskich szlakach. Ta licząca niespełna 1000 osób wieś położona jest w powiecie nowotarskim województwa małopolskiego, w gminie Czorsztyn.

Istnieje pewna legenda, która głosi, że Sromowce zostały założone przez jeńców tatarskich już w XIII wieku, co czyni ją jedną z najstarszych wsi Podhala. Początkowo wieś nosiła nazwę Precop, natomiast w drugiej połowie XIV wieku w różnych zapisach zaczęły pojawiać się inne nazwy, dwóch istniejących wówczas w tym miejscu wsi – Sramovicz Superiori i Sramovicz Inferiori. Pierwszymi właścicielkami Sromowiec były klaryski z zakonu ze Starego Sącza.

Atrakcje turystyczne:

Z Pieninami można mieć wiele skojarzeń, jednak niewątpliwie każdemu, kto zna te góry przynajmniej w niewielkim stopniu, tym co przychodzi na myśl od razu jest Dunajec. Sromowce Niżne mają ten „przywilej” lokalizacji nad przełomem rzeki, co czyni krajobraz wsi jeszcze piękniejszym, a spływy flisackie są jedną z największych atrakcji zarówno regionu, jak i całej Polski. W okresie od 1 kwietnia do 31 października spływy organizowane są na odcinkach Sromowce Wyżne – Sromowce Niżne – Szczawnica lub Krościenko. W Sromowcach Niżnych znajduje się przystań, z której można popłynąć do Szczawnicy lub Krościenka, a wszyscy którzy chcą przepłynąć Dunajec na całym dostępnym odcinku, mogą udać się do dzielnicy Sromowców Wyżnych – Kątów, oddalonej około 3km. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.flisacy.com.pl.

Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem
Sromowce Niżne - przystań flisacka
Przystań flisacka

Na terenie Sromowiec Niżnych warty uwagi jest zabytkowy kościół św. Katarzyny.

Został wzniesiony już na początku XVI wieku, jako budowla jednonawowa o konstrukcji zrębowej. Na skutek powodzi w XVII wieku kościół został przebudowany, a w roku 1894 powiększony o dodatkowe elementy, m.in. zakrystię i kruchtę – przedsionek przy wejściu głównym. Oryginalne wyposażenie kościoła można obecnie podziwiać w nowym kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, natomiast barokowa ambona i XVIII-wieczne obrazy ciągle znajdują się w pierwotnym miejscu. Obecnie w kościele św. Katarzyny mieści się galeria rzeźby i malarstwa, zaś kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Kościół w Sromowcach Niżnych
Kościół w Sromowcach Niżnych
Wnętrze Kościoła w Sromowcach Niżnych
Wnętrze Kościoła w Sromowcach Niżnych

Sromowce Niżne zlokalizowane są bardzo blisko granicy słowackiej, dzięki temu podczas pobytu we wsi można udać się pieszo lub rowerem do słowackiej wsi Czerwony Klasztor, a to wszystko za sprawą kładki na Dunajcu, która została udostępniona w 2006 roku i od tamtej pory turyści mogą zwiedzać Czerwony Klasztor z XIV w. znajdujący się na Słowacji. Kładka przyczyniła się do powstania pętli turystycznej, która łączy Drogę Pienińską wzdłuż Dunajca z trasami górskimi na Sokolicę i Trzy Korony.

Czerwony Klasztor
Czerwony Klasztor

Ze Sromowiec Niżnych można wyruszyć szlakiem turystycznym na Górę Zamkową gdzie znajdują się ruiny Zamku Pienińskiego, niegdyś najwyżej położonej polskiej warowni, która jak głosi legenda została wzniesiona w XIII w. przez Bolesława Wstydliwego dla jego żony Kingi. Zamek wpisany jest w rejestr zabytków.

 „Idę w góry cieszyć się życiem…”.

…wzdłuż szlaków turystycznych, których w Pieninach nie brakuje. Na terenie tego pasma gór znajduje się Pieniński Park Narodowy, w ramach ochrony obszaru utworzono wiele tras, odpowiednio oznaczonych i dostosowanych do potrzeb turystów i środowiska. Propozycje tras:

– na Trzy Korony – szlak żółty rozpoczynający się przy Schronisku PTTK „Trzy Korony”, prowadzi przez Wąwóz Szopczański, do przełęczy Szopka (1h), z przełęczy należy kontynuować drogę szlakiem niebieskim, który prowadzi na Okrąglice – najwyższy z turni (1 1/2h);

Trzy Korony
Trzy Korony

– na Górę Zamkową – ze Sromowiec szlakiem zielonym przez polanę Ligarki do polany Kosarzyska (1 1/2h), stamtąd szlakiem niebieskim na Górę Zamkową (2h);

Zamek Pieniński / Góra Zamkowa
Zamek Pieniński / Góra Zamkowa

– na Sokolicę – szlakiem żółtym do przełęczy Szopka (1h), następnie szlakiem niebieskim przez Trzy Korony (1 1/2h) do polany Kosarzyskiej (2 1/2 godz.), przez Zamek Pieniński, Bajków Gronik (3 1/4 godz.), polane Burzana (3 3/4 godz.), Czertezik (4 godz.), przełęcz Sosnów (4 1/4 godz.) aż do Sokolicy.

Sokolica
Sokolica

Dodatkowo można udać się szlakiem czerwonym na Trzy Kopce (1 1/4h), szlak zaczyna się przy przystani flisackiej w Kątach, dzielnicy Sromowiec Wyżnych, oddalonej od Sromowiec Niżnych o 3km.

Informacje praktyczne:

Baza noclegowa – na terenie Sromowiec Niżnych znajdują się różnego rodzaju obiekty noclegowe, są to liczne kwatery prywatne, hotel „Nad Przełomem”, jak również Schronisko PTTK „Trzy Korony”.

Baza gastronomiczna – we wsi znajduje się niewiele lokali gastronomicznych, na posiłek można udać się do Schroniska lub do restauracji hotelowej, inne lokale to np.„U Flisaka” i „Biały Domek”.

We wsi znajduje się kilka sklepów spożywczych, apteka, agencja pocztowa, mały pasaż handlowy i Ośrodek Zdrowia. Co ważne, w Sromowcach nie ma bankomatu, dlatego należy zaopatrzyć się w gotówkę.

Dojazd

  • samochodem – do Sromowiec Niżnych można dotrzeć kierując się drogą DW969 lub DK49 z Nowego Targu lub DW969 z Nowego Sącza,
  • autobusem –Nowego Targu lub Szczawnicy, kursy mniej więcej co godzinę,
  • pociągiem – najlepiej udać się do Nowego Targu, gdzie znajduje się najbliższy Sromowiec dworzec kolejowy, następnie trzeba przesiąść się do autobusu.

Opłaty dodatkowe – wstęp na teren Pienińskiego PN jest bezpłatny, jednak niektóre z atrakcji podlegają dodatkowej opłacie:

– galeria widokowa na szczycie Trzech Koron: 5,00 zł – bilet normalny, 2,50 zł – bilet ulgowy

– galeria widokowa na szczycie Sokolicy: 5,00 zł – bilet normalny, 2,50 zł – bilet ulgowy

– szlak wodny w przełomie Dunajca: 4,00 zł – bilet normalny, 2,00 zł – bilet ulgowy

W Sromowcach Niżnych znajduje się punkt informacji turystycznej przy pawilonie wejściowym do Pienińskiego PN. Na miejscu można zakupić m.in. pamiątki oraz skorzystać z toalet. Ponadto turyści mogą podziwiać wystawę „Ekosystemy naskalne Pienin”, wystawę etnograficzną ze zbiorów p. Stefanii Baszakowej, makietę Pienin oraz ogródek roślin pienińskich.

 

Autor tekstu: Aleksandra Wolska

Autor zdjęć: Jarosław Lipiński