Stary cmentarz w Szczawnicy

W Szczawnicy, przy skrzyżowaniu ulic Głównej i Zdrojowej, mieści się zabytkowy XIX-wieczny Cmentarz Szalayowski Cmentarz funkcjonował w latach 1832 – 1895. Został utworzony w wyniku zarządzenia władz austriackich, zgodnie z którym zabronione zostało chowanie zmarłych na cmentarzach znajdujących się na zamieszkałych terenach.
Na cmentarzu chowani byli zarówno chłopi, kuracjusze uzdrowiska, jak i ludzie mający na swoim koncie liczne zasługi dla rozwoju Szczawnicy. Wśród nich warto wymienić Józefa Szalaya (twórcę i propagatora uzdrowiska w Szczawnicy), Franciszka Tomanka wraz z rodziną (dzierżawców zakładów leczniczych w Parku Dolnym), Jana Zielonkę (zarządcę Górnego Zakładu).


Józef Szalay wraz z rodziną został pochowany w ufundowanej przez siebie neogotyckiej Kaplicy pw. Zmartwychwstania Pańskiego znajdującej się na obrzeżach cmentarza. Wraz z rodziną Szalayów w krypcie spoczywają szczątki Awita Szuberta – znanego fotografa, portrecisty i malarza.

Obecnie cmentarz (zamknięty i niszczejący) należy do parafii św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Szczawnicy, jednak władze miasta dążą do poprowadzenia na jego terenie prac remontowo-konserwatorskich.