Dziecko na nartach – 5 najważniejszych kwestii związanych z rodzinnym wyjazdem w góry

Planujesz tej zimy zabrać swoje dziecko pierwszy raz na stok, by nauczyło się jeździć na nartach? Jeśli nie jesteś doświadczonym narciarzem i nie wiesz, na co zwrócić uwagę przed takim wyjazdem, to ten artykuł jest dla Ciebie!

W poniższym artykule poruszamy między innymi temat minimalnego wieku dziecka, w którym może rozpocząć ono naukę jazdy na nartach. Zajmiemy się także radami dotyczącymi wyboru sprzętu narciarskiego i ochrony ubezpieczeniowej dla całej rodziny – najwygodniej wybrać ubezpieczenie podróżne na mubi.

Minimalny wiek dziecka

Zacznijmy od najważniejszego zagadnienia, czyli wieku dziecka, w którym może ono rozpocząć naukę jazdy na nartach. W tej kwestii opinie są podzielone. Niektórzy mówią, że nawet 2-letnia czy 3-letnia pociecha może spróbować sił na stoku. Inni wskazują na 6 czy 7 lat. Czy można wskazać więc konkretny wiek?

Niestety nie można jednoznacznie wskazać uniwersalnego wieku, w którym dziecko może zacząć uczyć się jazdy na nartach, ponieważ zależy to od jego stopnia rozwoju. Bezpiecznie zakłada się, że w wieku 6 czy 7 lat dziecko ma na tyle wykształcone mięśni i stawy, by bez ryzyka wytrzymywały one ciężar nart i butów narciarskich.

Zwróćmy także uwagę, że dzieci rozwijają się we własnym tempie. Do tego proces ten jest na tyle szybki, że maluch urodzony w styczniu czy lutym będzie na zupełnie innych poziomie rozwoju niż ten z listopada czy grudnia tego samego roku.

Dodajmy jeszcze jedną ważną kwestię. Nieco starsze dziecko będzie szybciej się uczyć, w mig zrozumie rady i polecenia instruktora czy rodzica – z pewnością będzie także bardziej skupione na nauce.

Przygotowanie fizyczne dziecka

Zadbanie o sprawność fizyczną i kondycję dziecka przed wyjazdem na narty to kluczowa sprawa – dotyczy ona także rodziców. Oczywiście to, czy maluch będzie potrzebował dodatkowego przygotowania, zależy od jego codziennej aktywności. Są w końcu dzieci, których nie można upilnować, ponieważ są bardzo ruchliwe. Z kolei inne są spokojne i nie interesują się tak bardzo sportami i zabawami ruchowymi.

Niestety obecnie wiele dzieci dużo czasu spędza przed ekranem i nie jest aktywna ruchowo na co dzień. W takiej sytuacji rodzice na miesiąc czy dwa przed wyjazdem w góry powinni z dzieckiem rozpocząć ćwiczenia. Mogą to być pajacyki, podskoki czy przysiady, a do tego warto dodać zajęcia sportowe czy spacery.

Narty, akcesoria i strój

Problem z nartami i strojem narciarskim dla dziecka jest jeden. Pociechy bardzo szybko rosną, więc zakupiony zestaw na stok w następnym sezonie najprawdopodobniej będzie za mały. Jakie jest na to rozwiązanie? Oczywiście można co sezon kupować nowe narty i strój, ale dla oszczędności można także poszukać czegoś używanego.

Pamiętajmy jednak, by kask kupić nowy. Ten używany nigdy nie daje gwarancji, że nie został uszkodzony, a to sprawia, że nie będzie w 100% chronił głowy dziecka. Również buty najlepiej kupić nowe i dobrać do stopy dziecka – nie chodzi tylko o rozmiar, ale także o kształt stopy!

Z kolei narty powinny być dopasowane do wzrostu dziecka. Rzecz jasna wybieramy te dla początkujących. W kwestii wiązań, to lepiej wybrać te regulowane. Kijki również powinny być dobrane do wzrostu malucha. Więcej porad na ten temat znajdziesz w artykule https://mubi.pl/poradniki/wyjazd-na-narty-z-dzieckiem/.

Nauka jazdy na stoku

Kolejna ważna decyzja to wybór nauczyciela. Oczywiście możemy sami jako rodzice wejść w rolę nauczycieli jazdy na nartach. Wymaga to jednak kompetencji, cierpliwości, umiejętności przekazywania wiedzy i odpowiedniego podejścia. Zwróćmy uwagę na taką z pozoru drobną sprawę – dziecku łatwiej będzie grymasić rodzicom niż osobie obcej.

Jeśli zdecydujemy się na profesjonalne wsparcie, to możemy zapisać dziecko do szkółki narciarskie, gdzie nauka odbywać się będzie w grupach. Z jednej strony może to być świetna zabawa dla malucha, ale z drugiej strony osoba prowadząca zajęcia będzie dzielić czas na wszystkie dzieci.

Pozostają więc zajęcia indywidualne z instruktorem. Najdroższa opcja, ale również ta, która może przynieść najszybsze i najlepsze efekty. Pamiętajmy także, że dziecko może krępować się w większej grupie lub przy obcej osobie, więc to rodzice dla takiego malca okażą się najlepszymi nauczycielami.

Ubezpieczenie narciarskie dla rodziny

Podczas wyjazdu w góry zawsze warto mieć ubezpieczenie turystyczne. W przypadku podróży w celach sportowych, a więc jazdy na nartach, należy rozszerzyć ochronę o taką aktywność. Co rodzice z dzieckiem (dziećmi) otrzymają w ramach ubezpieczenia narciarskiego?

W pełnym pakiecie ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd za granicę członkowie rodziny otrzymają ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance medyczne, NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Pełną ochronę dla 3-osobowej rodziny na tygodniowy wyjazd do Austrii można kupić od około 160 zł. Jest to więc niewielka kwota w porównaniu z kosztami takiej podróży – transport, noclegi, wyżywienie, skipassy czy opłaty za dodatkowe atrakcje.

 


Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.