Estremadura – Hiszpania poza utartym szlakiem

Hiszpania jest znana głównie ze swoich terenów nadmorskich – wspaniała pogoda i niebiańskie plaże każdego roku przyciągają rzesze turystów z całego świata. W efekcie regiony te, pomimo że oferują wspaniały wypoczynek, stają się coraz bardziej skomercjalizowane i globalne. Jeśli więc chemy poznać prawdziwą Hiszpanię powinniśmy udać się do tak zwanego interioru czyli wewnętrznej części kraju. Jednym z najbardziej nieodkrytych i niedocenionych regionów Hiszpanii jest Estremadura. Położna w zachodniej części kraju, otoczona przez same perły – Portugalię, Andaluzję, Kastylię, León oraz Kastylię-La Manchę – sama w sobie jest prawdziwą perłą. Turyści dopiero zaczynają odkrywać ten niezwykły obszar, który aż kipi od bogatej historii, bujnej przyrody i iście hiszpańskiej atmosfery.

Estremadura – nieodkryta perła Hiszpanii

Estremadura składa się z dwóch prowincji: Cáceres i Badajoz, a jej stolicą jest Mérida – są to jednocześnie nazwy trzech głównych miast regionu. Estremadura to jeden z najsłabiej zaludnionych obszarów Hiszpanii, niegdyś ubogi i dziki nie był łatwym miejscem do życia, a mieszkańcy nierzadko musieli opuszczać rodzinne strony w poszukiwaniu nowych lądów i lepszego życia. Stąd właśnie Estremadura jest najbardziej znana jako kraina konkwistadorów, to właśnie tu narodzili się ci najsłynniejsi – Francisco Pizarro, Hernán Cortés, Diego de Almagro, Hernando de Soto oraz Vasco Núñez de Balboa. Okres konkwistadorski widoczny jest w nazwach miejscowości – Mérida, Medellín, Albuquerque, Trujillo czy Guadalupe – to miasta, które znajdziemy zarówno w Hiszpanii jak i w Ameryce Środkowo-Południowej. Estremadura przeżyła też okres panowania Rzymian i Maurów, dzięki czemu dziś w całym regionie możemy podziwiać najlepiej zachowane w całej Hiszpanii ruiny budowli z tamtych czasów. Estremadura przyciąga również miłośników przyrody – obszar ten jest jednym z najlepiej zachowanych, naturalnych obszarów Europy i nigdzie na kontynencie nie znajdziemy tylu gatunków ptaków, co tutaj. Region ten to również raj dla smakoszy kulinarnych, słynie bowiem z dobrego wina, wspaniałej szynki, serów i słodyczy. To wszystko – bogactwo historyczne, przyrodnicze i kulinarne oraz unikalna osobowość regionu – wynagrodzą nam brak morskiej bryzy.

Miasta, miasteczka i wioski

Planując wycieczkę po regionie Estremadury obowiązkowo należy zacząć od licznych miast, miasteczek, a także bajkowych, hiszpańskich wiosek.

Mérida

Opis miast w Estremadurze należy zacząć od stolicy – Méridy, znanej jako “hiszpański Rzym”. Miasto zostało założone w 25 roku przed Chrystusem i było jedym z najważniejszych miast Cesarstwa Rzymskiego. Liczne budowle z tego okresu przetrwały w bardzo dobrym stanie aż do dziś, co stawia Meridę jako jedno z najważniejszych miast Europy jeśli chodzi o ruiny rzymskie, a dzięki czemu od 1993 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tu, między innymi, okazały teatr i amfiteatr, doskonale zachowany most rzymski oraz pozostałości Świątynii Diany, a jeśli kogoś ciekawi jak wyglądało codzienne życie pierwszych mieszkańców miasta, można udać się do okazałego Narodowego Muzeum Sztuki Rzymskiej, które ma największą tego typu kolekcję w Europie.

Okazały teatr rzymski w Méridzie
Okazały teatr rzymski w Méridzie

Cáceres

Cáceres to kolejne niezwykłe, a mimo to mało znane wśród turystów hiszpańskie miasto. Podobnie jak Mérida, również znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO dzięki zabytkom z okresu Średniowiecza i Cesarstwa Rzymskiego, podziwiać możemy też pozostałości po panowaniu Maurów oraz wpływ kultury żydowskiej. Historyczna część miasta to trzydzieści wież z okresu arabskiego, liczne kościoły, pałacyki i klimatyczne ryneczki, a wszystko to blisko siebie, dzięki czemu spokojnie możemy tę część miasta zwiedzić pieszo. Spacer po historycznych, mało zaludnionych uliczkach, w których życie wciąż płynie bardzo spokojnie to coś, czego nie znajdziemy w miastach takich jak Barcelona czy Madryt.

Cáceres – miasto, w którym życie płynie leniwie.
Cáceres – miasto, w którym życie płynie leniwie.

Badajoz

Kolejne miasto, o którym nie można zapomnieć to Badajoz. Leży ono przy samej granicy z Portugalią, co widoczne jest na ulicach miasta – język hiszpański miesza się tu z portugalskim, a restauracje oferują dania typowe dla obydwu nacji. Oczywiście Badajoz to też świetna baza wypadowa do zwiedzania Portugalii. Samo miasto jest bardzo urokliwe, a jego władze bardzo starają się przyciągnąć do siebie turystów, dzięki czemu Badajoz jest bardzo zadbane. W ostatnim czasie odrestaurowano główny rynek miasta Plaza Alta, nabierając prawdziwie hiszpańskiego wyglądu, który kojarzy się z rynkami w Madrycie lub Salamance. Wąskimi uliczkami dojdziemy do okazałego Alcazaba czyli zamku Maurów, który jest jednym z największych tego typu w całej Hiszpanii. Badajoz jest znane z karnawału, który jest tu obchodzony wyjątkowo hucznie.

Zafra

Jedno z najładniejszych miasteczek w regionie, znane jako Mała Sewilla – dzięki podobieństwom architektonicznym między miastami. Miejscowość posiada dwa place – Grande i Chica, które po zmroku są wspaniale oświetlone, tworząc niesamowity klimat. Miasto jest zdominowane przez XV-wieczną fortecę – Alcázar. Z zewnątrz jej wygląd jest trochę militarny, ale w środku to prawdziwy pałac, w którym mieści się dziś luksusowy hotel. Przekształcanie historycznych budowli na luksusowe hotele to w Hiszpani dość popularne zjawisko, mają one nawet swoją nazwę – paradors. Warto wybrać się do Zafry na przełomie września i października, kiedy to swoje święto ma patron miasta – San Miguel, a miasto przeobraża się w jedną, wielką, kolorową fiestę.

Parador w Zafra czyli luksusowy hotel w historycznym budynku.
Parador w Zafra czyli luksusowy hotel w historycznym budynku.

Casar de Cáceres

Niewielka gmina w samym sercu Estremadury, która słynie z sera Torta de Casar. To właśnie tu jest on oryginalnie wytwarzany, a jego nazwa pochodzi właśnie od nazwy miejscowości Casar de Cáceres. Jest to ser owczy o charakterystycznym smaku, wytwarzany od wielu pokoleń według tej samej receptury. Dzięki tej tradycji w Casar de Cáceres znajdziemy Muzeum Sera, w którym poznamy dokładnie proces jego produkcji, a w całej miejscowości znajdziemy kilka sklepików z lokalnymi wyrobami.
Oryginalny ser Torta de Casar zakupimy tylko w Casar de Cáceres.

Guadalupe

To niewielkie miasteczko we wschodniej części regionu jest artystycznym i duchowym centrum Estremadury ponieważ słynie ze wspaniałego klasztoru wzniesionego w XIV wieku na cześć Matki Bożej z Guadalupe. Miejscowość to również urocze uliczki z zabudowaniami w rustykalnym stylu i ryneczkiem, gdzie można nabyć lokalne produkty. Również położenie miasteczka – u stóp gór Sierra de las Villuercas – samo w sobie jest atrakcją.

Przyroda

Estremadura jest jednym z najciekawszych regionów pod względem przyrodniczym w całej Europie. Niezwykle zróżnicowany, o bogatej florze i faunie, przyciąga miłośników spędzania czasu na łonie natury.

Dolina Jerte

Marzysz o podróży do kraju kwitnącej wiśni? Nie musisz lecieć do Japonii, wystarczy, że udasz sie do doliny Jerte w północnej części Estremadury. Każdej wiosny turyści z całego świata odwiedzają dolinę, aby podziwiać ponad milion wiśniowych drzewek, które o tej porze roku rodzą białe kwiaty. Jest to niesamowite widowisko przyrodnicze, którym towarzyszą liczne wydarzenia w miasteczkach i wioskach położonych w dolinie. Jest to czas, w którym mieszkańcy pokazują odwiedzającym swoją kulturę, obyczaje, kuchnię i dziedzictwo poprzez liczne parady, pokazy rzemiosła, warsztaty kulinarne oraz uliczne ryneczki, na których można nabyć wyśmienite dżemy, wina i likiery, z których dolina Jerte słynie w całej Hiszpanii.

Park Narodowy Monfragüe

Park Narodowy Monfragüe to 30 kilometrów długości i 7 kilometrów szerokości naturalnego piękna. Położony w dolinie pomiędzy trzema miastami – Navalmoral de la Mata, Plasencia i Trujillo – oraz dwiema rzekami – Tagus i Tietar – jest prawdziwym sanktuarium poświęconym przyrodzie. Jest rajem dla obserwatorów ptaków ponieważ znajdziemy ich tu ponad 208 gatunków – orzeł cesarki, sępnik czarny, bocian czarny czy żuraw zwyczajny to tylko niektóre z nich. Poza tym na szlaku można tu spotkać rysia iberyjskiego, jelenia, żenetę zwyczajną, borsuka, żbika, wydrę, węża i żółwia. Jednym z najciekawszych miejsc parku jest Salto del Gitano – jest to 300-metrowy klif, z którego rozciąga się spektakularny widok na dolinę.

Park Narodowy Monfragüe – sanktuarium poświęcone naturze.
Park Narodowy Monfragüe – sanktuarium poświęcone naturze.

Pasmo górskie Hornachos

Hornachos to pasmo górskie w centrum prowincji Badajoz, które jest znane jako kraina dębów, są tu one widoczne wszędzie, zarówno te ostrolistne, jak i korkowe. Góry Hornachos pełne są srumyków, rzeczek i stawów, w których żyją interesujące stworzenia wodne. Zaobserwujemy tu różnego rodzaju żaby, węże, jaszczurki czy salamandrę Waltla, która jest największym europejskim płazem. Kto nie interesuje się zwierzątami, może podziwiać wspaniałe widoki rozciągające się z górskich szczytów.
Bajeczne widoki w górach Hornachos.

Jak dotrzeć?

Podróż do Estremadury i poźniejsza podróż po okolicy nie powinny sprawić problemu. W całym regionie jest jedno lotnisko – w Badajoz, które obsługuje codzienne loty z Madrytu i Barcelony. Z tych miast dojedziemy również pociągiem do wielu miast Estremadury. Region ten ma także doskonale rozwiniętą komunikację autobusową, dzięki której dojedziemy do większości większych i mniejszych miast. W całej okolicy znajdziemy też liczne wypożyczalnie samochodów i rowerów. Pamiętajmy jednak, że Estremadura to jeden z najbardziej gorących regionów Hiszpanii, gdzie latem temperatury często sięgają 40 stopni, dlatego urlop w tym miejscu lepiej jest zaplanować na wiosnę lub jesień, zwłaszcza jeśli zamierzamy polegać na komunikacji miejskiej lub rowerowej.

 

Tekst: Anna Gąsior