Weekend w Londynie

Weekend to bardzo mało czasu, w szczególności jeżeli chce się zobaczyć tak wspaniałe miasto jak Londyn. Aby dobrze ten czas zaplanować należy zadać sobie jedno, podstawowe pytanie: jaki jest cel naszej wycieczki ? Od tego zależy co będziemy chcieli zobaczyć. Zaplanowanie weekendu jest naprawdę ciężkim wyzwaniem zważywszy, że w Londynie znajduje się niesamowicie dużo ciekawych miejsc, lecz spróbujmy !

Kładka Millenium Bridge

CEL: TOP 5

Nie byłeś jeszcze nigdy w Londynie ? Chcesz zobaczyć te „podstawowe” atrakcje ? Oto propozycja dla Ciebie.

PIĄTEK 

Nie ma co tracić czasu ! Na początek proponuje popołudniowe zwiedzanie THE PALACE OF WESTMINISTER, miejsce z prawie tysiącletnią historią będące siedzibą brytyjskiego parlamentu. Dojedziemy tam metrem, najlepiej wysiąść na stacji Westminister. Za bilet dla dorosłego zapłacimy £16,50, dzieci £7. Bilety trzeba najpierw zarezerwować za pomocą strony internetowej http://www.ticketmaster.co.uk/Houses-of-Parliament-tickets-London/venue/435270 lub dzwoniąc z UK: 0844 847 1672, z poza UK: +44 161 425 8677.

Jeśli najdzie Was chęć na zwiedzanie The Elizabeth Tower czy jak się potocznie mówi Big Bena to muszę Was rozczarować. Otóż na stronie House of Parliment znaleźć można zdanie: „Proszę zwrócić uwagę, że ta trasa jest dostępna tylko dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. Niestety, nie jest dostępna dla turystów zagranicznych”. Więc jednym słowem możemy o tym zapomnieć. Wejście tam możliwe jest jedynie dla obywateli brytyjskich. Jeśli będziecie mieć czas to przy okazji można zajrzeć do Westminster Abbey leżącej w bezpośrednim sąsiedztwie House of Parliament (dorośli £18, dzieci poniżej sześciu lat free, powyżej £6). Dotrzeć tam można udając się w kierunki Victoria St. Wieczorem, jak się już ściemni nie zapomnijcie podziwiać samej iluminacji budynku.

Big Ben

SOBOTA

Ten dzień proponuje zacząć od wizyty w muzeum. Tylko którym ?! To bardzo trudny wybór i zależy głównie od tego co Was tak naprawdę interesuje. Oto kilka przykładów – wejście za free ! Ważne żeby przybyć przed muzeum z samego rana, bo później możemy utknąć w kolejce do wejścia.

1. National Gallery

Jest to miejsce dla miłośników sztuki, głównie tej na płótnie. Znajdziemy tu około 2000 obrazów (XIII – XVIII w.). Wystawione są tu między innymi dzieła takich artystów jak: Peter Rubens, Rembrandt, Vincent van Gogh, Raphael, Joseph Turner. Otwarte codziennie od 10:00 – 18:00. W piątek dłużej – do 21:00.
Dojazd: Najlepiej dotrzeć tu wysiadając na stacji metra Charing Cross i udać się w kierunku Trafalgar Square, stamtąd już będziemy widzieć miejsce naszej destynacji.

2. British Museum

Założone w 1753. Miłośnicy historii znajdą tu eksponaty z przeszło 2 milionów lat ludzkiej działalności na ziemi. Rzeźby kultury greckiej, egipskie mumie i wiele wiele innych. Otwarte codziennie od 10:00 do 17:30 (w piątki do 20:30). Dojazd: Najlepiej, a przynajmniej najbliżej będzie wysiąść na stacji Holborn i przejść się w stronę północno-zachodnią w stronę muzeum. Możemy również wysiąść na stacjach: Totenham Court Road lub Goodge Street, ewentualnie jeszcze na stacji Russell Square. Z wszystkich tych miejsc jest w miarę równa odległość.

3. Muzeum Historii Naturalnej

Warto tu przyjść chociażby dlatego aby zobaczyć przepiękny budynek muzeum. W środku znajdziemy eksponaty stworzone przez samą naturę. Ekspozycja podzielona jest na 5 głównych działów: zoologia, mineralogia, entomologia, paleontologia, botanika. Jeśli nigdy nie widziałeś szkieletu dinozaura to to muzeum czeka na Ciebie ! Otwarte codziennie
od 10:00 do 17:50.
Dojazd: stacja metra South Kensington. Wysiadamy i udajemy się w kierunku północnym, ku Cromwell Pl. Tą drogą dotrzemy do Cromwell Rd i samego muzeum.

4. Tate Modern

Coś dla wielbicieli sztuki nowoczesnej i takich artystów jak: Pollock, Salvador Dali czy Pablo Picasso. Nie tylko sztuka zrobi tutaj na Was wrażenie, ale także niesamowite przestrzenie starej elektrowni, w której urządzono galerię. Otwarte od niedzieli do czwartku 10:00-18:00, a w piątek i sobotę 10:00-22:00. Dojazd: stacja Mansion Hause – kierujemy się Queen Victria St na zachód i po około 5 minutach dochodzimy do kładki „Milennium Bridge”, przez którą przejdzimy nad Tamizą i jesteśmy przed wejściem do Tate Modern.

Tate Modern

5. Muzeum Nauki

Świat nauki ! Niesamowite muzeum, można rzec interaktywne. Wszystkiego można dotknąć, wszystkiego spróbować. Umieszczono tu około 15 tysięcy obiektów, które zachwycą fanów nauki. Otwarte codzienne od 10:00 do 18:00. Dojazd: tutaj dojedziemy w ten sam sposób co do Natural History Museum ponieważ oba budynki znajdują się obok siebie. Wysiadamy na stacji South Kensington i udajemy się w kierunku północnym, ku Cromwell Pl. Tą drogą dotrzemy do samego muzeum.

Popołudnie proponuje spędzić w GREENWICH – przepięknym, olbrzymim parku o powierzchni 74 hektarów. Jeśli będziecie chcieli weźcie kocyk lub rozłóżcie się na ławce. Cudowne, zielone miejsce. Koniecznie też zobaczcie słynne obserwatorium astronomiczne i południk 0st, które się tu znajdują. Ze wzniesienia, na którym stoi obserwatorium rozpościera się piękny widok na Londyn. Z resztą Greenwich to nie tylko park, ale cała dzielnica, która warta jest zobaczenia. Dojazd: Do Greenwich dojedziemy kolejką DLR (sterowaną komputerowo). Jeśli ktoś chciałby zrobić ciekawe zdjęcia obejmujące budynki Queen’s House od strony Tamizy to najlepiej zrobić to wysiadając na chwilę z kolejki DLR na stacji „Island gardens”. Tam skierować się ku Douglas Path i dojść do Island Gardens. Tam będzie można ujrzeć Greenwich w całej okazałości. Kiedy już nacieszymy oczy można wrócić do kolejki i przejechać do stacji Cutty Sark lub też przejść pod Tamizą podziemnym tunelem.

Greenwich

The Queen’s Hause: tu wejdziecie za darmo (wyjątki – specjalne wydarzenia). Nacieszycie oczy budynkiem królewskiej rezydencji wybudowanej w 1619. Warto dodać, że Greenwich w 1997 roku zostało wpisane na listę UNESCO. Otwarte codziennie od 10:00 do 17:00.
Dodatkowe atrakcje tej dzielnicy to: the National Maritime Museum, the Cutty Sark, the Royal Observatory oraz the Peter Harrison Planetarium

NIEDZIELA

Wyjazd do Londynu nie byłby „pełny” gdyby ominąć to miejsce ! Koniecznie trzeba zobaczyć BUCKINGHAM PALACE, a przy okazji spędzić przyjemnie czas w St. James Park. Buckingham Palace jak wiadomo to rezydencja Królowej. Zobaczyć tu można niesamowicie zdobione komnaty, z wszechobecnymi dziełami sztuki, m.in. pędzla Rubensa czy Rembrandta. A może komuś uda się zobaczyć samą królową ? Próbować nie zaszkodzi. ; ) Cena: dorośli £19, dzieci powyżej sześciu lat £10,85, poniżej wejście free. Dojazd: stacja Charing Cross, a stamtąd prosto The Mall ku budynkowi pałacu, mijając po lewej St. James Park.

CEL: ZAKUPY I ZABAWY!

Byłeś w Londynie ? Nie masz ochoty na gonitwę pomiędzy muzeami ? Szukasz głównie rozrywki ? Oto inny sposób na spędzenie weekendu.

PIĄTEK

Zaczynajmy ! Piątkowe popołudnie proponuję spędzić na SOHO. Jest to dzielnica wielu kontrastów, niesamowicie różnorodna. Znaleźć tam można wszelkiego rodzaju sklepy, restauracje, puby i inną rozrywkę. Można też poznać wiele ciekawych ludzi. Najlepiej, a na pewno najszybciej dostaniesz się tam metrem – z resztą jak wszędzie w Londynie. Trzeba wsiąść w linię Central, Bakerloo lub Victoria i wysiąść na stacji OXFORD CIRCUS. Wysiadając znajdziesz się na jednej z najsławniejszych ulic Londynu, a mianowicie Oxford St. Ale nie czas teraz na nią. Ze stacji skieruj się na południe, najlepiej Regent St. Po kilkunastu metrach po lewej stronie zobaczysz Great Marlborough St, gdy w nią wejdziesz bądź gotowy na kolejny, szybki skręt, tym razem w Carnaby St. Jesteś na miejscu ! To pierwszy punkt naszej podróży.

Carnaby Street

To miejsce oddychające modą. Znaleźć tu można ulice pełne ciekawych butików. Oprócz tego mnóstwo, bo około 50 restauracji z ponad 16 rodzajami kuchni z całego świata. Jak już obejdziemy okolice Carnaby St. Możemy udać się w kierunku wschodnim, do centrum bardzo modnej i chyba wszystkim znanej dzielnicy SOHO. Znajdziemy tu wszystko (a przynajmniej prawie wszystko) czego duszy do szczęścia potrzeba. Restauracje, kina, kluby, dyskoteki, puby oraz sklepy. Soho znane jest również ze swoich grzeszków, gdyż uważane jest czasem za odpowiednik dzielnicy „Czerwonych Latarni” Amsterdamu. W tym momencie zdanie „każdy znajdzie tu coś dla siebie” nabiera innego wymiaru. ; ) Co więcej tutaj też możemy doświadczyć kultury wschodu. W rejonie Gerrard St zlokalizowane jest słynne CHINATOWN. Tego nie można przegapić ! Aby później wrócić do domu najlepiej dostać się na stację metra Leicester Square, przy Craunbourn St (linie Northern i Piccadilly) najbliższej ChinaTown lub wrócić do Oxford St. i tam wsiąść do metra na stacji Oxford Circus lub Totenham Court Road (linie Central i Northern)

SOBOTA

Szaleństwo zakupów ! Po śniadaniu warto znów wsiąść w metro linii Bakerloo, Central lub Victroia i dostać się na stację Oxford Circus. Od tego miejsca można zacząć rajd po sklepach na Oxford St – jednej z najsławniejszych ulic Londynu. Znajdziemy tu sklepy wszystkich znanych sieciówek chciażby takie jak primark czy h&m. Spokojnie odpłynąć tu można na kilka dobrych godzin ze świata rzeczywistego w świat zakupów. Nie można zapomnieć jeszcze o Regent St. krzyżującej się z Oxford St. Tam znajdziemy ciąg dalszy dobrej zabawy. Jednocześnie może to być nasze miejsce na obiad. Oczywiście można też wybrać się do pobliskiego Soho i tam skosztować lokalnych pyszności.

Oxford Street

Po porannych zakupach i odpoczynku po obiedzie warto się udać do kolejnego fascynującego miejsca jakim jest dzielnica Camden. Nie znam nikogo kto by się nie zakochał w tym miejscu. Jej sercem jest Camden Market. Niezwykłość tego miejsca polega chyba na tym, ze jest zlepkiem alternatywnej kultury. Można tam znaleźć liczne sklepy z trampkami typu Convers lub nietuzinkowymi rzeczami kultury alternatywnej typu punk czy rock. Dodatkowo uroku temu miejscu dodają kanały wijące się pomiędzy budynkami. Koniecznie trzeba to zobaczyć !

Sobotni wieczór nie obejdzie się również bez dobrej imprezy ! Bo czemu by się nie zabawić w jakimś londyńskim klubie ? Otóż za najlepsze uchodzą m.in.: Cargo (83 Rivington St, Shoreditch), Corsica Studios
(4-5 Elephant Road), Egg London (200 York Way, Kings Cross), Fabric (77A Charterhouse St, Clerkenwell), KOKO (1A Camden High St, Camden) czy Ministry of Sound (103 Gaunt St).

NIEDZIELA

Na zakończenie proponuję COVENT GARDEN. W jego centrum znajduje się market, w którym znaleźć można przeróżne cudności od sklepu Muminków przez sklep Chanel, kończąc na licznych restauracjach, takich jak: Covent Garden Kitchen czy Crusting Pipe. W sąsiedztwie znajduje się London Transport Museum (£13,50 za bilet dla dorosłego, wejście free dla dzieci do lat 16) oraz Royal Opera House (otwarta w dzień dla ciekawskich). Więc jak znudzą się Wam zakupy można wstąpić też tam.

Jakąkolwiek opcję wybierzecie pamiętajcie o dwóch podstawowych rzeczach: po pierwsze koniecznie zaopatrzcie się w mapę miasta – najlepiej w formacie książkowym, najwygodniej z takiej korzystać. Po drugie koniecznie miejcie zawsze przy sobie mapę metra (do dostania na każdej stacji metra za darmo). Mając je na pewno się nie zgubicie !

Autor tekstu: Aleksandra Siwa


Zobacz też:

Last minute do Egiptu – podróż marzeń