Reykjavik

Islandia, leżąca na Oceanie Atlantyckim, to druga co do wielkości, po Wielkiej Brytanii, wyspa w Europie. Jej najbliżej sąsiadującym krajem jest Grenlandia, a z Warszawy do Reykjaviku dolecimy w zaledwie cztery godziny. Islandia nie jest krajem, który kojarzy się nam z wakacjami ponieważ z powodu swego położenia myślimy, że panuje tam przenikliwy chłód, a w rzeczywistości nie do końca tak jest.


Klimat jest tu wprawdzie chłodny, ale jednocześnie łagodny, a to dzięki Prądowi Zatokowemu, który ociepla tutejszą pogodę. Oznacza to, że temperatury zimą rzadko spadają poniżej -9°C, a latem jest tu około 15°C, zimniej jest jedynie na terenach położonych najbardziej na północ. Warto więc rozważyć ten kraj planując podróże, ponieważ Islandia jest krainą magiczną, w której mieszkańcy wciąż wierzą w istnienie elfów. To miejsce pełne kontrastów, gdzie ogień i lód przenikają się, gorące źródła parują na tle lodowców i gdzie długie, ciemne, zimowe noce przechodzą w świecące całą dobę słońce. Jest to kraj wielu “naj” – Islandia to jeden z najbardziej naturalnych regionów naszej planety – liczne, aktywne wulkany, zielone doliny, lodowce, fiordy i źródła termalne – wszystko to znajdziemy w tym najmłodszym, pod względem geologicznym, kraju świata. O tym, że rządzi tu natura świadczy też fakt, że żyje tu ponoć więcej owiec niż ludzi, a prawie 80% terenów jest niezamieszkana! Islandia to również kraj bardzo ekologiczny – energia geotermalna jest tu powszechnym źródłem ciepła, służącym do ogrzewania mieszkań i publicznych basenów. Pomimo swego odległego położenia i chłodnego klimatu, Islandia od lat jest w czołówce krajów, w których żyje się najlepiej na świecie. Co więcej, wydawać by się mogło, że kraje nordyckie nie słyną ze swej otwartości, a jednak to właśnie mieszkańcy tej wyspy uznawani są za najbardziej przyjazny turystom naród świata, a sama Islandia jest jednym z najbardziej pokojowych miejsc na naszej planecie. Liczne walory tego kraju coraz częściej przyciągają również turystów z Polski. Zwiedzanie wyspy warto zacząć od Reykjaviku i okolic ponieważ dolecimy tam bezpośrednio z Warszawy, a linie lotnicze coraz częściej oferują prawdziwe cenowe perełki na loty właśnie w tym kierunku. W okresie od kwietnia do października osoby nie lubiące latać mogą wybrać się na Islandię promem linii Smyril, jednak ten sposób jest już bardziej skomplikowany. Najpierw musimy dostać się do Danii, do portu Hirsthals i stamtąd udamy się promem do portu Seydysfjordur na Islandii. Taka podróż trwa 72 godziny, a prom przepływa przez Wyspy Owcze i jeśli chcemy zapewnić sobie to miejsce jako dodatkową atrakcję powinniśmy wybrać sobotni rejs w okresie od 15 czerwca do 17 sierpnia, ponieważ nasz prom ma wtedy na Wyspach Owczych trzydniowy postój. Przepłynięcie promem z Danii do Islandii to wysoki koszt – bilety promowe za jedną osobę wraz ze swoim samochodem to wydatek około 500 Euro za osobę, trzeba też pamiętać, że port do którego przybijemy znajduje się na wschodnim wybrzeżu Islandii, a więc jest oddalony od Reykjaviku o ponad 600 kilometrów. Niewątpliwą zaletą przepływu promem jest jednak to, że możemy udać się na Islandię naszym własnym samochodem. Bilet na prom możemy zarezerwować przez stronę: http://smyril-line.pl/prom-na-islandie/.

REJKJAWIK – OD OSADY WIKINGÓW DO METROPOLII

W dziewiątym wieku na Islandię przybył, wraz z żoną i synem, norweski Wiking Ingólfur Arnarson. To właśnie on założył osadę na półwyspie Reykjavik czyli w ”dymiącej zatoce” – nazwa ta pochodzi od oparów unoszących się z okolicznych źródeł i gejzerów. Ingólfur Arnarson, zakładając swoją osadę, dał podwaliny najbardziej wysuniętej na północ stolicy świata, a w miejscu gdzie stało gospodarstwo Wikinga, przechodzi dziś główna ulica Reykjaviku. Mimo to, że od tych pamiętnych wydarzeń minęło kilkaset lat, a mała osada przekształciła się w prężnie działające miasto, to jednak Reykjavik wciąż zdołał zachować swój kameralny charakter. Na tle innych światowych stolic, wyróżnia się tym, że zachwyca nie tylko pod względem architektonicznym, ale także, a może przede wszystkim przyrodniczym. Miasto, jak na stolicę, nie jest duże, gdyż mieszka tu zaledwie 120 000 ludzi, a jednak, oferuje mnóstwo atrakcji, jest pełne terenów zielonych, ścieżek rowerowych i spacerowych oraz publicznych basenów. Ze stolicy bez problemu zorganizujemy jednodniowe wycieczki w inne części kraju – lodowce, wulkany, wodospady, gorące źródła, jaskinie – wszystko to jest w zasięgu Reykjaviku.

Jedną z głównych atrakcji miasta jest geotermalna plaża w zatoce Nauthólsvík. To rozległy teren stworzony z myślą o rekreacji bez konieczności wyjazdu z miasta. Plażę otwarto w 2000 roku, a realizacja tego ambitnego projektu polegała na usypaniu plaży ze złocistym piaskiem oraz utworzeniu laguny, w której zimna woda morska miesza się z gorącymi wodami geotermalnymi. W rezultacie stworzono krajobraz, który bardziej pasuje do krajów śródziemnomorskich, niż zimnej Islandii. Średnia temperatura wody morskiej zimą to około 5°C, a latem około 13°C. Wewnątrz laguny woda jest cieplejsza, latem dochodząc nawet do 19°C. Niskie temperatury wody nie zniechęcają ponieważ po orzeźwiającej kąpieli w morzu możemy wskoczyć do jednej z kadzi z gorącą wodą termalną (ze średnią temperaturą 38°C), pod gorący prysznic lub wybrać się do sauny. Na terenie obiektu znajdziemy też przebieralnie i miejsca, gdzie możemy wypić rozgrzewający napój. Kilka wypadów na plażę w Nauthólsvík z pewnością zahartuje nas na długie miesiące!

Miłośnicy kąpieli nie mogą również pominąć doliny Laugardalur czyli inaczej „doliny gorącego źródła”, która jest głównym centrum rekreacji w Reykjaviku. Znajdziemy tu schronisko młodzieżowe, pole namiotowe oraz największy basen termalny w stolicy, w którym pływać można cały rok. Ponoć przejście w kostiumie kąpielowym po zmarzniętej ziemi, aby móc zanurzyć się w wodzie, którą natura podgrzała do idealnej temperatury, to niezapomniane przeżycie. Laugardalur to także wspaniały ogród botaniczny z arktycznymi roślinami oraz całoroczne zoo, gdzie podziwiać możemy zwierzęta typowe dla klimatu Islandii, takie jak renifery, foki, konie i oczywiście owce.

Błękitna Laguna – gorące baseny stworzone przez Matkę Naturę.
Błękitna Laguna – gorące baseny stworzone przez Matkę Naturę.

Jednak, aby zobaczyć jedną z największych atrakcji wodnych Islandii należy wybrać się do Błękitnej Laguny  (the Blue Lagoon) czyli ogromnego, geotermalnego, stworzonego przez naturę kąpieliska, położonego niecałe 50 km od Reykjaviku. Dojedziemy tam jednym z licznych autobusów, które ze stolicy kursują w tym kierunku codziennie po kilka razy. Woda w lagunie przez cały rok ma temperaturę 37-40°C, jest pełna wartościowych dla zdrowia i skóry składników mineralnych i ma przepiękny, błękitny kolor. Wokół laguny umiejscowione są pojemniki z naturalnym błotem krzemionkowym, które można nakładać do woli na całe ciało. Oprócz tych podstawowych atrakcji, zapewnionych przez naturę, Błękitna Laguna to też ekskluzywny kompleks spa, w którym możemy poddać się zabiegom pielęgnacyjnym oraz zakupić kosmetyki produkowane na bazie tutejszych składników. To, że jest to miejsce, które trzeba odwiedzić będąc na Islandii powinien świadczyć też fakt, że Błękitna Laguna znajduje się na liście 25 cudów świata National Geographic. Warto wiedzieć, że wstęp do Błękitnej Laguny nie jest darmowy. Jeśli chcemy jedynie ją obejrzeć, bez korzystania z jej dobrodziejstw, zapłacimy 10 Euro, natomiast jeśli mamy w planach kąpiele musimy wybrać jeden z dostępnych pakietów, ten podstawowy czyli wstęp na teren ośrodka i możliwość kąpieli w basenach kosztuje poza sezonem 35, a w sezonie 45 Euro od osoby, dzieci od 2-13 roku życia mają wstęp darmowy. Pakiety rozszerzone, w których zapewnione mamy ręczniki, kapcie, napoje i zabiegi na twarz i ciało wahają się od 50 do 165 Euro za osobę. Jeśli zależy nam na jak najniższych kosztach naszej podróży może warto zapłacić te podstawowe 10 Euro za wstęp i jedynie pocieszyć się widokiem tego cudu świata, a na gorącą kąpiel wybrać się do jednego z licznych geotermalnych źródeł rozsianych po całej Islandii pomiędzy górami – doznania na pewno będą równie wspaniałe, a jednocześnie dużo bardziej kameralne.

Na Islandię powinni również wybrać się ci, którzy lubią wędrówki i wspinaczkę. Nad Reykjavikiem dumnie dominuje góra Esja, a zdobycie jej szczytu jest doskonałym pomysłem na jednodniową wycieczkę. Góra ma 914 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzą liczne szlaki, na których oznaczony jest ich stopień trudności, dzięki temu górę zdobyć mogą zarówno ci początkujący jak i zaawansowani wspinacze. Ci pierwsi mogą zakończyć swoją wędrówkę 200 metrów od szczytu, przy skale zwanej “Steinn”, ci drudzy mogą wspiąć się na samiutki szczyt góry, jednak pokonanie ostatnich 200 metrów wymaga pewnych umiejętności wspinaczkowych. Niezależnie, gdzie skończymy naszą wędrówkę, w nagrodę dostaniemy zapierające dech w piersiach widoki, a ci którzy dadzą radę wejść na sam szczyt, nie mogą zapomnieć o wpisaniu się do księgo pamiątkowej!

W pobliżu Reykjaviku znajduje się też Keilir czyli niewysoka, góra wulkaniczna, utworzona w epoce lodowcowej. Jest popularnym celem wspinaczkowym miejscowych i turystów ponieważ wejście na jej szczyt zajmuje jedynie około 2-3 godzin, a mimo to możemy podziwiać z niego niezapomniane widoki.

Wędkowanie to na Islandii bardzo popularne hobby.
Wędkowanie to na Islandii bardzo popularne hobby.


Reykjavik to również doskonały punkt wypadowy do obserwacji stworzeń morskich i prawdziwy raj dla wędkarzy. Z portu w Reykjaviku przez cały rok organizowane są wyprawy z przewodnikiem, podczas których możemy obserwować wieloryby i inne duże stworzenia morskie w ich naturalnym środowisku. Wody wokół Islandii są domem dla ponad 20 gatunków waleni, a najlepszą porą na ich obserwację są miesiące letnie. Islandia to także raj dla wędkarzy, jest tu mnóstwo miejsc gdzie złowić można okazy swego życia. Jednym z nich jest dolina Elliðaárdalur – rozległy teren rekreacyjny w pobliżu stolicy, który jest popularny wśród spacerowiczów, rowerzystów i wędkarzy właśnie, a to dzięki płynącej tu rzece, w której nietrudno jest złowić pstrąga czy łososia.
Islandia to kraina koloru i światła i mimo to, że zimowe noce są tu zimne, długie i ciemne, to właśnie o tej porze roku możemy na niebie zaobserwować zorzę polarną – to niezwykły taniec światła na niebie spowodowany burzami magnetycznymi na słońcu, a ci którzy ją widzieli często twierdzą, że na naszej planecie nie ma nic piękniejszego. W Reykjaviku organizowane są wycieczki do miejsc poza miastem, gdzie zjawisko zorzy polarnej jest najlepiej widoczne. To czy w ogóle ją zaobserwujemy najbardziej zależne jest od pogody, warto jest więc odwiedzić stronę http://www.gi.alaska.edu/AuroraForecast, na której znajdziemy prognozę zorzy polarnej.

Jeśli odwiedzisz Reykjavik podczas miesięcy letnich również będziesz świadkiem niesamowitego widowiska, jakim jest noc polarna czyli okresu kiedy słońce widoczne jest przez 24 godziny. Efektem jest wspaniały pokaz światła i koloru, który serwuje nam o zmierzchu Matka Natura. W mieście znajdziemy kilka idealnych punktów widokowych ponieważ stolica Islandii jest szczególnie dobrze położona do obserwacji tego zjawiska.

Zorza polarna – niezwykły taniec światła na niebie.
Zorza polarna – niezwykły taniec światła na niebie.

Reykjavik to miasto, które stawia na przyrodę i ekologię, ale jednocześnie jest to miejsce wizjonerskie, w którym znajdziemy interesujące konstrukcje architektoniczne. Jednym z takich projektów jest Imagine Peace Tower czyli wieża Wyobraź Sobie Pokój. Pomysłodawczynią tego dzieła sztuki była Yoko Ono – żona Johna Lennona, ma ono upamiętniać artystę i walkę małżonków o pokój na świecie. Imagine Peace Tower to wieża składająca się ze słupów światła, wychodzących ze studni, na której w 24 językach wypisano słowa IMAGINE PEACE. Nawiązują one do słynnej piosenki Johnna Lennona „Imagine”. Wieża rozbłysła po raz pierwszy 9 października 2007 roku, czyli w dzień kiedy przypadałyby 67 urodziny piosenkarza. Konstrukcja ma przypominać światu, że to co powinno łączyć wszystkich ludzi to pokój i miłość. Wieża rozświetla niebo każdego roku w okresie od 9 października (urodziny Lennona) do 8 grudnia (rocznica śmierci piosenkarza), a także w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku, w pierwszym tygodniu wiosny oraz w dzień urodzin Yoko Ono czyli 18 lutego. Warto dodać, że wieża w całości zasilana jest energią geotermalną, a doznania wizualne nigdy nie są takie same, ponieważ w zależności od warunków atmosferycznych, światło ma różną barwę i intensywność.

Wieża Imagine Peace ma upamiętniać Johna Lennona i wzywać do pokoju na świecie.
Wieża Imagine Peace ma upamiętniać Johna Lennona i wzywać do pokoju na świecie.

 

Fantastycznym miejscem jest również The Pearl czyli szklany budynek w kształcie kopuły o wysokości prawie 26 metrów. Odbywają się tu koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne, znajdziemy tu także świetną restaurację, kawiarnię, sklep z pamiątkami, całoroczny sklep z artykułami Bożonarodzeniowymi, a także sklep z wyrobami spożywczymi. W budynku znajduje się też platforma obserwacyjna, z której roztaczają się widoki na miasto i okolicę, a sama konstrukcja stoi na wzgórzu z bujną roślinnością, pośród której wiją się ścieżki rowerowe i spacerowe.

Najbardziej charakterystycznym budynkiem Reykjaviku, którego wieża jest widoczna z prawie każdego punktu w mieście to kościół Hallgrímskirkja. Kościół ma niespotykany kształt, a jego architekt, Guðjón Samuel, często w swych projektach inspirował się wyglądem zastygającej lawy. Na przeciwko kościoła znajdziemy posąg Leifura Eirikssona – pierwszego Europejczyka, który odkrył Amerykę, według niektórych źródeł miało to miejsce na 500 lat przed Krzysztofem Kolumbem.

Kościół w Reykjaviku to najbardziej charakterystyczny budynek miasta.
Kościół w Reykjaviku to najbardziej charakterystyczny budynek miasta.

Reykjavik to miasto tętniące życiem, nawet podczas długich zimowych wieczorów. Możemy wybrać się tu do jednego z licznych muzeów, w których poznamy historię miasta i kraju. Możemy wybrać się na zakupy i spróbować kuchni islandzkiej w jednej z wielu restauracji. Jeśli jednak chodzi o kuchnię narodową to trzeba być ostrożnym ponieważ niektóre z popularnych tu potraw mogą nie przypaść nam do gustu – marynowany barani łeb, suszone baranie jądra czy wędzone mięso rekina o mało przyjemnym zapachu – wszystko to możemy zjeść właśnie na Islandii. Reykjavik to też miasto sztuki – co roku odbywa się tu festiwal mody, jedzenia, festiwale muzyczne czy zimowy festiwal świateł. Wszystko to sprawia, że Reykjavik i jego okolice to miejsce, które oczaruje zarówno miłośników przyrody i przygód, jak i typowych mieszczuchów.

Kilka informacji praktycznych

Walutą na Islandii są korony islandzkie, przy czym 100 koron to 2,80zł (stan z 20 lutego 2015). Islandia jest krajem dość drogim, przykładowo za bochenek chleba zapłacimy średnio około 270 koron czyli ponad 7zł, posiłek w niedrogiej restauracji to około 1800 koron czyli jakieś 50zł. Jednak jeśli dobrze zaplanujemy naszą podróż, możemy znacznie obniżyć jej koszty. Na przykład zamiast spać w hotelach, możemy wybrać dobrej jakości hostele, dostępne na całej wyspie – za łóżko zapłacimy tu około 150zł za noc, a rezerwacji możemy dokonać za pomocą strony http://www.hostel.is/. Islandia to też wymarzone miejsce dla miłośników biwakowania – jest tu mnóstwo pól namiotowych, na których czasami (szczególnie poza sezonem) można rozbijać się za darmo, znajdziemy tu także liczne, świetnie wyposażone kempingi, możemy je obejrzeć tutaj. Jeśli zastanawiamy się, w jaki sposób poruszać się po wyspie to możemy zdecydować się na linie autobusowe, połączenia możemy sprawdzić tutaj. Fani podróżowania pociągiem będą rozczarowani – na Islandii nie ma linii kolejowej! Niektórzy decydują się na rower, ale należy pamiętać, że Islandia to teren dość górzysty, a pogoda bywa tu zmienna. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie samochodu – nie będziemy uzależnieni od rozkładów jazdy autobusów i dojedziemy do miejsc trudniej dostępnych. Firmy, które oferują wynajem samochodów znajdziemy tutaj, Ceny samochodów są bardzo różne, w zależności od typu auta i terminu jego wynajęcia.

Zwiedzając Reykjavik warto zdecydować się na zakup Reykjavik City Card – karty, która jest najtańszym sposobem na zwiedzenie miasta. Jej posiadacze mają darmowy wstęp do większości muzeów i galerii, wszystkich basenów w mieście, możliwość nielimitowanego korzystania z miejskich autobusów oraz liczne zniżki w restauracjach, sklepach czy na zorganizowane wycieczki. Koszt takiej karty w 2015 roku to 3300 koron na 24 godziny czyli niecałe 100zł (dzieci w wieku 6 – 18: 1200 koron), na 48 godzin to koszt 4400 koron (dzieci 2300 koron), a na 72 godziny 4900 koron (dzieci 3000 koron). Tu znajdziemy listę miejsc i atrakcji, na które będziemy mieli zniżkę z kartą: http://www.visitreykjavik.is/travel/reykjavik-city-card.

Na koniec, aby jeszcze bardziej zachęcić do wyprawy na Islandię, polecam krótki, pozytywny filmik: https://vimeo.com/12236680.

Autor tekstu: Anna Gąsior

 

Tekst powstał na podstawie informacji znalezionych na oficjalnych stronach poświęconych Islandii:

  • http://visitreykjavik.is/
  • http://www.iceland.is/
  • http://www.visiticeland.com/
  • http://www.inspiredbyiceland.com/