Turystyka religijna

Początki turystyki religijnej sięgają bardzo daleko. Wiele tysięcy lat przed naszą erą ludzie wybierali się na wycieczki do miejsc, które w tamtym okresie pełniły funkcję ważną dla ówczesnych religii. Jednak turystyka religijna nie dotyczy wyłącznie osób wierzących. Jest to dziedzina turystyki, która skupia się na poznaniu danej religii, jej historii, pięknych zabytków z nią związanych. Jest również dobrą okazją do poznania zwyczajów wierzących w daną religię osób. Oto pięć najczęściej odwiedzanych miejsc kultu pięciu najczęściej wyznawanych religii.

1. Ściana płaczu to najświętsze miejsce wyznawców judaizmu. Znajduje się w stolicy Izraela, Jerozolimie. W każdym sierpniu gromadzi Żydów pragnących uczcić rocznicę zburzenia ściany przez Rzymian, którzy często zostawiają w szczelinach muru karteczki z modlitwą.

Ściana płaczu, inaczej Mur Zachodni to pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej. Pierwsza Świątynia powstała za czasów panowania króla Salomona w X w. p.n.e, a została zniszczona przez wojska babilońskie.

W VI w. p.n.e. wzniesiono Drugą Świątynię, chociaż o wiele mniejszą od poprzedniej. Jednak kilka wieków później została ona rozebrana i wybudowana na nowo. Ostatecznie cała budowla została zniszczona 4 sierpnia 70 roku po nieudanym powstaniu Żydów, pozostawiając po sobie jedynie fragment muru oporowego chroniącego budowlę przed zawaleniem- mur zachodni.

Wybierając się na wycieczkę do Jerozolimy w celu zobaczenia Ściany Płaczu trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, jest to święte miejsce Żydów, więc należy zachować szacunek do ich wiary i kultury. Obecnie Mur Zachodni jest podzielony na 48 metrową przestrzeń do modlitwy dla mężczyzn i 12 metrową dla kobiet. Kobiety nie mogą modlić się na głos, czytać Tory czy śpiewać. Osobom łamiącym te przepisy może grozić nawet kara aresztu. Jednak mimo to warto wybrać się do Izraela i na własne oczy zobaczyć obrządki wiernych.

Przebywając w Izraelu obowiązkowo trzeba zwiedzić Jerozolimę. Miasto jest bardzo stare i ma ogromne znaczenie w trzech największych religiach: chrześcijańskiej, judaistycznej i muzułmańskiej. Warto zobaczyć atrakcje tego miasta, bo w swojej bujnej historii zgromadziło ich na prawdę wiele.

Ściana Płaczu
Ściana Płaczu

2. Medjugorie to miejscowość w Bośni i Hercegowinie. Miasto ma duże znaczenie w wierze chrześcijańskiej, gdyż właśnie tam miało dojść do licznych objawień Matki Boskiej, których do tej pory Kościół Katolicki oficjalnie nie potwierdził ani nie zaprzeczył. Stale nad tym pracuje komisja powołana przez Benedykta XVI.

Do pierwszego objawienia doszło w czerwcu 1981 roku. Tam Matka Boska ukazała się grupie sześciu dzieci na wzgórzu Podbrdo. Następnego dnia wróciło czworo dzieci z poprzedniego wieczoru i dwójka nowych. Tak uformowała sie grupa tzw. “widzących”. Dzisiaj troje z “widzących” twierdzi, że Maryja objawia im się codziennie, pozostałym raz na rok lub raz na miesiąc. Do tej pory miasto jest oblegane przez pielgrzymów z całego świata.

Będąc w Medjugorie warto odwiedzić piękny kościół św. Jakuba, który stanowi centrum życia sakralnego mieszkańców i pielgrzymów i oczywiście wzgórze Crnica, na którym doszło do objawienia. W okolicy znajdują się też malownicze wodospady Kravica i Wieża Tara, w której niegdyś przechowywano broń, proch i amunicję, dlatego ma aż trzy metry grubości.

Medjugorie
Medjugorie

3. Mekka – święte miasto muzułmanów w Arabii Saudyjskiej. Wyznawcy islamu twierdzą, że właśnie tam urodził się ich święty prorok- Mahomet. Tam rówież miały się objawić sury mekkańskie, czyli rozdziały Koranu. Miasto jest stale odwiedzane przez muzułmanów, gdyż stanowi piąty filar islamu, czyli obowiązek każdego muzułmana, aby chociaż raz w życiu wybrać się tam na pielgrzymkę.

W Mekce najbardziej znanym miejscem jest meczet Al-Masdżid al-Haram, który jest w stanie pomieścić aż 300 tysięcy muzułmanów jednocześnie. Podczas Zu al-hidżdża, czyli miesiąca pielgrzymki, meczet przeżywa prawdziwe oblężenie. Wtedy przybywa nawet 4 miliony wiernych.

Na terenie meczetu nietrudno przeoczyć sanktuarium Al-Kaba, które jest najważniejszym świętym miejscem islamu. Świątynia w kształcie kostki ma 15 metrów wysokości, 12 metrów długości i 10 metrów szerokości. W narożniku Al-Kaba wbudowany jest święty kamień Hadżar. Jest zbudowany z trzech kawałków meteorytu i błyszczy czarno- czerwonym odcieniem. Legenda głosi, że kamień najpierw był biały, a swoją barwę miał zmienić przez wchłanianie grzechów przybywających pielgrzymów.

Planując podróż do Mekki trzeba pamiętać o kilku zasadach. Ta najważniejsza- musisz być muzułmaninem. Innowiercy nie mają wstępu do świętego miasta. Do Mekki bardzo trudno się dostać, gdyż na drogach prowadzących do miasta jest wiele punktów kontrolnych dbających o to, aby tylko wierzący mogli się tu dostać. Ze względu na ogromne zatłoczenie miasta trzeba bardzo na siebie uważać, gdyż często dochodzi tu do tratowania kończącego się zgonem. Arabia Saudyjska to kraj bardzo restrykcyjny, więc kobiety obowiązkowo muszą nosić nikab, czyli tradycyjny islamski strój zakrywający całe ciało, z wyjątkiem oczu.

Mekka
Mekka

4. Kolejnym punktem na pielgrzymkowej mapie świata jest Sarnath- niewielka miejscowość w północnych Indiach. Wyznawcy buddyzmu wioskę uważają za świętą. To właśnie tam Budda po uzyskaniu oświecenia miał wygłosić swoje pierwsze kazanie.

Nazwa wsi to skrót od Saranganath, czyli “Władca Jeleni”. Legenda głosi, że pewien człowiek pod postacią jelenia postanowił oddać życie za łanię, którą król chciał uśmiercić. Wydarzenie na tyle wzruszyło króla, że ten postanowił utworzyć Park Jeleni. W tym parku Budda wygłosił znane kazanie Dharmaczakraprawartana (Wprawienie w Ruch Koła Dharmy).

W Sarnath można zobaczyć trzy stupy, czyli buddyjskie sakralne budowle. Stupa Dhamekh stoi w miejscu, w którym Budda wygłosił kazanie. Ściany są pokryte wzorami roślin, ptaków i ludzi. Pozostałe to Stupa Chaukhandi i Dharmaradżika. W Chaukhandi Budda spotkał swoich pierwszych uczniów i wyznawców. Ma ona kształt ośmiokąta foremnego.

W wiosce można też zwiedzić miejsce, gdzie Budda przebywał po wygłoszeniu kazania- ruiny świątyni Mulagadhakuti i pozostałość niegdyś 20- metrowej Kolumny Aśoki.

Sarnath
Sarnath

5. Ganges jest świętą rzeką wyznawców hinduizmu. Hinduiści wierzą, że rzeka jest uosobieniem bogini Gangi, która zstąpiła z nieba. Śiwa, indyjski bóg, aby złagodzić jej upadek pozwolił wylądować bogini na jego włosach. Tym samym Ganga rozdzieliła się na 7 rzek (Ganges i dopływy) i ma moc oczyszczania.

Chcąc zobaczyć (lub wziąć udział) w rytuale hinduistów warto wybrać się do Waranasi, miasta położonego nad Gangesem, oddalonego o 13 km od wcześniej wspomnianego Sarnath. Jest znane z licznych Ghat, czyli kamiennych schodków prowadzących do rzeki. Na ghatach często można spotkać kondukty pogrzebowe, które właśnie w tym miejscu palą zwłoki zmarłego oraz kąpiących się lub medytujących wyznawców. W mieście znajduje się też świątynia Śiwy, jednak jest ona niedostępna dla turystów.

Przebywając w Waranasi należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy uważać na złodziei i naciągaczy. Do świętej rzeki też nie należy wchodzić, kąpać się w niej, ani tym bardziej pić z niej wody, co nadal hinduiści praktykują. Dziennie w Waranasi kąpie się około 60 tysięcy osób, a spopielanych jest 400 zmarłych. W Gangesie pływają śmieci, ścieki, zwłoki. Stan rzeki jest tragiczny, więc kąpiel w niej może okazać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Brzeg Gangesu w Waranasi
Brzeg Gangesu w Waranasi

 

Autor tekstu: Katarzyna Sobańska