Florencja – perła Toskanii

Największe i najważniejsze miasto Toskanii to oczywiście Florencja. Nazywana również jedną z pereł Włoch, leżąca nad rzeką Arno, co roku przyciąga rzesze turystów. Miasto słynie z licznych zabytków. Na każdym kroku możemy się natknąć na ślady dawnej kultury i poczuć tę niesamowitą atmosferę, tak charakterystyczną dla włoskich miejscowości.


Za początek historii Florencji uważa się tradycyjnie rok 59 n.e. Wtedy to, prawdopodobnie, na miejscu starej etruskiej osady, rzymscy legioniści postawili twierdzę, która została nazwana Florentia – miasto kwiatów. Dopiero z upływem czasu miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków życia ekonomicznego, kulturalnego i politycznego. Od 1115 roku Florencja uzyskała status niezależnego miasta, natomiast w 1183 roku ogłosiła się komuną miejską. Na wielką skalę rozwijało się jedwabnictwo i sukiennictwo, powstawały również pierwsze banki. Od XV do XVIII wieku Florencja znalazła się pod rządami rodziny Medici. To dzięki nim stała się potęga gospodarczą i kulturalną. Sprowadzani przez Medyceuszy artyści – m.in. Donatello, Masaccio, Paolo Uccello – nadali miastu do dziś podziwiany charakter i przepych. Historia Florencji jest nierozerwalnie związana z historią całego narodu. Nie każdy wie, że miasto w latach 1865-1870 było stolicą zjednoczonych Włoch.

Centrum religijne Florencji stanowią Piazza del Duomo i Piazza san Giovanni. Są to chyba dwa najbardziej znane place w mieście. Znajdziemy tu Katedrę Santa Maria del Fiore (Matki Boskiej Kwietnej) wraz z wieżą Giotto oraz najstarszą budowlę sakralną miasta – Baptysterium Jana Chrzciciela. Budowę katedry rozpoczął Arnolfo di Cambio w 1296 roku i trwała ona aż do 1436 roku, kiedy ukończono prace przy konstrukcji kopuły autorstwa Brunelleschiego. Nadaje ona wnętrzu katedry podniosły charakter, a jej smukły charakter został osiągnięty dzięki gotyckim sklepieniom łukowym. Bazylika góruje nad całym placem, a jej kopuła stała się swoistym symbolem miasta (chyba nie ma nikogo, kto był we Florencji i nie ma z nią zdjęcia J). Naprzeciwko katedry znajduje się baptysterium, które pochodzi z XI wieku. Z trzech stron zobaczymy wspaniałe brązowe drzwi. Drzwi południowe są dziełem Andrea Pisano i przedstawiają sceny z życia św. Jana Chrzciciela, patrona Florencji. Drzwi północne i wschodnie wykonał Lorenzo Ghiberti. Północne przedstawiają sceny z Nowego Testamentu, natomiast wschodnie, zwane „Drzwiami do Raju” – sceny ze Starego Testamentu.

Katedra Matki Boskiej Kwietnej we Florencji
Katedra Matki Boskiej Kwietnej we Florencji
Baptysterium Jana Chrzciciela we Florencji
Baptysterium Jana Chrzciciela we Florencji


Na naszą uwagę zasługuje Galeria Uffizi. Znajduje się przy Piazza della Signoria i jest jednym z najsłynniejszych muzeów w Europie. Budynek można uznać także za wczesny przykład zabudowy wielkomiejskiej, autorem projektu był Vasari. Na I piętrze znajduje się Gabinet Rysunków i Sztychów. Właściwa galeria mieści się na II piętrze. Jest oną jedną z najznakomitszych na świecie ze względu swoją wielkość i jakość. Nie tylko historyk sztuki powinien poświęcić jej choć trochę uwagi. Zobaczymy tu m.in.: słynne portrety Battisty Sforzy Federica da Montefeltro, które namalował Pierro della Francesca, Narodziny Wenus, Wiosnę Botticellego, Chrzest Chrystusa Leondarda Da Vinci, Madonnę ze szczygłem Rafaela, Bachusa Caravaggio, Pokłon trzech króli Albrechta Dürera i wiele, wiele innych. Warto zarezerwować więcej czasu na jej zwiedzanie. Należy pamiętać, że muzeum jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Florencji, więc bilet w szczycie sezonu lepiej kupić dzień wcześniej lub przez internet. Dzieła malarskie i rzeźby eksponowane są również w mniejszym, ale również bardzo znanym muzeum noszącym nazwę Galeria Akademii. Jest ona jednocześnie Akademią Sztuk Pięknych. Słynie z wystawianego tu oryginału Dawida i innych prac Michała Anioła, a także Perugina, Botticellego i innych.

Galeria Uffizi we Florencji
Galeria Uffizi we Florencji

Florencja słynie ze swoich licznych mostów, które się wznoszą nad Arno. Pierwszy, który był zbudowany, nazywano Ponte Vecchio (Stary Most). Łączy brzegi rzeki w najwęższym miejscu. Już w okresie starożytnego Rzymu w tym miejscu wznosił się most, jednak był kilkakrotnie burzony. Forma, którą podziwiamy do dziś, jest autorstwa Neriego di Fioravante z 1345 roku. W XV wieku na moście pojawiły się sklepy rzeźnicze, jednak już z końcem XVI zastąpiły je sklepiki złotników i jubilerów (zgodnie z życzeniem Medyceuszy), tak jest do dziś. Stąd inna nazwa: Most Złotników.

Ponte Vecchio we Florencji
Ponte Vecchio we Florencji

Podczas zwiedzania nie należy zapomnieć o Palazzo Vecchio (dosł. Stary Pałac), który znajduje się przy Piazza della Signoria. Arnolfo di Cambio zajął się projektowaniem pałacu. Masywna budowla na planie czworokąta z genialnie zaprojektowana wieżą, która wygląda jak flaga na wietrze, oddaje w pełni aspiracje miasta i jego mieszkańców – pałac miał być budowlą obronną i jednocześnie symbolem zwycięstwa nad wrogiem. Po jego prawej stronie znajdziemy niesymetrycznie umiejscowione wejście, które prowadzi nas na XV-wieczny dziedziniec ozdobiony manierystycznymi malowidłami. Nad wnętrzem pałacu pracowali m.in. Michał Anioł i Leonardo.

Palazzo Vecchio we Florencji
Palazzo Vecchio we Florencji

Innym projektem, nad którym prawdopodobnie również pracował wspomniany wyżej Arnolfo, jest franciszkański kościół Santa Croce (św. Krzyża). Budowę rozpoczęto już w 1294 roku. Bazylika powstała na planie krzyża egipskiego, ma nawę główną i dwie boczne. Pochowano w niej wielu znakomitych ludzi, często uważa się go za Panteon narodowy. Leżą u m.in. szczątki Michała Anioła, zobaczymy też nagrobek Machiavelliego czy Galileusza. Natomiast nagrobki Lorenza II di Piero de’ Medici (księcia Urbino) wraz z rzeźbami Poranka i Zmierzchu oraz Giuliana di Piero de’ Medici z rzeźbami Dnia i Nocy znajdują się w słynnej kaplicy Medyceuszy. Zostały wykonane przez Michała Anioła. Kaplica pełni formę mauzoleum i mieści się przy kościele San Lorenzo. Jej budowę zaczął Michał Anioł, a ukończył Giorgio Vasari.

Santa Croce we Florencji
Santa Croce we Florencji

Turystom spodobać może się również Santissima Annunziata – Kościół Zwiastowania NMP. W kościele znajduje się rzeźba św. Rocha autorstwa Wita Stwosza, a także fresk Zwiastowanie, z którym wiąże się pewna legenda. Malujący go mnich zasnął, a malowanie fresku zostało skończone przez anioła.

Ciekawym miejscem jest również Mercato Centrale, gdzie sprzedawane są różne podstawowe składniki kuchni toskańskiej, warzywa, ryby i inne. Budynek zaprojektował Giovanni Mengoni. Mieści się on przy placu Piazza del Mercato Centrale, gdzie również odnajdziemy wiele restauracji i knajpek, w których możemy zatrzymać się nie tylko na dobrą pizzę. J

Florencji warto przyjrzeć się również z jednego z najlepszych punktów widokowych po drugiej stronie Arno. Trud niedługiej wspinaczki wynagrodzi nam widok zapierający dech w piersiach. Wspaniałe budowle na czele z piękną kopułą wspomnianej już katedry tworzą bardzo malowniczy obraz, który idealnie współegzystuje z otaczającą naturą. Dla tego widoku w XIX wieku zbudowano wielki plac zwany Piazzale Michelangelo (Plac Michała Anioła), na który zmierzają teraz rzesz turystów.

Oczywiście można po prostu przechadzać się uliczkami lub pójść na spacer wzdłuż rzeki i chłonąć niezwykłą atmosferę, która jest nieodłącznym elementem tego miasta. Chyba żaden miłośnik Włoch (i nie tylko!) nie będzie żałował podróży do Florencji.

Jak dotrzeć?

Do Florencji najłatwiej dostać się samolotem. Port lotniczy Florencja-Peretola położony jest 4 km od Florencji. Niestety, niskokosztowe linie lotnicze (m.in. Ryainar) obsługiwane są głównie przez port lotniczy w Bolonii, położonej obok Florencji. Nie jest to jednak żaden problem, ponieważ dzięki temu możemy również zwiedzić urokliwą Bolonię, z której bardzo łatwo dostaniemy się do Florencji pociągiem (około 40min).

Autor: Marta Niewieczerzał