Jak znaleźć dobry nocleg w Krakowie?

Jak znaleźć dobry nocleg w Krakowie?

Zaczyna się sezon urlopowy, który może być okazją do kilkudniowego wyjazdu i rodzinnego zwiedzania.  Kraków to jedno z tych miast w Polsce, w których nie można narzekać na brak miejsc godnych zobaczenia. Osoby spoza miasta przed wyjazdem powinny zadbać o znalezienie odpowiedniego noclegu. Oferta noclegowa w Krakowie jest dość bogata. Co warto wziąć pod uwagę planując nocleg w innym mieście?

Rodzaj obiektu i dostępność

Nocleg często się kojarzy z hotelem, ale nie jest to jedyne miejsce, w którym może przenocować. W ofercie są też takie obiekty jak np. apartament, dom gościnny, pensjonat, zajazd, kwatera prywatna czy domek letniskowy. Wiele tutaj zależy od preferencji podróżujących. Przed rezerwacją warto uważnie obejrzeć zdjęcia i zapoznać się z opisem oferty, a jeśli pojawiają się jakieś pytania – zadzwonić do recepcji i dopytać o szczegóły. Jeśli termin twojego wyjazdu jest już ustalony i nie może ulec zmianie, postaraj się jak najszybciej o rezerwację noclegu. Za jakiś czas może się okazać, że wymarzone miejsce pobytu będzie już niedostępne w danym terminie, a tobie pozostanie jedynie szukanie czegoś innego lub przełożenie wyjazdu.

Cena i lokalizacja

Te dwa czynniki często są ze sobą powiązane. Z reguły nocleg w miejscu zlokalizowanym w centrum lub blisko obiektów szczególnie atrakcyjnych dla turystów kosztuje więcej niż nocleg z lokalizacją na obrzeżach. Cena to ważne kryterium wyboru jeżeli strasz się dbać o budżet domowy, ale pamiętaj, by planując nocleg daleko od centrum w kosztach całkowitych uwzględnić dodatkowe wydatki jak np. bilet autobusowy czy opłata za przejazd taksówką.

noclegi kraków

Liczba osób i pokoi oraz wyposażenie

Wybierając nocleg musisz uwzględnić liczbę osób, które będą go potrzebowały. Jeżeli będziecie nocować w wieloosobowym pokoju całą rodziną, koszty pobytu mogą okazać się mniejsze niż przy zamówieniu kilku pojedynczych pokoi. To m.in. dlatego grupowe, zorganizowane wycieczki przy dużej liczbie osób wychodzą taniej niż wyjazdy w pojedynkę. Jeżeli miejsce w twoim bagażniku jest nieco ograniczone i nie chcesz brać ze sobą ciężkiego plecaka, przed rezerwacją noclegu zdobądź jak najwięcej informacji na temat wyposażenia pomieszczeń, które będą ci udostępnione. Zdarza się, że w pokoju znajdziesz szlafrok, buty na zmianę czy ręczniki. Dzięki tego typu wyposażeniu zaoszczędzisz miejsce w plecaku, by potem bez problemów spakować zakupione pamiątki.

Forma płatności i zaliczka

Przed wyjazdem warto sprawdzić jakie rodzaje płatności wybrany przez ciebie obiekt honoruje – czy będzie to jedynie gotówka, czy również przelew bankowy i płatność przy pomocy karty. Niektóre miejsca noclegowe wymagają wpłacenia zaliczki, która ma stanowić zabezpieczenie w przypadku rezygnacji z pobytu.

Opinie użytkowników i czas trwania doby noclegowej

W dobie Internetu przed wyborem miejsca do nocowania warto poczytać opinię osób, które już tam były. Na portalach służących do rezerwacji miejsc można znaleźć komentarze użytkowników i ich oceny wyrażone w punktach w podziale na takie kategorie jak np. personel, czystość, cena, komfort albo dostępność. W zależności od miejsca czas trwania doby noclegowej może być różny, dlatego przed wybraniem noclegu warto postarać się o uzyskanie informacji na ten temat. Jest to ważne zwłaszcza wtedy kiedy podróżujesz pociągiem lub autobusem i zabierasz ze sobą dość ciężki bagaż. Po zakończeniu się doby noclegowej powinieneś opuścić nocleg, więc jeżeli ta pora przypada na blady świt, a ty planujesz powrót dopiero wieczorem to przez cały dzień będziesz musiał chodzić z bagażami.

Wyżywienie, dodatkowe usługi i inne 

Cena noclegu może obejmować wyżywienie, ale nie jest to regułą, więc przed rezerwacją warto sprawdzić czy i jaki zakres posiłków został wliczony w koszty. Jeżeli twój hotel nie gwarantuje wyżywienia w cenie noclegu, będziesz musiał zadbać o to we własnym zakresie. Sprawdź czy w miejscu, gdzie chcesz nocować są sklepy i restauracje, w których można zamówić ciepły posiłek. Obecnie wyżywienie nie jest jednym dodatkiem, jaki może być wliczony w cenę noclegu. Wiele miejsc noclegowych oferuje także inne udogodnienia – m.in. parking, place zabaw, sieć WiFi, SPA, zabiegi pielęgnacyjne, masaże, baseny czy pokoje wyposażone w klimatyzację lub łóżeczka dziecięce i krzesła służące do karmienia. Jeżeli zabierasz ze sobą osoby niepełnosprawne, przed wyborem noclegu sprawdź czy będzie on dostosowany do ich potrzeb. Jeżeli jesteś posiadaczem psa lub kota i nie masz z kim zostawić swoich zwierząt lub po prostu nie wyobrażasz sobie wypoczynku bez nich, poszukaj takich obiektów noclegowych, gdzie ich obecność nie będzie problemem. Jeżeli na wakacje do Krakowa zabierasz ze sobą obcokrajowców, postaraj się dla nich o komfort w kontakcie z obsługą miejsca noclegowego i wybierz takie, w którym używa się języków obcych. Najpopularniejszymi językami są oczywiście angielski i niemiecki, ale nie zawsze jest to standardem.