Jazda na nartach to przyjemność, ale musisz zadbać też o wygodę!

Okres zimowych szaleństw zbliża się wielkimi krokami! Już niedługo stoki narciarskie zapełnią się po same brzegi przez miłośników zimowych sportów ekstremalnych, jak również sympatyków jazdy rekreacyjnej. Aby jednak móc w pełni cieszyć się i czerpać przyjemność z jazdy na nartach, należy w pierwszej kolejności skompletować odpowiedni sprzęt i odzież, która sprawi, że jazda będzie nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna!

Jak dobrać idealne buty narciarskie?

Nie da się ukryć, że buty narciarskie są jednymi z najważniejszych elementów sprzętu każdego miłośnika narciarstwa. To właśnie buty narciarskie pełnią funkcję łącznika pomiędzy naszymi nogami a nartami. Zatem jak dobrać buty narciarskie, by były one idealnie dopasowane do naszej nogi, ale także nart? Musisz pamiętać, aby pierwszej kolejności dokonać pomiaru swojej stopy celem wyboru odpowiedniego rozmiaru. Pomogą Ci w tym specjalne miarki, które pokazują wysklepienie Twojej stopy, dzięki czemu możesz dobrać do swoich butów idealną wkładkę.

W przypadku zakupu butów do jazdy rekreacyjnej możesz z powodzeniem dodać około 1 cm dodatkowej długości do długości zmierzonej stopy. Natomiast, w przypadku jazdy stricte sportowej nie zaleca się dodawania centymetrów, z uwagi na bardziej precyzyjny przekaz siły na narty.

Zwróć uwagę na szczegóły!

Musisz wiedzieć, że rozmiar butów narciarskich nie jest jedynym czynnikiem determinującym ich wybór. Niezwykle ważnym punktem jest także dobór odpowiedniego flexu, a więc twardości skorupy buta. Co oczywiste, najwygodniejsze podczas jazdy będą buty miękkie. Niemniej, to właśnie buty twarde dają znacznie większą kontrolę nad sterowaniem nartami, dlatego zazwyczaj polecane są one zaawansowanym narciarzom. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą na nartach, śmiało możesz zdecydować się na buty o miękkiej skorupie.

Mierząc buty narciarskie, pamiętaj o wcześniejszym włożeniu do nich wybranej wkładki, a także założeniu skarpety narciarskiej. Buty powinny być mierzone minimum kilkanaście minut, tak, aby móc w pełni sprawdzić, czy są one dla nas odpowiednie. Dodatkowym plusem będzie możliwość zmierzenia butów na specjalnej platformie z wiązaniami narciarskimi, która wymusza u nas przyjęcie odpowiedniej pozycji, podobnej do tej, którą przybieramy w trakcie jazdy na nartach. Istotnym aspektem będzie także dokładne zapięcie klamer oraz delikatne ugięcie kolan, w taki sposób, aby znajdowały się w pionowej linii z palcami stóp. Ponadto pamiętaj, aby golenie oparte były o języki butów. Zwróć także uwagę, by palce u stóp zbyt mocno nie naciskały na przód wkładki – przy dłuższej jeździe może to powodować ból.

Z uwagi na fakt, iż cholewka buta skonstruowana jest pod kątem tak, aby wypychała ona nogę do przodu, możesz odnieść wrażenie, iż but od razu po założeniu, może wydawać się nieco za mały. Jest to jednak zupełnie normalne – wrażenie to ustaje po zapięciu wszystkich klamer, zaczynając od najniższej i kończąc na rzepie.

 


Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.