Pomimo śnieżnej pory roku, mrozu i pokrywy śnieżnej, ogromna część z nas nie rezygnuje z górskich wycieczek. Jedną z najbardziej popularnych tras, która staje się obiektem zainteresowania miłośników gór, są Śnieżne Kotły. Co warto wiedzieć o tej zimowej, górskiej trasie?
Śnieżne Kotły- najważniejsze informacje o szczycie
Śnieżne Kotły są szczytem górskim położonym w zachodnio- południowej Polsce, w paśmie gór karkonoskich. Znany szczyt położony jest pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Śnieżne Kotły to dwa cyrki lodowcowe – Mały Śnieżny Kocioł oraz Wielki Śnieżny Kocioł. Ich maksymalne wzniesienie wynosi 1483 metry, a minimalne 702 metry.
Szlak ze Szklarskiej Poręby prowadzący do Śnieżnych Kotłów
Karkonoski Park Narodowy jest niezwykle przyjazny dla turystów, którzy pragną wybrać się w góry zimą. Bardzo wiele tras posiada zimowe przebiegi szlaków, co znacznie ułatwia całą wyprawę, jak również podnosi poziom bezpieczeństwa zimowych wypraw.
Jak wygląda szlak na Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby? By móc znaleźć się na szczycie Śnieżnych Kotłów, musimy pokonać trasę o długości prawie 22 km. Szacuje się, że droga w jedną stronę w śnieżnych warunkach zajmie nam sześć- siedem godzin.
Cały szlak rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie, przy ulicy Kilińskiego. Tam szlakiem górskim w kolorze żółtym, tzw. Starą Drogą wspinamy się do Schroniska pod Łabskim Szczytem. Następnym punktem jest Mokre Rozdroże. Później wchodzimy na szlak czerwony, który prowadzi do kolejnego, ważnego punktu nazywanego Česká Budka. Dalej wędrówka prowadzi do Równi nad Śnieżnymi Kotłami. To etap, który jest już jednym z ostatnich punktów na mapie zdobycia szczytu. Przed nami jedynie Mały Śnieżny Kocioł oraz upragnione Śnieżne Kotły.
Szczegółowe informacje zimowego szlaku na Śnieżne Kotły
Pierwszy etap wyprawy, który wiedzie żółtym szlakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem, jest niezwykle przyjemny. To swojego rodzaju rozgrzewka przed zdobyciem szczytu. Możemy upajać się pięknym widokiem ośnieżonego lasu. Co chwilę będziemy mogli napotkać także drewniane, urocze mostki. Stara Droga jest momentami śliska, stroma i wymagająca. Mijamy Szrenicki Potok, możemy dojrzeć Szrenicę, odpocząć przy Kukułczych Skałach. Mijając Schronisko pod Łabskim Szczytem, zimą przemieszczamy się szlakiem wyznaczonym drewnianymi tyczkami. Po Mokrych Rozdrożach trasa na Śnieżne Kotły prowadzi przez stronę czeską. To dosyć trudny odcinek. Česká Budka pozwala na odpoczynek. Później czeka nas szlak czerwony, prosty i mało wymagający. Równia nad Śnieżnym Kotłami to miejsce, które dzieli nas już tylko 300 metrów od szczytu. Po niewielkim podejściu możemy cieszyć się założonym celem – przed nami upragniony szczyt Śnieżne Kotły.
Odpowiednie przygotowanie
By móc zdobyć Śnieżne Kotły zimą, nie można zapomnieć o właściwym przygotowaniu. Przede wszystkim należy wyposażyć się w wodoodporną, szczelną kurtkę i inne elementy odzieży, raki, ochraniacze przeciwśnieżne, gogle, rękawice, jak również prowiant i ciepłe napoje.
Zimowe wyprawy w górach pozwalają na zdobycie pięknych wspomnień. Czy warto zdecydować się na taką wycieczkę? Znając szlak oraz dbając o odpowiednie wyposażenie, będziemy mogli cieszyć się niezapomnianymi widokami, podziwiając wyjątkowy, zimowy anturaż gór.
Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.