Moskwa

Moskwa – stolica i jedno z największych miast Federacji Rosyjskiej. Historyczna zabudowa współgra tu z nowoczesną architekturą. Miasto na styku Europy i Azji. Serce Rosji. Jedno z największych aglomeracji miejskich w Europie. Ośrodek polityczny i gospodarczy kraju. Moskwę zamieszkuje około 16 milionów obywateli. Także jedno z najdroższych miast świata. Przez miasto przepływa rzeka Moskwa i to właśnie od niej pochodzi nazwa miasta. Lata są tu upalne a zimy śnieżne i mroźne.

Fotolia_47103478_XS-moskwa
Moskwa nocą

Historia – osadnictwo istniało już tu w 862 roku, kiedy to miejsce to stało się częścią Rusi. W tym okresie wybudowano też drewnianą basztę, która stała się zalążkiem kremlu moskiewskiego. W XIII wieku miasto zostaje zdobyte i zniszczone przez Mongołów. W 1263 roku, na rozkaz Aleksandra Newskiego powstaje Księstwo Moskiewskie. Dogodne położenie geograficzne przyczynia się do szybkiego rozwoju miasta. Z czasem miejsce to, staje się stolicą Wielkiego Księstwa. W 1382 roku miasto zostaje podbite przez Tatarów. W XV wieku, pod upadku Biznacjum Moskwa szybko się rozwija. Powstają nowe cerkwie, rośnie bilans handlowy. Miasto staje się stolicą Cesarstwa Rosyjskiego. Moskwa zostaje ponownie zdobyta. Tym razem podczas trwania wojny polsko-rosyjskiej (1609-1618). W 1712 roku Moskwa przestaje być formalnie stolicą. Traci znaczenie na rzecz Petersburga. W 1755 roku powstaje tutaj pierwszy uniwersytet. W 1812 roku miasto zdobywa Napoleon wraz ze swoją armią. Rosjanie palą swoje miasto, żeby wojska napoleońskie nie miały gdzie się zatrzymać. W wyniku niesprzyjającej pogody, spaleniu znacznej części zabudowań miejskich, po 35 dniach Napoleon wycofuje się Moskwy. Miasto znowu zostaje odbudowane. Drewnianą zabudowę zastopiono ceglaną. Od 1918 roku zaczyna tutaj urzędować rząd bolszewicki. Po II wojnie światowej miasto nadal się rozwija. Po upadku ZSRR, Moskwa staje się stolicą Federacji Rosyjskiej.

Największe atrakcje turystyczne:

Kreml moskiewski – warowny gród, położony na wzgórzu. Leży nad rzeką Moskwą. Znajdują się tu liczne zabudowania królewskie, cerkwie, oraz budynki użyteczności publicznej. Obecnie to muzeum na świeżym powietrzu. Kompleks został udostępniony dla zwiedzających w 1955 roku. Wpisany na listę UNESCO. To tutaj można zobaczyć największy dzwon i armatę na świecie.

Plac Czerwony – słynny plac, znajdujący się w centrum miasta. Niedaleko stąd do Kremla, gdzie urzęduje prezydent Rosji. Plac liczy 330 metrów długości. Odbywają się tutaj defilady wojskowe, wcześniej koronowano tu carów. Znajduje się tu mauzoleum Lenina z zabalsamowanym ciałem samego wodza bolszewickiego.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego – obiekt sakralny, który znajduje się na Placu Czerwonym. Powstał w latach 1555-1560. Budowę cerkwi zlecił car Iwan IV Groźny. Miała upamiętniać zwycięstwo nad Tatarami. Można tutaj podziwiać kolekcję dzwonów i broni.

GUM – duże centrum handlowe, które powstało w 1893 roku. Budynek to przykład staroruskiej architektury i zastosowania szkła i żelaza w budownictwie. Mieści się tu około 1000 sklepów.

Cmentarz Nowodziewiczy – tutaj zostali pochowani zasłużeni dla ojczyzny Rosjanie. Cmentarz powstał w 1542 roku. Znaduje się tu 27 000 grobów.

Sobór Chrystusa Zbawiciela – jedna z największych świątyń prawosławnych na świecie. Leży nad rzeką Moskwą. Budowla to istne wotum dziękczynne za uratowanie Rosji przed agresją napoleońską. Może się tu równocześnie modlić 1000 wiernych.

Galeria Trietiakowska – posiada jedną z największych kolekcji sztuki rosyjskiej, w tym malarstwa. Muzeum powstało w 1856 roku.

Teatr Bolszoj – jeden z najbardziej znanych teatrów w Moskwie. Położony niedaleko Kremla. Wystawiane są w nim sztuki teatralne i baletowe. Powstał w 1776 roku.

Informacje praktyczne:

  • Moskwa to jedno z najdroższych miast na świecie, warto więc szukać promocji biletów lotniczych i kolejowych.
  • Potrzebna wiza na wjazd do Federacji Rosyjskiej.

Autor tekstu: Sylwia Krakówka