Kazachstan jest byłą republiką radziecką. Państwo powstało w 1991 roku. W znacznej części położone jest w Azji Środkowej. Ma dostęp do Morza Kaspijskiego – największego jeziora na świecie. Kazachstan graniczy z Rosją, Uzbekistanem, Turkmenistanem, Kirgistanem i Chinami. Co ciekawe, to tutaj wydobywa się największe ilości rud uranu na świecie. Główne gałęzie gospodarki to przemysł i rolnictwo. Występują duże różnice temperatur powietrza – lata są upalne, a zimy mroźne. Kraj ten nie jest masowo odwiedzany przez turystów. Religiami dominującymi są islam oraz prawosławie. Kazachstan liczy około 17 milionów mieszkańców.
Atrakcje turystyczne Kazachstanu:
Astana – stolica kraju, która położona jest na pustynnych stepach. Zamieszkuje ją około 700 tysięcy obywateli. W mieście dominuje nowoczesna zabudowa. Znajduje się tutaj Filharmonia Narodowa. Symbolem miasta jest wieża Bajterek, wybudowana w 2002 roku. Miasto w 2017 roku będzie gospodarzem wystawy Expo 2017.
Turkiestan – miasto w południowej części kraju. Miejscowość znana przede wszystkim z umieszczonego tu mauzoleum sufickiego świętego Chodży Ahmada Jasawiego. To właśnie on jest uznawany za twórcę religijnej poezji ludowej. Był także założycielem bractwa Yeseviye. Sam obiekt architektoniczny ufundował władca Timur. Mauzoleum powstawało w latach 1389-1399.
Saryarka – kraina geograficzna, która znajduje się na prestiżowej liście UNESCO. Teren stepowy z jeziorami. Miejsce położone w północnej części kraju. Rezerwat zajmuje obszar ponad 450 hektarów.
Jezioro Bałchasz – zbiornik wodny, który jest bezodpływowy. Wokół jeziora znajdują się pustynie i pułpustynie. Maksymalna głębokość to 26 metrów. Jezioro położone jest we wschodniej części kraju.
Jezioro Kajyngdy – górskie jezioro w południowo- wchodnim Kazachstanie. Powstało w 1910 roku na skutek trzęsienia ziemi. Spadające bloki skalne w wąwozie utworzyły naturalną tamę, która z czasem wypełniła się wodą. Rośnie tam głębinowy las. Czysta woda sprawia, że miejsce to jest popularne wśród wędkarzy a także płetwonurków.
Jezioro Aralskie – położone zarówno w Kazachstanie i Uzbekistanie. Bezodpływowy zbiornik wysycha na skutek działalności człowieka. Bezpośrednią przyczyną jest intensywne nawadnianie położonych niedaleko pól uprawnych. Kiedyś jedno z największych jezior świata. Obecnie jego zanikanie to największa katastrofa ekologiczna w dziejach ludzkości.
Kanion Czaryński – nazywany często kazańskim Kanionem Kolorado. Liczy 150 km długości. Leży niedaleko gór Tienszan.
Altyn-Emel – park narodowy, który powstał w 1996 roku. Chroni tereny kamieniste, półpustynne. Na jego terytorium znajduje się “śpiewająca wydma”.
Informacje praktyczne:
- Polski turysta chcący odwiedzić Kazachstan musi posiadać wizę. Można się o nią ubiegać w ambasadzie Kazachstanu w Warszawie.
- Nadal występuje obowiązek meldunkowy. W ciągu 5 dni od daty przyjazdu do tego kraju, należy się zgłosić do właściwego oddziału policji imigracyjnej.
- Kazachstan to kraj przyjazny dla turysty. Jak wszędzie, należy uważać na kieszonkowców i zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Autor tekstu: Sylwia Krakówka