Śladami poznańskich legend – poznaj atrakcje Poznania z innej strony

Chyba każdy zna słynne podania związane z Krakowem i Warszawą, takie jak legenda o smoku Wawelskim, żółtej ciżemce, Warsie i Sawie oraz Bazyliszku. Ciekawymi podaniami z zamierzchłych czasów może poszczycić się także Poznań. Opisują one wydarzenia dotyczące zarówno historii powstania Polski, jak i magiczne przypadki przypominające wydarzenia z książek fantasy. Poznaj kilka z nich i przekonaj się, że zwiedzanie największych atrakcji Poznania nie musi być nudne!

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego symbolem stolicy Wielkopolski są koziołki? Albo jak powstał Poznań i w jaki sposób fontanna Prozerpiny trafiła na Stary Rynek? Przedstawiciele sieci hoteli AccorHotels przygotowali dla Ciebie informacje o najciekawszych podaniach związanych z tym miastem.

Historia o założeniu Poznania

Z pewnością wiesz, że, zgodnie z legendą, historia Polski jest nierozerwalnie związana z trzema postaciami – Lechem, Czechem, i Rusem. Gdy bracia postanowili nie walczyć ze sobą o władzę na zamieszkiwanych ziemiach, rozeszli się w trzy różne strony, aby założyć własne państwa:

  • Polskę i jej pierwszą stolicę – Gniezno,
  • Czechy z główną osadą na Hradczanach,
  • Ruś z Kijowem.

Dalsza część tej historii pozwoli Ci odkryć, w jaki sposób powstał Poznań.

Przez długie lata Lech, Czech i Rus rządzili swoimi ziemiami. Tęsknili jednak za sobą, dlatego postanowili wrócić do miejsca, w którym się rozstali. Gdy Lech ujrzał Czecha i Rusa, wykrzyczał „Poznaję, poznaję!”. Na cześć tego wydarzenia, miejsce spotkania nazwano Poznaniem.

Gdzie dokładnie spotkali się bracia? Według niektórych podań miało to miejsce między dwoma rzekami – Wartą i Cybiną, czyli na dzisiejszym Ostrowie Tumskim. Jeszcze za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego na szczycie ratuszowej wieży była umieszczona podobizna Lecha, Czecha i Rusa. Dzisiaj w tym miejscu wisi blaszany orzeł. Rzeźba przedstawiająca głowy trzech braci schowane pod wspólnym kapeluszem ozdabia natomiast pionowy element dekoracyjny attyki poznańskiego ratusza widoczny od południowej strony.

Legenda o poznańskich koziołkach

Podanie o koziołkach zdobiących ratuszową wieżę jest związane z czasami, gdy w XVI wieku rozbudowywano ratusz. Ówczesny burmistrz zlecił wykonanie specjalnego zegara, który miał zostać odsłonięty podczas oficjalnej uroczystości. Wystawną ucztę z tej okazji miał przygotować pewien młody kuchcik. Niestety mężczyzna tak zapatrzył się na zegar, że mięso, którego miał pilnować, całkowicie się spaliło. Aby ukryć swoją wpadkę, kucharz porwał dwa koziołki. Przestraszone zwierzęta szybko uciekły na ratuszową wieżę. Tam, zdenerwowane, zaczęły trącać się rogami. Burmistrzowi tak bardzo przypadł do gustu ten widok, że zlecił artyście, aby dodał do zegara figurki trykających się koziołków.

Dzisiaj koziołki na wieży ratusza to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji miasta. Jeśli chcesz zobaczyć pokaz trykania, musisz pojawić się pod ratuszem przed południem. Punktualnie o 12:00 zaczyna się bowiem krótki spektakl, który każdego dnia przyciąga na plac tłumy turystów.

Hejnał nie tylko w Krakowie

Poznański hejnał powstał jeszcze w czasach renesansu i sprawił, że miasto zostało uratowane przez… stado kruków. Stało się tak, gdy Bolko, syn trębacza, opatrzył kruka z postrzelonymi skrzydłami. Wyleczony ptak wręczył Bolkowi złotą trąbkę i nakazał zadąć w nią, gdy miasto zostanie zaatakowane. Kiedy kilka lat później, gdy Bolko został trębaczem, do Poznania chciało się wedrzeć obce wojsko. Bolko użył wtedy złotej trąbki, a po chwili nad miastem zaroiło się od kruków, które odgoniły najeźdźców.

Dźwięki hejnału usłyszysz w trakcie pokazu z koziołkami. Co godzinę, od 7:00 do 21:00, są one także wygrywane na kurancie.

Podanie o fontannie Prozerpiny

Na Starym Rynku znajduje się jeszcze jedna atrakcja związana z ciekawą legendą. Gdy trafisz na plac pod ratuszem, na pewno znajdziesz ogrodzoną fontannę Prozerpiny. Przedstawia ona scenę porwania mitycznej Prozerpiny przez Plutona, rzymskiego boga podziemi.

Możliwe, że znasz to wydarzenie z mitologii, ale najprawdopodobniej nie wiesz, że z powstaniem fontanny także wiąże się pewna historia. Dotyczy ona poznańskiego kamieniarza, który poślubił młodą i biedną Penelopę, ale szybko zakochał się w innej kobiecie. Porzucona Penelopa w ramach zemsty oskarżyła męża o próbę otrucia. Czeladnika ukarano jednak jedynie grzywną. Musiał też ufundować miastu fontannę – na jej miejsce wybrał Stary Rynek, a dokładniej punkt nad jedną z najstarszych poznańskich studzienek.

Zobacz wszystkie atrakcje w Poznaniu związane z legendami

Spodobały Ci się poznańskie legendy? Czas więc na własne oczy zobaczyć opisane w nich miejsca. Zwiedź Ostrów Tumski, aby znaleźć się w miejscu spotkania Lecha, Czecha i Rusa i zobaczyć fontannę Prozerpiny.

W trakcie pobytu w Poznaniu na pewno odkryjesz jeszcze więcej ciekawych legend o tym mieście. Aby poznać związane z nimi miejsca, zaplanuj przynajmniej dwudniową wycieczkę. Zarezerwuj nocleg w jednym z hoteli w Poznaniu i korzystaj ze wszystkich miejskich atrakcji.

Zobacz wszystkie hotele Poznań >>






Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.