Jak zorganizować wyjazd do USA?

USA fascynuje, kojarzy się z bogactwem i nowoczesnością, dlatego tak wielu z nas marzy o wyjeździe w rejony Ameryki Północnej. Bez względu na to czy pragniemy plaż słonecznej Kalifornii, ulic Manhattanu, czy też zwalających z nóg krajobrazów, musimy nastawić się na mozolne i długotrwałe planowanie naszej podróży.

ulica1

Sprawą podstawową dla Polaków (i często najbardziej problematyczną) jest wiza.

Dla osób pragnących wyjechać w celach turystycznych i wypoczynkowych przeznaczona jest wiza kategorii B-2. Jest to także rodzaj wizy dla osób planujących udać się do USA na leczenie.

Zanim jeszcze udamy się na rozmowę z konsulem, musimy wnieść opłatę za rozpatrzenie wniosku wizowego, w tym wypadku wynosi ona około 496PLN. Trzeba jednak pamiętać, że kwota ta jest bezzwrotna, bez względu na to czy otrzymamy wizę.

Opłata to jedno, musimy także wypełnić wniosek wizowy. Wypełniamy w języku angielskim, używając wyłącznie angielskich znaków. Dlatego jeśli nie znamy j. angielskiego na tyle dobrze, warto poprosić o pomoc kogoś znajomego.

Po wypełnieniu formularza, wniesieniu opłaty oraz upewnieniu się, że nasz paszport ważny jest minimum 6 miesięcy ponad planowaną podróż (!), należy umówić się na rozmowę z konsulem.

Najłatwiej zrobić to bezpośrednio przez stronę internetową: http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/index.html?firstTime=No (na której znajdują się także dokładne informacje o postępowaniu wizowym, wymaganych dokumentach itp.). Jest także możliwość umówienia się drogą telefoniczną.

Na spotkanie z konsulem czeka się średnio około 14 dni, okres ten może się jednak zmienić, w zależności od tego do której ambasady się udajemy.

Mając wyznaczony termin i godzinę spotkania, została nam ostatnia i, według mnie, najbardziej stresująca część. Osobom niecierpliwym wizyta w ambasadzie raczej nie przypadnie do gustu.

Umówienie spotkania na godzinę 9 rano wcale nie oznacza, że o tej właśnie godzinie odbędziemy rozmowę. Po przejściu przez kontrolę oraz oddaniu odcisków palców, siadamy na przeciwko okienek konsulów w sali pełnej innych kandydatów, czekając na wyświetlenie naszego numerka.

W moim przypadku, czekanie na rozmowę trwało około godziny. Zdążyłam się zatem znudzić oraz zestresować, widząc jak wielu osobom odmówiono wizy.

Sama rozmowa również nie należała do najkrótszych. Bazując na swoim własnym doświadczeniu, polecam zabranie ze sobą dowodu posiadania odpowiednich finansów, by wyżywić się i zakwaterować w USA na czas pobytu, a także ogólnego, wstępnego planu naszej podróży. Coś na zasadzie co planujemy zwiedzić, gdzie chcielibyśmy się zakwaterować, na ile dni planujemy wyjechać, co będziemy robić – dla konsula są to bardzo istotne informacje.

Jednak, mimo oglądania jak inne osoby spotykają się z odmową, nie powinniśmy się obawiać ani stresować. Jeśli będziemy konkretni, dobrze uargumentujemy swoją chęć podróży i sprecyzujemy swoje plany co do wizyty w USA, rozmowa przebiegnie dobrze i bez problemu otrzymamy swoją wizę.

palmy1

Najdroższym elementem w przypadku podróży do USA jest oczywiście przelot. Mamy tutaj kilka możliwości, w zależności od tego, co jest dla nas priorytetem:

OSZCZĘDNOŚĆ

Jeśli chcemy jak najbardziej zaoszczędzić na bilecie lotniczym, a swoje pieniądze przeznaczyć na rozrywki i zabawę w Ameryce, najlepszą opcją jest wybranie lotu z dużą ilością przesiadek. Nie jest to, oczywiście, najwygodniejsze rozwiązanie. Zdaję sobie sprawę, że czekanie po kilka godzin na lotniskach jest nużącym i męczącym zajęciem. Jednak, pozwala nam to na obniżenie ceny przelotu nawet o 50%. (Lot do Nowego Jorku z Warszawy z 2 przesiadkami jesteśmy w stanie kupić już za 1800PLN w dwie strony).

Warto także rezerwować bilety stosunkowo wcześnie (około 3 miesiące przed terminem wylotu). Im bliżej terminu, tym ceny są wyższe. Wyszukując loty na stronach internetowych do tego przeznaczonych, pamiętajmy, że czasem zmiana daty o 2 dni może sprawić, że bilety będą tańsze nawet o 400PLN.

WYGODA

Jeśli, gdy chodzi o naszą wygodę, nie szczędzimy grosza, zdecydowanie warto zainwestować w lot bezprzesiadkowy. Co prawda, tego typu podróż jest znacznie droższa (lot do Nowego Jorku z Warszawy bez przesiadek kosztuje minimum 2900PLN), ale oszczędzamy sobie tym sposobem sporo czasu oraz nerwów. (lecąc bez przesiadki możemy do USA dolecieć już w około 9 godzin). Wielogodzinne przesiadywanie na zatłoczonych i głośnych lotniskach jest nieprzyjemne i niewygodne, ciężko w takiej sytuacji znaleźć sobie ciekawe i absorbujące zajęcie, które sprawiłoby, że nie odczuwalibyśmy nudy. Warto w takim razie odłożyć trochę więcej grosza i zafundować sobie najwygodniejszą i najkrótszą możliwą podróż.

TURYSTYKA

Jeśli, natomiast, jesteśmy w stanie poświęcić więcej czasu na podróż, można zakupić lot z bardzo długimi (kilkunastogodzinnymi) przesiadkami. Wiele połączeń z Polski do USA ma przesiadki w Kanadzie. Polacy nie potrzebują wiz do Kanady, jeśli przebywają tam krócej niż 30 dni. Warto więc pomyśleć o zakupie biletu z np. 19-to godzinną przesiadką w Toronto. Zamiast spędzać czas na lotnisku, możemy zostawić bagaż w przechowalni i udać się do miasta na małe zwiedzanie – czas zleci nam szybko, a my będziemy mieli okazję poznania innego kraju, do którego podróż normalnie również nie jest tania. Nie musi to być oczywiście Kanada, przesiadki są także w Paryżu, Monachium i innych miastach europejskich. Jeżeli lubimy zwiedzać i chcemy jeszcze bardziej urozmaicić naszą podróż, zdecydowanie warto skorzystać z takiego rodzaju przelotu.

airtel-plaza

Sprawą oczywistą jest, że zakwaterowanie powinniśmy zarezerwować przed wylotem z Polski. Jeśli chcemy zaoszczędzić, powinniśmy pomyśleć o wynajęciu mieszkania, nawet  jeśli wyjeżdżamy na krótko. Wielu właścicieli pobiera opłaty co tydzień, więc możliwe jest wynajęcie na tak krótki okres czasu. Mieszkanie jest znacznie tańszą opcją niż hotel, zwłaszcza jeśli jest zlokalizowane nieco dalej od centrum.

Studenci chcący zwiedzić USA mogą zainteresować się również programem Work and Travel, który umożliwia wyjazd do tego kraju na dłuższy okres czasu. Zazwyczaj polega on na pracy przez okres 2-3 miesięcy. Pieniądze zarobione w tym czasie mogą być następnie przeznaczone na około miesięczne zwiedzanie USA. Jest to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko przez sam wyjazd do Ameryki, ale także ze względu na możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego oraz podszkolenia umiejętności językowych.

Autor tekstu i zdjęć: Kamila Kusior